شکایت زوجین از یکدیگر به دلیل استفاده از وسایل ارتباطی در خانه

سلامانه : روانشناس و مشاور خانواده با بیان اینکه جامعه نباید انتظار داشته باشد که همه کارها دولتی انجام شود، گفت: باید از جوانان برای انجام امور مربوط به خودشان بهره گرفت.

 به گزارش ایرنا از وزارت ورزش و جوانان، دکتر «سیدمهدی میرشریفا» افزود: جامعه نباید انتظار داشته باشد که همه کارها دولتی انجام شود؛ اگر امور جوانان را به خودشان بسپاریم و از آنان برای امور مربوط به خودشان استفاده کنیم، روال کارها سریعتر انجام می شود.

وی گفت: از وزارت ورزش و جوانان می خواهیم که امور جوانان را به جوانان بسپارد زیرا از آنجاییکه فرد گرایی در جامعه نهادینه شده، اگر جوانان در امور مختلف مشارکت کنند و بتوانیم از استعدادها و ظرفیت های نیروی جوان بهره برداری کنیم، ایران گلستان می شود.

میرشیفا با بیان اینکه یکی از مباحثی که باید در حوزه جوانان مد نظر قرار دهیم استفاده از ظرفیت صدا وسیما است، افزود: در حدود شش سالی که با صدا وسیما همکاری داشتم، شاهد فعالیت برنامه سازان خوب و جوان کشور بودم؛ اما این برنامه ها بسیار فشرده و کوتاه ساخته می شوند، ضمن اینکه فضای شاد جامعه بسیار اندک است.

این کارشناس امور جوانان گفت: صدا وسیما می تواند برای افزایش نشاط اجتماعی نقش آفرینی کند و شادی عمومی را افزایش دهد و همچنین فرهنگ با هم بودن را از طریق این کانال ارتباطی می توان در بین مردم اشاعه داد، که امروز به واقع شاهد این موضوع نیستیم.

وی با اشاره به نقش خانواده ها در آموزش جوانان گفت: آموزش هایی که فرزندان در خانواده و گروه دوستان می بینند، پایدارتر است و آموزش های رسمی در مدارس و دانشگاه ها تحت عنوان مهارت های زندگی به جوانان مطالب خاصی را نمی آموزد.

میرشریفا، تضاد در آموزش ا برای جوانان زیانبار دانست و تصریح کرد، در این شرایط خانواده دچار دوگانگی می شود.

وی با اشاره به تفاوت شیوه نگرش و بینش خانواده با رفتار و عملشان و آنچه که در گفتار دارند، افزود: میان پدر و مادر هماهنگی وجود ندارد و مادران عمدتا مانع دخالت پدران در تربیت فرزند می شوند.

میرشریفا درباره یادگیری مهارت های زندگی مشترک پیش از ازدواج گفت: فرضیه حل مشکل جوانان پس از تشکیل خانواده را اساسا مردود می دانم. 

وی ادامه داد: مراجعان بسیاری را داریم که از استفاده همسرشان بعد از ساعت کاری و در منزل با وسایل ارتباط الکترونیکی گلایه مند هستند؛ استفاده مداوم از تلفن همراه، اینترنت و تلویزیون در منزل مانعی برای ارتباط با اعضای خانواده است.

این روانشناس با اشاره به اینکه ارتباط با دیگران در منزل بین آقایان بیش از بانوان رواج دارد گفت: در صورت حل نشدن این موضوع، بیشتر این اختلافات به طلاق می انجامد.

وی برخورد جبری با این مساله را بخصوص برای جوانان نامناسب دانست و تاکید کرد: اگر برخورد دوستانه و انسانی باشد جذب کننده است، در غیر این صورت برخورد جبری دفع کننده و تنش زاست. 

میرشیفا با اشاره به اینکه اگر با جوانان در هر زمینه ای برخورد جبری و قهری داشته باشیم تاثیرات منفی بر جای می گذارد، افزود: متصدیان امر باید در برخورد با جوانان و مردم آموزش های لازم را ببینند.

این روانشناس و مشاور خانواده تصریح کرد، باید توجه داشت که جوانان برای آموزش دیدن به خصوص در مباحث دینی و فرهنگی بدنبال موعظه نیستند بلکه نیازمند راهکارند.

وی افزود: اگر به جای نصیحت صرف، به آنان راهکار ارائه شود و ببینند که عملکرد مربیانشان مثبت است، رویکرد و تاثیرپذیری آنان بسیار موثر می شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.