فلورایدتراپی تا ۷۵ درصد در کاهش پوسیدگی دندان نقش دارد

سلامانه :جراح و دندانپزشک کودکان فلورایدتراپی را روشی آسان، کم‌هزینه و بسیار مؤثر در پیشگیری از پوسیدگی دندان عنوان کرد و گفت: فلورایدتراپی تا 75 درصد در کاهش پوسیدگی دندان نقش دارد.

 
پریسا مهراشتیاق در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به پرسش شهروندان در مشاوره سلامت مبنی بر خواص فلوراید اظهار داشت: پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان از اهداف مهم دندانپزشکی کودکان است و فلوراید نقش مهمی در کاهش پوسیدگی دندان ایفا می‌کند.

جراح و دندانپزشک کودکان گفت: در برخی غذاها مانند چای و ماهی فلوراید به طور طبیعی وجود دارد؛ همچنین در برخی ترکیبات مثل خمیردندان‌ و دهانشویه‌ها نیز فلوراید به چشم می‌خورد.

مهراشتیاق، فلورایدتراپی حرفه‌ای در مطب را به 3 فرم ژل، فوم و وارنیش عنوان کرد و افزود: بسته به صلاحدید دندانپزشک و با توجه به شرایط بیمار یکی از روش های فوق برای فلورایدتراپی استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: در برخی انواع فلوراید بعد از کاربرد آنها، دندان به طور موقت تغییر رنگ داده و زرد می‌شود که این حالت موقتی است و خیلی زود برطرف می‌شود.

دندانپزشک کودکان، فلورایدتراپی را روشی آسان، کم‌هزینه و بسیار مؤثر در پیشگیری از پوسیدگی عنوان کرد و گفت: فلوراید به میزان 25 تا 75 درصد در کاهش پوسیدگی دندان نقش دارد.

مهراشتیاق ادامه داد: فلوراید مقاومت مینا را نسبت به پوسیدگی بالاتر می‌برد و پوسیدگی را در مراحل اولیه متوقف می‌کند؛ همچنین ضایعات پوسیدگی اولیه را برمی‌گرداند.

جراح و دندانپزشک کودکان گفت: در کودکانی که میزان پوسیدگی دندانی کمی دارند هر 6 ماه و در کودکان پر ریسک هر 3 ماه یکبار توصیه به فلورایدتراپی می‌شود.

وی در پاسخ به پرسش فارس، مبنی بر محدوده سنی استفاده از فلوراید، گفت: محدودیت سنی در استفاده از فلوراید نداریم و فلورایدتراپی درکودکان کم‌سن و سال نیز قابل انجام است.

مهراشتیاق تصریح کرد: در کودکانی که میزان بالای پوسیدگی در دهان دارند یا تحت درمان ارتودنسی هستند؛ همچنین کودکان عقب‌مانده جسمی یا ذهنی، استفاده از فلوراید مؤثر است.

جراح و دندانپزشک کودکان گفت: به افرادی که به طور مداوم از داروهای خوراکی استفاده می‌کنند، همچنین افرادی که تحت رادیوتراپی ناحیه سر و گردن قرار گرفته‌اند استفاده از فلوراید توصیه می‌شود.

وی ملاحظات بعد از فلورایدتراپی را اجتناب از خوردن و آشامیدن تا 30 دقیقه بعد از آن عنوان کرد و افزود: افراد دقت داشته باشند که دهان خود را نشویند و آب دهان را به بیرون از دهان ریخته و قورت ندهند؛ همچنین تا شب از مسواک زدن بپرهیزند.

جراح و دندانپزشک کودکان گفت: در همان روزی که فلورایدتراپی انجام شده‌است، افراد باید از رژیم غذایی نرم استفاده کنند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.