استفاده از دخانیات در اماکن عمومی افغانستان ممنوع شد

سلامانه :اعضای پارلمان افغانستان ضمن تصویب ممنوعیت استفاده از دخانیات در اماکن عمومی و هتل‎های این کشور، بر عدم رعایت این قانون نیز جریمه نقدی وضع کردند.

 
به گزارش فارس ، اعضای پارلمان افغانستان در جلسه عمومی امروز (دوشنبه)خود قانون کنترل تنباکو و دخانیات را که از سوی کمیسیون «جوانان و بهداشت» این مجلس، آماده شده بود، با 101 رای موافق تصویب کردند.

بر اساس این قانون، استفاده از دخانیات در اماکن عمومی و فروش آن توسط کودکان ممنوع است و افرادی که آن را رعایت نکنند، 300 افغانی جریمه می‌شوند.

این در حالی است که هفته گذشته این قانون نیز برای تصویب به پارلمان افغانستان آورده شده بود، اما به سبب اختلاف نظرها در مورد برخی از ماده‎های قانون منع دخانیات در امکان عمومی، از تصویب باز ماند.

این قانون امروز پس از آن به پارلمان افغانستان آورده شد که کمیسیون هیجده‌گانه پارلمان با بررسی ماده‎های آن، موارد اختلافی را حل کردند.

‌‎«سید انور سادات»، عضو پارلمان افغانستان در جلسه عمومی این مجلس اظهار داشت: تعدیلات و اصلاحات پیشنهادی کمیسیون‎های پارلمان، برای تصویب این قانون ضروری بوده و اکنون در آن گنجانیده شده است.

افزایش 50 درصدی تعرفه گمرکی دخانیات

اعضای پارلمان افغانستان براساس این قانون، تعرفه گمرکی دخانیات را 50 درصد افزایش داده‌اند.

«نجیبه دانش»، عضو پارلمان افغانستان در جلسه عمومی امروز این مجلس اظهار داشت: تعرفه گمرکی دخانیات در افغانستان بایستی 200 درصد افزایش یابد تا اکثر مردم قادر به استفاده از دخانیان نباشند.

با این حال، برخی دیگر از اعضای پارلمان افغانستان خواستار افزایش 100 درصدی تعرفه گمرکی دخانیات در این کشور شدند.

«عبیدالله رامین»، عضو دیگر پارلمان افغانستان نیز گفت که تعرفه گمرکی دخانیات بایستی 100 درصد افزایش یابد تا باعث کاهش مصرف شود.

گفته می‎شود، استفاده دخانیات در افغانستان بخصوص «سیگار» در 12 سال گذشته افزایش داشته است.

افزایش تعرفه گمرکی باعث قاچاق دخانیات

در همین حال، برخی دیگر از اعضای پارلمان افغانستان با افزایش تعرفه گمرکی دخانیات در افغانستان مخالفت کردند زیرا به باور آن‎ها، افزایش تعرفه گمرکی دخانیات زمینه قاچاق آن‎ را در افغانستان فراهم می‌کند.

«امان الله پیمان»، عضو پارلمان افغانستان در این مورد اظهار داشت: مرزهای افغانستان بطور جدی از سوی نظامیان افغان کنترل نمی‎شود و قاچاقچیان دخانیات را به راحتی به این کشور وارد می‌کنند.

به باور پیمان، هزاران نفر از طریق فروش دخانیات در افغانستان امرار معاش می‎کنند و با تصویب این قانون، آن‎ها کار خود را از دست خواهند داد.

این درحالی است که اکثر فروشندگان دخانیات در افغانستان کودکان هستند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۱ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.