درمان ترک های نوک سینه چیست؟

سلامانه :معمولا ترك نوك پستان بعد از زایمان، در هفته اول یا دوم شیردهی به وجود می‌آید. دلیل اصلی ترك‌ها، كششی است كه نوزاد هنگام شیرخوردن با دهان خود ایجاد می‌كند. كشیدن پستان برای خارج كردن نوك آن از دهان نوزاد هم می‌تواند علت دیگر این عارضه باشد...

هفته نامه سلامت نوشت:

 توصیه می‌شود مادران قبل از بروز این مشكل، زمانی كه به نوزاد شیر می‌دهند، به هیچ‌وجه اقدام به كشیدن سر پستان از دهان نوزاد نكنند و اگر مساله‌ای فوری پیش ‌آمد و مجبور شدند شیردهی را متوقف كنند، بهتر است به جای این كار، انگشت تمیز خود را به آرامی بین دو آرواره نوزاد قرار دهند تا پستان را رها كند.

یکی دیگر از علل ترک نوک پستان، خشکی آن است. این حالت در اثر شستشوی مکرر با آب و صابون به وجود می‌آید. مرطوب نگه‌داشتن و چرب کردن نوک سینه با کرم‌های ضدترک و ضدشقاق در بهبود ترك‌ها موثر است. از آنجا كه ترك سر پستان با خشكی همراه است، مالیدن بخش چرب شیر روی نوك پستان یا استفاده از كرم‌های مخصوص هم روش مناسبی برای درمان است.

علاوه بر ترک سینه که عمده‌ترین مشکل در خانم‌های شیرده است، عدم تخلیه شیر هم باعث تشکیل آبسه و عوارض آن و کیست‌های شیری می‌شود. اگر خانمی به ترك سر پستان مبتلا شد، نباید شیردهی را قطع كند. تجمع شیر باعث درد شدید، تب، تورم و حتی آبسه می‌شود، بنابراین بهتر است به شیردهی و تخلیه شیر از سینه ادامه داد هرچند شیردهی در این حالت دردناک است. توصیه می‌شود بعد از اولین ساعت تولد، شیردهی آغاز شود. این کار در بهبود شرایط مادر و کاهش مرگ‌ومیر موثر است. 

به هیچ‌وجه نباید به جز شیر مادر، شیر دیگری به نوزاد بدهید. مادران نباید نگران كاهش شیر خود در روزهای اول باشند، تغذیه مناسب، مصرف مایعات فراوان و افزایش تعداد دفعات شیردهی و مک‌زدن سینه به‌وسیله کودک باعث افزایش شیر می‌شود. معمولا بعد از سومین روز تولد مقدار شیر افزایش می‌یابد. استفاده از شیرخشك باعث کاهش ترشح شیر مادر و موفقیت شیردهی خواهد شد. بسیاری از نوزادان به دلیل تغذیه با شیرخشک تمایلی به خوردن شیر مادر ندارند و عدم تخلیه شیر از سینه باعث بروز درد و تب و گاهی عفونت در مادران می‌شود، اما اگر ترك سینه همراه با ترشحات عفونی باشد از گذاشتن سینه در داخل دهان کودک اجتناب كنید اما معمولا زخم‌ها یا ترک سینه ترشحات عفونی و چرکی در پی ندارند. 

در عین حال برای بهبود ترك می‌توانید از كرم‌هایی كه در بازار موجود است، استفاده كنید. باید بعد از هر بار شیردهی، این كرم را به سر سینه بزنید و قبل از شیردهی مجدد آن را با مختصری آب گرم و پنبه مرطوب پاك كنید. برخی مادران از كرم A+D استفاده می‌كنند كه آن هم نتیجه‌بخش است اما كرم‌های مخصوص شقاق پستان بهترند. برای نظافت، شستشوی سینه با آب ولرم به‌تنهایی بعد از هر بار شیردهی یا رفتن به حمام یک روزدرمیان یا هر روز اشکالی ندارد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.