همه آن چه درباره سرطان ریه باید بدانیم

همه آن چه درباره سرطان ریه باید بدانیم

سلامانه :سرطان ریه عامل مرگ و میر زنان و مردان زیادی در جهان است. در گذشته میزان ابتلا به این سرطان بسیار کمتر بود. امروزه، مصرف دخانیات عامل مرگ 9 نفر از 10 مبتلا به سرطان ریه است، در حالی که گاز رادون، آلودگی هوا، تنفس مواد شیمیایی و ... نقش اندکی در ابتلا به سرطان ریه و مرگ بیماران ایفا می کنند. امروزه داروهایی که به تازگی توسط دانشمندان توسعه یافته اند امید های تازه ای برای تشخیص و درمان بیماران مبتلا به این سرطان کشنده در دل ها زنده کرده است.


به گزارش سرویس ترجمه پایگاه خبری «سلامانه»، سیگارها سیستم دفاع طبیعی ریه ها را از کار می اندازند. راه های هوایی به وسیله پرزهایی به نام " کیلیا " پوشیده شده اند. این پرزها ریه ها را در مقابل سموم، باکتری ها و ویروس ها محافظت می کند. دود سیگار فعالیت این پرزها را مختل و شرایط را برای سرطان زا شدن ریه ها فراهم می کند.


علایم سرطان ریه
سرطان ریه در مراحل اولیه علایم ندارد و پنهان است. زمانی که سرطان گسترش پیدا کرد علایمی بروز می کند که عبارتند از:


1- سرفه هایی که قطع نمی شوند
2- درد قفسه سینه، به خصوص زمانی که بیمار نفس عمیق می کشد.
3- نفس تنگی و خس خس کردن
4- خلط خونی سرفه کردن
5- خستگی


غربالگری سرطان ریه
می توان سرطان ریه را در مراحل اولیه تشخیص داد؟ پزشکان با استفاده از نوع خاصی از اسکن به نام " spiral CT " توانسته اند مراحل ابتدایی سرطان ریه را در برخی افراد شناسایی کنند. اما این کار پزشکان به آن معنی نیست که این افراد می توانند عمر طولانی داشته باشند. انجمن سرطان آمریکا پس از ماه ها بررسی اعلام کرد غربالگری سرطان ریه بی فایده است. این انجمن معتقد است یکی از مشکلات دستگاه " spiral CT" آن است که در نمایش ناهنجاری های ریه اغراق می کند که نتیجه اش نمونه برداری و جراحی غیر ضروری است.


تشخیص سرطان ریه
در اکثر موارد، سرطان ریه تا زمانی که علایمی مانند سرفه و خس خس کردن مزمن بروز نکنند مظنون نیست. در این مرحله پزشک عکس برداری از قفسه سینه و ... را تجویز می کند. در مرحله بعدی روی خلط آزمایش می شود. اگر این آزمایش ها به نتیجه نرسید، آخرین راه نمونه برداری از است.


نمونه برداری ریه
اگر عکس های ریه و آزمایش های خلط نشان دهنده توده های سرطانی است، نمونه برداری از ریه این نشانه ها را تایید می کند.  نمونه کوچکی از توده برداشته می شود تا به وسیله متخصصان زیر میکروسکوپ بررسی شود. پاتالوژیست پس از بررسی نمونه اعلام می کند ریه سرطانی است یا نه.


انواع سرطان ریه
دو نمونه از سرطان ریه تاکنون توسط پزشکان شناسایی شده است. تفاوت انواع سرطان ریه تنها زیر میکروسکوپ نمایان است. سلول های کوچک سرطان ریه به سرعت تقسیم و پخش می شوند تا زمانی که بدن واکنش نشان دهد و فرد احساس بیماری کند. تقسیم سریع سلولی بزرگترین نشانه سرطانی شدن ریه سیگاری ها است که در افراد عادی به ندرت اتفاق می افتد. سلول های بزرگتر سرطان ریه، همانند دیگر سرطان ها کند تر تقسیم می شوند.


مراحل سرطان ریه
برای تشریح میزان گسترش سرطان ریه به فرد بیمار باید گام به گام پیش رفت. هر کدام از انواع سرطان ریه روش متفاوتی برای گسترش دارند. سلول های کوچک سرطانی در دو مرحله تقسیم می شوند: در مرحله " محدود"، سرطان در یک ریه محدود و تقریبا پنهان است، اما در مرحله " گسترده "، سلول ها به سرعت در ریه ها و اندام های دیگر گسترش می یابند. سلول های بزرگ سرطان ریه در چهار مرحله گسترش می یابند.  


میزان زنده ماندن بیماران سرطانی
آمار زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان ریه گمراه کننده است. انجمن سرطان آمریکا با انتشار آمار افرادی که بین سال های 1998 تا 2000 میلادی سرطان شان تشخیص داده شده است اعلام کرد بر اساس زمان تشخیص بیماری، آمار زنده ماندن اشخاصی که توده سرطانی شان از سلول های کوچک تشکیل نشده باشد پنج سال پس از تشخیص از یک تا 49 درصد است. اما روش های درمانی در حال پیشرفت است و امکان دارد فردی که امروز سرطان ریه اش تشخیص داده شود عمر طولانی تری نسبت به بیماران دیگر داشته باشد.  


درمان در مراحل اولیه سرطان ریه
اگر سرطانی که از سلول های کوچک تشکیل نشده باشد و در محدوده ریه باقی مانده باشد جراحی می تواند راه حل مناسبی باشد. جراح در صورت لزوم کل یا بخشی از ریه را که آلوده به توده سرطانی است خارج می کند. برخی از بیماران بلافاصله پس از جراحی پرتو و شیمی درمانی را برای از بین بردن باقی مانده سلول های سرطانی آغاز می کنند. اما جراحی برای مبتلایان به سرطان با سلول های کوچک به دلیل آن که پیش از تشخیص به نقاط دیگر گسترش یافته توصیه نمی شود.


درمان در مراحل پیشرفته سرطان ریه
درمان پیشرفته سرطان ریه، در زمان گستردگی این بیماری می تواند بیمار را برای داشتن زندگی طولانی تر امیدوار کند. پرتو و شیمی درمانی می توانند تومورها را کوچک و علایم سرطان مانند استخوان درد و گرفتگی راه های تنفسی را کنترل کنند.  


درمان هدفمند
درمان هدفمند سرطان روش جدیدی است که پزشکان پس از بی ثمر شدن درمان های متداول آن را با  شیمی درمانی ترکیب می کنند. گونه ای از این درمان ها از رشد رگ هایی که به تومورهای سرطانی خون می رسانند جلوگیری می کند. این روش به بیمارانی که سرطان ریه پیشرفته دارند کمک می کند تا بیشتر عمر کنند. 


آزمایش های بالینی
آزمایش های بالینی به پزشکان کمک می کند تا درمان های جدید و امید بخشی برای سرطان ریه بیابند و بیماران را یاری می دهد تا به مراقبت های جامع دسترسی داشته باشند. 


زندگی پس از تشخیص سرطان
تشخیص سرطان ریه می تواند شوک بزرگی باشد. اگر این بیماری با مصرف دخانیات ارتباط داشته باشد فرد بیمار از این که عامل ایجاد سرطان بوده رنج می کشد. کارشناسان معتقدند فرد بیمار باید نگاهش معطوف به آینده باشد، چون هر لحظه ممکن است روش های جدیدی ابداع شود و بیماری شخص بیمار درمان شود.  


سرطان ریه و دود غیر مستقیم سیگار
مصرف دخانیات عامل اصلی ایجاد سرطان ریه است. اما استنشاق دود غیر مستقیم سیگار در خانه یا محل کار احتمال ابتلا به سرطان ریه را به مقدار زیادی افزایش می دهد. اشخاصی که شریک زندگی شان سیگاری است 30 تا 50 درصد بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض ابتلا به سرطان ریه قرار دارند. 


سرطان ریه و شغل 
قطعا مشاغل خاصی می توانند خطر ابتلا به سرطان ریه را به همراه مصرف دخانیات یا بدون آن افزایش دهند. اشخاصی که با اورانیوم، آرسنیک و عناصر شیمیایی دیگر سر و کار دارند باید اصول ایمنی را در محل کار خود رعایت کنند. آزبست ها که در صنایع مختلف استفاده می شوند یکی از عوامل مهم  ایجاد سرطان ریه هستند.


سرطان ریه و گاز رادون
رادون، گازی پرتو زا است که به رادیوم ایجاد می شود. مقادیر فراوان این گاز یک بار بخشی از ایالات متحده آمریکا را آلوده کرد. این گاز می تواند در خانه نفوذ کند و خطر ابتلا به سرطان ریه را به شدت افزایش دهد. بر اساس بررسی های انجمن ملی سرطان آمریکا، گاز رادون دومین عامل ایجاد سرطان ریه در ایالات متحده است. 


سرطان ریه و آلودگی هوا
در اقصی نقاط جهان مصرف سیگار به دلیل وضع قوانین سخت گیرانه و افزایش آگاهی مردم رو به کاهش است. اما افزایش آلودگی هوای جهان می تواند به بروز سرطان ریه کمک کند. متخصصان باور دارند آلودگی هوا به وسیله خودروها و کارخانجات می تواند همانند دود سیگار غیر مستقیم عامل ایجاد سرطان شود.


عوامل افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه


* سابقه ابتلا به سرطان ریه در خانواده
* نوشیدن آب آلوده به آرسنیک
* سرطان ریه در افرادی که عوامل شناخته شده ایجاد سرطان مانند مصرف دخانیات و ... را ندارند نیز بروز می کند. محققان علت بروز سرطان ریه در افرادی که عوامل دخیل در سرطان را دارا نیستند نمی دانند.  


جلوگیری از بروز سرطان ریه
بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا به سرطان ریه عدم مصرف دخانیات است. اگر سیگار می کشید به پزشک مراجعه کنید و از او برای ترک سیگار کمک بگیرید. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.