پنهان کردن بیماری، یک ماده طلاق است

سلامانه :حتما تا به حال دیده یا شنیده‌اید كه خانمی و آقایی به دلیل اینكه همسرشان واقعیت مهمی مثل بیماری را قبل از ازدواج از آنها پنهان كرده، تصمیم به طلاق گرفته‌اند. شاید هم این سوال برایتان مطرح باشد كه اگر طرف مقابل به چه بیماری‌هایی مبتلا باشد، امكان درخواست طلاق وجود دارد...

زندگی مثبت نوشت: اصلا «طلاق» یا «فسخ نكاح»؟ مگر اینها با هم تفاوت دارند؟ بله، فرق دارند. پس آنچه قانون دراین‌باره می‌گوید، با هم مرور می‌كنیم.

اگر خانم یا آقایی بیماری‌شان را از طرف مقابل پنهان كنند، برای او حق فسخ وجود دارد؛ آن هم فسخی كه طبق قانون (ماده 1131)، فوریت دارد. یعنی اگر كسی بلافاصله بعد از اینكه متوجه بیماری همسرش می‌شود، برای فسخ نكاح اقدام نكند، این حق و اختیار او از بین می‌رود. البته به شرطی كه از لزوم فوریت فسخ اطلاع داشته باشد. تشخیص این موضوع كه امكان و اختیار فسخ تا چه زمانی است به عرف و عادت بستگی دارد.

 

حالا اگر فسخ انجام شود، 
زن می‌تواند مهرش را مطالبه کند؟

هر گاه عقد نكاح قبل از نزدیكی به هر دلیلی فسخ شود، زن حق مهر ندارد مگر اینکه علت فسخ نكاح، ابتلای شوهر به «عنن» باشد. (ناتوانی در نزدیکی با زن). در این صورت، با وجود فسخ نكاح، نصف مبلغ مهریه به زن تعلق می‌گیرد. (ماده 1101)

قبل از اینکه به بقیه بحث در مورد موضوع پنهانکاری بپردازیم، باید بدانید «فسخ» با طلاق تفاوت دارد.

 

تفاوت فسخ و طلاق

طلاق عملی حقوقی است كه تشریفات خاصی دارد مثلا باید صیغه طلاق جاری شود و در حضور 2 مرد عادل انجام گیرد ولی فسخ نكاح تشریفات خاصی ندارد و فقط به اراده صاحب حق انجام می‌شود. البته با مراجعه به دادگاه.

پیش از طلاق باید از دادگاه، حكم و اجازه گرفته شود ولی در فسخ می‌توان با ارسال اظهارنامه‌ رسمی دادگستری فسخ را اعلام و تنفیذ آن را از دادگاه درخواست كرد.

در طلاق رجعی، مرد می‌تواند در ایام عده دوباره به زن رجوع كند ولی در فسخ این حق وجود ندارد.

فسخ فقط به اراده كسی كه حق آن را پیدا كرده، انجام می‌شود و نیازی به رضایت طرف مقابل برای انجام این كار نیست.

 

چه بیماری‌هایی فسخ را در پی دارد؟

طبق ماده 1121 قانون مدنی، جنون هر كدام از زوجین به شرط استقرار، اعم از اینكه مستمر یا ادواری باشد، برای طرف مقابل باعث حق فسخ است.

معنای این ماده قانونی، این است كه فرد مدام دچار این بیماری باشد نه اینكه برای مدت كوتاهی دچار بیماری روان‌پزشكی شود و بهبود یابد. این قانون زمانی مصداق پیدا می‌كند كه فرد هر چند وقت یك‌بار، مثلا هر هفته یا ماهی یك چند بار دچار حالت‌های غیرعادی باشد یا تمام روزها علایم این بیماری در او دیده شود. البته این بیماری باید مادام‌العمر و برای طرف مقابل خطرناك باشد.

عیب‌هایی که برای مرد و زن حق فسخ ایجاد می‌کند، از نظر قانگذار یکی نیست.

عیب‌هایی در مرد كه حق فسخ برای زن ایجاد می‌كند عبارتند از:

1) حضا؛ (یعنی اخته‌ بودن مرد از طریق دخل و تصرف و عملیات مادی در بیضه كه باعث می‌شود نابارورشود)

2) عنن؛ به شرطی كه حتی یك‌بار عمل زناشویی انجام نشده باشد.

3) مقطوع بودن آلت؛ (یعنی قطع شدن آلت‌تناسلی به اندازه‌ای كه مرد قادر به برقراری رابطه زناشویی نباشد.)

عیب‌هایی در زن كه حق فسخ برای مرد ایجاد می‌كند:

1) ابتلا به جذام

2) برص

3) افصاء (یكی‌شدن مجرای حیض و بول در اثر مقاربت)

4) زمین‌گیر بودن زن

5) نابینایی هر دو چشم

این عیب‌ها در صورتی باعث ایجاد حق فسخ برای مرد می‌شود(ماده 1124قانون مدنی) كه در هنگام عقد وجود داشته باشد نه اینكه بعد از عقد ایجاد شود.

البته مثلا اگر مردی که به انتخاب پدر و مادرش با خانمی كه چندان او را ندیده ازدواج كند و متوجه شود كه به بیماری جذام مبتلاست، حق فسخ ازدواج را دارد.

اگر این موضوع را قبل از برقراری رابطه زناشویی بفهمد، زن حق مهر نخواهد داشت ولی اگر بعد از برقراری رابطه زناشویی متوجه شود، باید تمام مهریه را بپردازد.

طبق ماده1125 قانون مدنی، اگر جنون و عنن بعد از عقد هم اتفاق بیفتد، به زن حق فسخ داده می‌شود.

طبق ماده 1126 قانون مدنی، اگر زن یا مرد قبل از عقد بدانند طرف مقابلشان به یكی از بیماری‌هایی كه حق فسخ ایجاد می‌كند مبتلاست، دیگر بعد از عقد حق فسخ نخواهند داشت.

در ماده 1127 قانون مدنی هم آمده اگر مردی بعد از عقد به بیماری‌های مقاربتی مبتلا شود، زن حق دارد از برقراری رابطه زناشویی با او امتناع كند ولی به او نفقه تعلق می‌گیرد.

(تبصره 5 ماده 1130قانون مدنی) ابتلای مرد به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا مسری یا هر بیماری‌ صعب‌العلاج دیگری (مثل سرطان) كه زندگی مشترك را تهدید كند، یعنی زندگی همراه با مشقت باشد و تحمل آن مشكل شود، باعث می‌شود زن بتواند به حاكم شرع مراجعه و تقاضای طلاق كند و در صورتی كه ادعای او ثابت شود، دادگاه مرد را وادار به طلاق خواهد كرد. در این صورت خانم می‌تواند تمام حق و حقوق خود را هم مطالبه كند. 

حالا اگر خانم یا آقایی مطلع شود همسرش مبتلا به یكی از بیماری‌هایی كه حق فسخ ایجاد می‌كند است، باید بلافاصله برای فسخ نكاح اقدام كند و نمی‌تواند بعد از مدت‌ها چنین تصمیمی بگیرد. البته به شرطی كه از این موضوع آگاهی داشته باشد. مثلا یك خانم روستایی ممكن است متوجه شود شوهرش دچار عنن است ولی نداند حق فسخ دارد ولی 2 سال بعد، تازه متوجه اینكه حق فسخ داشته، شود، در این صورت به محض اطلاع فسخ فوریت دارد.

در آخر اینكه اگر كسی كه این اتفاق برایش بیفتد، می‌تواند هم خسارت مادی و هم معنوی‌اش را مطالبه كند. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.