آیا پسوریازیس درمان می‌شود؟

سلامانه :پزشکان معتقدند هرچند در حال حاضر درمان قطعی برای بیماری پسوریازیس وجود ندارد اما می‌توان به شیوه‌های مختلف علائم این بیماری را کاهش داد.

به گزارش ایسنا ، بیماری پسوریازیس نوعی بیماری شایع پوستی است و بیش از 125 میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری در تمام گروه‌های سنی ممکن است بروز کند و همچنین بررسی‌ها حاکی از آن است که پسوریازیس نوعی بیماری ارثی است.

این عارضه پوستی موجب قرمزی و حساسیت پوست شده و همچنین در پوست افراد مبتلا به پسوریازیس زخم‌های ضخیم، قرمز و نقره‌ای - سفید ظاهر می‌شود.

به گفته پزشکان، پسوریازیس شایع‌ترین بیماری خودایمنی بدن است و در حال حاضر روش شناخته‌شده‌ای برای پیشگیری از آن وجود ندارد.

کارشناسان معتقدند این عارضه پوستی زمانی بروز می‌کند که سیستم ایمنی بدن به سلول‌های سالم حمله کرده و آنها را از بین می‌برد. همچنین یک سوم مبتلایان به پسوریازیس به نوعی التهاب مفصلی موسوم به التهاب مفصل پسوریاتیک دچار می‌شوند که در این وضعیت سیستم ایمنی به مفاصل بدن هم حمله می‌کند.

در بسیاری از مبتلایان به این بیماری، پسوریازیس پس از مدتی فروکش کرده و سپس عود می‌کند. از جمله مواردی که در بروز این بیماری موثر هستند می‌توان به استرس، موی خشک، عفونت‌ها، زخم‌های پوستی، هوای سرد، مصرف سیگار و مصرف برخی داروها اشاره کرد.

همچنین افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است علائم بیماری پسوریازیس در آنان شدیدتر ظاهر شود.

این عارضه پوستی انواع مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان پسوریازیس پلاک مانند، اریترودرمیک، گوتات و پوستولار را نام برد.

پزشکان در مورد شیوه‌های اصلی درمان بیماری پسوریازیس به سه نوع روش درمان‌های موضعی، داخلی و نوردرمانی اشاره می‌کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس، در بیشتر موارد ابتلا به این بیماری پوستی از شیوه قرار دادن مستقیم دارو بر زخم استفاده می‌شود اما در موارد حادتر داروهایی تجویز می‌شوند که واکنش ایمنی بدن را سرکوب می‌کنند تا بیماری تحت کنترل درآید. همچنین در برخی موارد از نوردرمانی با اشعه فرابنفش برای کنترل علائم بیماری استفاده می‌شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • يلدا چهارشنبه, 9 بهمن 1392 - ساعت : 15:09:55
    بسيارعالي بود. من هم التهاب مفصل شانه دارم كه پس از پسوريازيس پوستي به آن مبتلا شدم. سابقا تصور مي كردم علت اين عارضه بلند كردن اشياء سنگين است ولي حالا پاسخم را گرفته ام.