از سرطان دهان بترسیم یا نه؟

سلامانه :بهداشت دهان و دندان یكی از مهم‌ترین بخش‌های سلامت، محسوب می‌شود و اگر در این مساله بی‌دقتی كنیم مطمئنا باید عوارض زیادی را متحمل شویم. آزمون زیر را انجام دهید تا ببینید اطلاعاتتان در این زمینه چقدر است...

زندگی مثبت نوشت:
علت اصلی پوسیدگی دندان‌ها چیست؟

اسید سن كافئین

پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می‌افتد كه باقی غذاهای حاوی كربوهیدرات‌ مثل شكر بین دندان‌ها باقی بماند. باكتری‌هایی كه لابلای دندان‌هایتان ایجاد می‌شود اسید تولید می‌كند كه روی پلاك‌های دندان هم می‌نشیند و لایه‌ای ایجاد می‌كند و داخل دندان‌ها هم حفره‌هایی به وجود می‌آورد كه بعدتر باید آنها را پر كنید تا دندانتان كامل خراب نشود.

بچه‌ها از چه سنی باید تحت‌نظر دندان‌پزشك باشند؟

7 سالگی 5 سالگی 3 سالگی 1 سالگی

توصیه می‌شود بچه‌ها در سن یك‌سالگی توسط دندان‌پزشك، معاینه شوند اما اگر بعد از یك‌سالگی هم این كار را نكردید
6 ماه بعد از درآمدن كامل دندان‌ها، كودكتان را به دندان‌پزشكی ببرید.

هالیتوسیس یك اصطلاح دندان‌پزشكی است به معنای...

تنفس‌ بودار پلاك‌ دندانی مشكل لثه‌ای

بوی بد دهان یا همان هالیتوسیس می‌تواند به دلیل مشكلات دندانی یا مشكل‌های تغذیه‌ای و در واقع عادت‌های بد تغذیه‌ای باشد.

بهترین شیوه برای پیشگیری از مشكلات پریودنتالی (بیماری‌های لثه) چیست؟

تغییر پلاك دندانی استفاده از خمیردندان با فلوراید

بیماری‌های لثه با تغییر پلاك‌های دندانی بهبود می‌یابد. بعد از تغییر پلاك‌های دندانی باید به دقت از آنها مراقبت و نگهداری كرد و شستشوی روزانه آنها را فراموش نكرد. هر 6 ماه یكبار دندان‌ها باید چكاپ شوند تا اگر مشكلات لثه‌ای هم داشتید به بدترین حالت آن نرسد.

رعایت‌نكردن بهداشت دهان و دندان با بسیاری از بیماری‌‌های جدی در ارتباط مستقیم است.

درست نادرست

برخی تحقیقات نشان داده مشكلات دهان و دندان با برخی بیماری‌های قلبی و حتی سكته ارتباط دارند. در واقع سلامت بهداشت دهان و دندان با سلامت كلی‌ ارتباط زیادی دارد.

از دست دادن دندان‌ها در دوران میانسالی یك حقیقت اجتناب‌ناپذیر است.

درست نادرست

باوجود اینكه از دست دادن دندان‌ها در دوران میانسالی بسیار رایج است اما در مورد همه افراد صادق نیست. در واقع نحوه استفاده و مراقبت از دندان‌ها، مدت ماندگاری آنها را تضمین می‌كند.

سرطان دهان و دندان قابل‌‌درمان است.

درست نادرست

سرطان دهان مثل یك گلودرد عفونی است و بخشی از صورت، زبان و گردن را فرامی‌گیرد و در جویدن، حرف‌زدن و بلعیدن مشكل ایجاد می‌كند اما نباید از این بیماری ترسید زیرا اگر به موقع تشخیص داده شود و اقدام‌های لازم انجام گیرد قابل‌درمان و بهبود است.

مسواك‌ها باید هر چند وقت یكبار تعویض شوند؟

2 تا 3 ماه 4 تا 6 ماه 

انجمن دندان‌پزشكی آمریكا توصیه می‌كند هر 2 تا حداكثر 3 ماه یكبار مسواك‌هایتان را عوض كنید. اگر پرزهای مسواك حالت ساییدگی پیدا كنند حتما باعث بیمارشدنتان می‌شوند و سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می‌دهند. اگر از مسواك برقی استفاده می‌كنید حتما سری آن را در زمان معین تغییر دهید.

كدام یك از حالت‌های زیر معمولا قبل از دچار شدن به بیماری‌های لثه‌ای اتفاق می‌افتد؟

التهاب لثه دندان عفونی شدن افتادن دندان

معمولا قبل از اینكه دچار یك بیماری لثه‌ای شوید، آنها ملتهب می‌شوند. ابتدا باكتری‌ها روی لثه جمع می‌شوند كه نتیجه متورم شدنشان است. ممكن است در حالی كه ظاهر دندان‌هایتان كاملا محكم و سالم است دچار بیماری‌های لثه شوید.

منبع:MedicineNet

دهانت را ببند!

دکتر ساینا شمس‌زاده

دندان‌پزشک، پژوهشگر، پژوهشکده علوم دندان‌پزشکی دانشگاه شهید بهشتی

دهانشویه محلول مایعی است که مصرف آن برای تکمیل بهداشت دهان و دندان در کنار مسواک و نخ دندان توصیه می‌شود. دهانشویه‌ها در 2 گروه خوشبوکننده و درمانی به بازار عرضه می‌شوند.

دهانشویه خوشبوکننده؛ طعم خوش و کاهش میکروب

دهانشویه‌های خوشبوکننده، علاوه بر ایجاد طعمی‌ خوشایند در دهان، باعث کاهش فلور میکروبی دهان نیز می‌شوند. اثر این دهانشویه کوتاه‌مدت است. بیماران باید توجه ‌کنند اگر از بوی دهان رنج می‌برند، باید با مراجعه به دندان‌پزشک علت بوی بد دهان را کشف کنند. بوی بد دهان می‌تواند در اثر عواملی چون بیماری لثه، سینوزیت مزمن و مشکلات دستگاه گوارشی ایجاد شود. استفاده از این دهانشویه‌ها به تجویز دندان‌پزشک نیاز ندارد.

دهانشویه درمانی؛ ضد باکتری و کاهش پوسیدگی

دهانشویه‌های درمانی در 2 گروه ضدباکتری (کلرهگزیدین) و ضدپوسیدگی (فلورایددار) در دسترس است. مصرف دهانشویه ضدباکتری برای درمان بیماری‌های لثه و پس از جراحی دهان توصیه می‌شود. دهانشویه ضدپوسیدگی علاوه بر کمک به کاهش میکروب‌های پوسیدگی‌زا، به علت دارا بودن فلوراید باعث توقف پوسیدگی در مراحل اولیه و استحکام بیشتر مینای دندان و افزایش مقاومت دندان‌ها در مقابل پوسیدگی می‌شود. مصرف این دهانشویه‌ها بهتر است با تجویز دندان‌پزشک باشد و مصرف بیش از اندازه مجاز از آنها عوارضی مانند سوزش مخاط و تغییر رنگ دندان‌ها را به دنبال دارد.

دهانشویه سلیقه?ای

اخیرا انواع متنوعی از دهانشویه‌ها به بازار عرضه شده است که بیماران می‌توانند با سلیقه خود از میان دهانشویه‌ها انتخاب کنند. نکته مهم این است که از استفاده از دهانشویه را در برنامه بهداشتی خود قرار دهند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.