گفتگوی سلامانه با دکتر دکتر سیدعلی کشاورز:

آب‌درمانی، راهی خطرناک برای لاغر شدن!

آب‌درمانی، راهی خطرناک برای لاغر شدن!

سلامانه :خیلی از افراد چاق و دارای اضافه‌وزن، دوست دارند که یک‌شبه ره صدساله بروند و با توسل به راه‌هایی نامعقول مانند آب‌درمانی یا رژیم‌های تک‌غذایی، به‌سرعت وزن خود را کاهش بدهند.

این در حالی است که دکتر سیدعلی کشاورز، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، می‌گوید: «رژیم‌های تک‌غذایی یا توسل به کارهایی مانند آب‌درمانی برای کم کردن وزن، نه‌تنها علمی و مورد تایید پزشکان و متخصصان تغذیه نیست، بلکه می‌تواند سلامتی افراد را هم به خطر بیندازد.»

این استاد دانشگاه تهران تاکید می‌کند که هیچ فردی نباید بدن خود را برای چند هفته یا حتی چند روز متوالی تنها به خوردن یک ماده غذایی یا آشامیدنی عادت بدهد و خودش را از دریافت سایر مواد مغذی، محروم بکند. دکتر کشاورز معتقد است:‌ »بدن ما انسان‌ها به مجموعه‌ای از مواد مغذی مانند قندها، چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها، ویتامین‌ها، املاح، آنتی‌اکسیدان‌ها، فیبرها و ... نیاز دارد. افرادی که می‌خواهند وزنشان را پایین بیاورند، می‌توانند دریافت انرژی کل خود را با ایجاد محدودیت‌هایی در مصرف انواع خوراکی‌ها، کاهش بدهند و یک رژیم غذایی اصولی برای این کار بگیرند».

وقتی از این متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی پرسیدیم که مهم‌ترین خطرات رژیم‌ آب‌درمانی چیست، گفت: «زمانی که فردی رژیم آب می‌گیرد، باید بداند که چربی‌های بدن او برای سوزانده شدن، نیاز به مقداری کربوهیدرات دارند. اگر این مقدار کربوهیدرات از طریق مصرف مواد غذایی مختلف و متنوع، تامین نشود، اسیدوز متابولیکی در بدن اتفاق می‌افتد. از طرف دیگر، زمانی که کربوهیدرات و قند مورد نیاز برای سوخت عضلات مختلف بدن ازجمله عضله قلب، تامین نمی‌شود، امکان ایجاد آسیب‌های قلبی و مغزی هم به‌وجود می‌آید. به‌همین دلیل هم آ‌ب‌درمانی به‌هیچ عنوان توجیه علمی ندارد و مورد تایید نیست».  

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.