آلودگی هوا باعث از کار افتادن باتری‌های قلبی نمی‌شود!

سلامانه :یک عضو هیئت مدیره انجمن جراحان قلب ایران به تبیین اثرات آلودگی هوا بر عملکرد قلب پرداخت و تصریح کرد: آلودگی هوا باعث از کار افتادن باتری‌های قلبی نمی‌شود.

دکتر محراب مرزبان در گفت‌وگو با ایسنا ، با اشاره به شنیده شدن اظهاراتی پیرامون بروز فعل و انفعالات شیمیایی در باتری‌های قلبی و از کار افتادن آنها به علت افزایش ذرات معلق در هوا اظهار کرد: این موضوع صحت ندارد و معمولا به پایان رسیدن عمر یک باتری علت از کار افتادن آن است.

وی ادامه داد: متوسط طول عمر باتری‌ها متفاوت است. در حال حاضر دستگاه‌های ضربان‌ساز به طور میانگین هشت سال کار می‌کنند. برخی دستگاه‌های ضربان‌ساز هم هستند که آنها همزمان شوک هم به قلب می‌دهند که عمر این گروه از باتری‌ها به میزان شوکی که وارد می‌کند بستگی دارد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه آلودگی هوا باعث افزایش بیماری‌های مزمن قلبی می‌شود، گفت: آلاینده‌ها می‌توانند به شکل مستقیم و غیرمستقیم بر عملکرد قلب اثر بگذارند.

مرزبان افزود: افزایش فشار خون و چربی خون در ردیف تاثیرات غیرمستقیم آلودگی هوا بر این ارگان حیاتی قرار می‌گیرند. امروز زندگی در شهرهای شلوغ شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی را دو تا دو و نیم برابر افزایش می‌دهد که فاکتورهای مختلفی از جمله استرس‌ها، آلودگی هوا و سبک غلط زندگی در آن دخیل است.

این عضو هیئت مدیره انجمن جراحان قلب ایران با اشاره به اینکه در زمان اوج آلودگی هوا مراجعه بیماران قلبی - عروقی و ریوی تقریبا یک و نیم تا دو برابر افزایش می‌یابد، عنوان کرد: در این شرایط خونرسانی قلب دچار نقصان شده و اگر فرد بیماری مزمن داشته باشد در زمان آلودگی هوا بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.