رابطه و وظایف زن و شوهر با طلاق تمام نمی شود

سلامانه :نوع و حفظ ارتباط زن و مردی كه فرزندی دارند پس از طلاق، از مهم‌ترین جنبه‌هایی است كه باید به آن توجه كرد. ما می‌دانیم كه بیشتر مردم معتقدند طلاق برای بچه‌ها پیامد بدی دارد در حالی كه آثار ادامه زندگی در شرایط پرتنش، به مراتب آثار سوء بیشتری می‌تواند روی آنها داشته باشد...

زندگی مثبت نوشت:

 یعنی وقتی روابط پدر و مادری به شدت پرتنش و جو خانه پرآشوب باشد، بچه در معرض خشونت فیزیكی قرار گیرد و... تاثیر آن به مراتب بدتر از طلاق است. از سوی دیگر، طلاق بد و بدون رعایت اصول علمی روان‌شناسی هم اثر منفی روی روحیه دو طرف و بچه‌ها می‌گذارد، بنابراین بهتر است این كار توافقی انجام شود نه اینكه كار به دادگاه و جدال بكشد. خیلی مهم است زن و مرد قبل از طلاق درباره تاریخ دقیق انجام آن توافق و حتما این زمان را به خانواده‌ها و مخصوصا فرزندانشان اعلام كنند و بعد از آن هم رابطه آنها بستگی به این دارد كه فرزندی داشته باشند یا نه.

 

اگر پای فرزند درمیان باشد

خانم و آقایی كه از هم جدا می‌شوند، فقط دیگر نقش همسری ندارند ولی حق ندارند نقش والدی خود را فراموش كنند. این موضوع باعث می‌شود بعد از طلاق با هم در ارتباط باشند. حتی اینكه یكی از والدین حق حضانت را برعهده می‌گیرد، مسوولیت را از دیگری سلب نمی‌كند. پس پدر و مادر حتی پس از طلاق هم باید با هم برنامه‌ریزی لازم را برای تربیت و پرورش بهتر فرزندشان انجام دهند.

نكته مهم این است كه زن و مرد بفهمند باوجود اینكه نتوانسته‌اند با هم زندگی كنند، مجبورند وقت‌هایی را هر دو و در كنار هم به فرزندشان اختصاص دهند و این حق بچه‌هایشان است كه آنها را در مراسم مختلفی مثل جشن فارغ‌التحصیلی، جشن تولد و به‌خصوص مراسم ازدواج، خواستگاری و... در كنارشان ببینند. پس رابطه زن و مردی كه فرزندی دارند و از هم جدا می‌شوند، نباید قطع شود. 

از سوی دیگر، رسیدگی مالی به بچه‌ها هم مهم است و شرایط آنها نباید پس از جدایی والدین از این نظر تغییر عمده‌ای داشته باشد. مثلا اگر در زمان زندگی با پدر و مادر به مدرسه غیرانتفاعی یا كلاس خاصی می‌رفته‌اند، نباید به دلیل دشمنی و اختلاف والدین مجبور به تغییر مدرسه یا از دست دادن تمام مزایا شوند، بنابراین پدر و مادر باید بنشینند با هم صحبت كنند كه شهریه سال‌های بعد فرزندشان را چگونه و چه كسی باید بپردازد. در مورد حق سرویس، شهریه‌ كلاس‌ها و... هم به توافق برسند. 

شاید برایتان این سوال‌ پیش آید كه اگر زن و مردی می‌توانستند به این راحتی با هم صحبت كنند و به توافق برسند كه دیگر طلاق نمی‌گرفتند ولی لزوما این‌طور نیست. خیلی از خانم‌ها و آقایان كنار هم نمی‌توانند زندگی كنند ولی هر كدام به تنهایی آدم‌های خوب، دقیق و مسوولیت‌پذیری هستند. آنها هم می‌توانند والد خوبی باشند و هم می‌توانند به دیگری كمك كنند وظایف خود را در قبال فرزند به نحو احسن انجام دهد. 

 

حضانت یكی مانع دیدار دیگری نیست

بعد از طلاق، حضانت فرزند به یكی از والدین سپرده می‌شود. گاهی والد دیگر، حق دیدن بچه‌ها را به دلایلی ندارد كه چندان درست نیست مگر اینكه احتمال داشته باشد صدمه فیزیكی به او بزند یا بسیار بدسرپرست باشد به‌طوری كه الگوهای رفتاری منفی او مثل اعتیاد باعث صدمه به سلامت روانی و جسمی فرزندش شود. 

اینكه مرد و زن به توافق برسند فرزندشان مدتی پیش یكی بماند و مدتی نزد دیگری هم درست نیست چون زندگی او را بی‌نظم می‌كند. بچه باید خانه ثابت و اتاقی داشته باشد و بداند جای وسایلش كجاست نه اینكه هر ماه مجبور به جمع كردن لباس و اسبابش باشد و از جایی به جای دیگر برود. بهتر است حضانت برعهده یكی از والدین باشد و طی مدتی كه در مورد آن توافق شده، والد دیگری را ببیند؛ یعنی سر ساعت دقیق بچه را تحویل بگیرد و سر ساعت هم تحویل دهد. پدر و مادر باید در این مورد با هم هماهنگ باشند. علت تاكید روی دقیق بودن ساعت و توافق در این‌باره این است كه والدی كه حضانت را برعهده دارد، بتواند برنامه‌ریزی دقیقی برای زندگی خود و فرزندش داشته باشد و در حالی كه تمام طول هفته مسوولیت بچه‌ را برعهده دارد، برای آخر هفته و رسیدگی به كارها یا تفریح‌هایش برنامه‌ریزی كند. 

متاسفانه خیلی وقت‌ها پدرومادرها حتی از این ساعت ملاقات هم به‌عنوان اهرم فشار استفاده می‌كنند. مثلا بچه آماده شده و لباس پوشیده ولی پدر یا مادری كه قرار است دنبال او بیاید، چند ساعت است تاخیر كرده تا برنامه‌ طرف مقابل را به هم بزند و سرانجام تماس می‌گیرد كه ببخشید نمی‌توانم بیایم! ولی با این كار تاثیر منفی روی روحیه كودك هم می‌گذارد.

 

رابطه صحیح پدر و مادر؛ تربیت صحیح

یكی دیگر از علت‌های مهم رابطه داشتن پدر و مادر بعد از طلاق این است كه بتوانند با هم در زمینه‌های مختلف هماهنگ باشند. فرض كنید مادر یا پدری كه حضانت را برعهده دارد، خوردن چیپس و پفك را ممنوع كرده ، ولی والد دیگر، آخر هفته كه بچه با او است،‌ برای نشان دادن محبت، این قانون را لغو كند تا با این كار به بچه بفهماند خیلی خوب و مهربان است و پدر یا مادری كه این قانون را وضع كرده، نامهربان و سخت‌گیر!

رعایت قوانین تنبیه و تشویق از طرف هر دو والد هم در تربیت درست فرزندشان بسیار اهمیت دارد. اگر رفتاری در هفته باعث تشویق می‌شود، آخر هفته و در خانه والد دیگر هم باید به تشویق بینجامد. پس پدر و مادر باید با هم این قوانین را وضع كنند تا هر چه باعث تشویق یا تنبیه می‌شود، كاملا مشخص شود. حتی نباید ساعت خواب بچه یا ساعت ورود و خروج او به منزل وقتی نزد پدر است و وقتی با مادر به سر می‌برد، متفاوت باشد. 

 

نبایدها

توجه به چند مساله دیگر هم بسیار مهم است كه ارتباط خوب والدین بعد از طلاق، مانع بروز آنها می‌شود. پدر و مادر به هیچ‌وجه حق بازجویی از فرزندشان را ندارند و نباید از او توقع خبرچینی داشته باشند. یعنی نباید از او سوال‌هایی مثل بابا یا مامانت با كسی تلفنی حرف می‌زند، دقیقا چه می‌گوید و... بپرسند. علاوه بر اینها، بچه را نباید وسیله رد و بدل كردن شكایت‌ها و گلایه‌های پدر و مادر قرار داد. حفظ رابطه مادر و پدر پس از طلاق باعث می‌شود حتی از او برای رساندن پیام‌ها به همدیگر هم استفاده نكنند. علاوه بر اینها، والدین نباید در حضور فرزندشان از دیگری انتقاد كنند. چون بچه نیاز دارد فكر كند پدری كه دیگر با آنها زندگی نمی‌كند، پدر خوبی بوده و یا مادری كه رفته، مادر مهربانی است. تخریب والد دیگر، ‌آثار سوء جبران‌ناپذیری روی روان‌ كودك می‌گذارد. پدرومادری كه از هم جدا شده‌اند، به هیچ‌وجه حق یارگیری هم ندارند. یعنی اینكه شروع كنند با محبت و توجه زیاد، بچه را به سمت خود بكشند چون این كار باعث ایجاد احساس گناه شدید در بچه‌ می‌شود. ممكن است او به یكی از والدین متمایل شود ولی همزمان به دلیل وفاداری‌ای به والد مقابل، به شدت احساس گناه خواهد كرد و این حس‌های بد در آینده او را دچار مشكل‌های روانی می‌كند. 

از سوی دیگر، روابط عاقلانه بعد از طلاق شاید باعث شود والدین دیگر فرزندشان را قاضی فرض نكند و از او نخواهند قضاوت یا طرفداری آنها را كند چون این كار هم بچه را دچار تعارض می‌كند. 

 

بایدها

در كنار این «نبایدها»، 3 «باید» هم هست كه خانم و آقایی كه فرزند دارند و می‌خواهند جدا شوند، باید حتما به آنها توجه كنند.

اول اینكه، وقتی اتفاق بدی برای خانواده پیش می‌آید، بچه‌‌ها به شدت احساس گناه می‌كنند. به همین دلیل باید هر دو طرف به فرزندشان بفهمانند «جدایی ما تقصیر تو نیست و ما خودمان نتوانستیم با هم زندگی كنیم.» 

دوم، پدرومادر باید هر دو به بچه‌شان بفهمانند او را خیلی دوست دارند و علت اینكه از هم جدا شده‌اند، این نیست كه دوستش ندارند.

سوم، باید به كودك‌ اطمینان دهند هرگز تركش نخواهند كرد و باوجود جدایی از هم، همیشه تا آخر عمر از او محافظت می‌كنند. 

 

اگر پای كودكی درمیان نباشد

حالا وضعیتی را در نظر بگیرید كه زن و مرد فرزندی نداشته باشند. در این صورت می‌توانند تصمیم بگیرند همدیگر را ببینند یا نبینند. راستش را بخواهید، وقتی پای بچه‌ای در میان نباشد، فرمول خاصی برای ارتباط بعد از طلاق زن و مرد وجود ندارند و نمی‌توان گفت حتما باید باز هم با هم ارتباط داشته باشند یا نه.

داشتن رابطه این دو نفری كه بچه‌ای ندارند، جزو بایدها نیست ولی موظف هستند به خانواده هم تا آخر عمر احترام بگذارند. لازم نیست خانواده همدیگر را الزاما دوست داشته باشند ولی باید به خانواده‌ هم احترام بگذارند. اگر تصمیم بگیرند همدیگر را ببینند هم فرمول خاصی برای اینكه چند بار، كجا هر چند وقت یك بار همدیگر را ببینند، وجود ندارد این به وقت و علاقه خودشان بستگی دارند. 

واقعیت این است كه بعد از طلاق، هر فردی دوره سوگ طولانی‌ای را طی می‌كند چون حس‌های مختلفی مثل خشم و ترس و احساس ناامنی و اضطراب با هم سراغش می‌آید، ولی حتی ملاقات با همسر سابق و ارتباط‌ با او در این دوره هم باعث طولانی‌تر شدن سوگ نمی‌شود چون از نظر عاطفی جدا هستند. البته زن و مرد نباید بلافاصله و هنوز از این دوره سوگ تمام نشده، رابطه دیگری را شروع كنند. 

به رجوع هم می‌توان فكر كرد اگر...

نكته آخر هم درباره رجوع است، یعنی زن و مردی كه از هم جدا شده‌اند می‌توانند رجوع كنند و هیچ اشكالی ندارد ولی در مواردی كه با جدل زیاد و دعوای شدید و بعد از 3-2 سال توهین و پرخاش جدایی اتفاق افتاده، رجوع مجدد آنها باز هم با شكست مواجه می‌شود ولی اگر خانم و آقایی توافقی و در فضای آرام جدا شده باشند، رجوع آنها تحت‌نظر مشاور خوب اشكالی ندارد. در مواردی هم كه یكی از طرفین كه تمایل و اصرار به طلاق داشته پشیمان شود، باز هم تحت‌نظر مشاور، رجوع جایز است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.