در نشست مشترک نمایندگان تهران در شورای شهر و مجلس مطرح شد:

۱۰۰ هزار آواره در تهران/ پیاز، سیب‌زمینی و مرغ تهرانی‌ها سرطان‌زاست

۱۰۰ هزار آواره در تهران/ پیاز، سیب‌زمینی و مرغ تهرانی‌ها سرطان‌زاست

سلامانه : نشست مشترک نمایندگان تهران در شورای اسلامی شهر تهران و مجلس شورای اسلامی به میزبانی شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد و در این نشست نمایندگان تهران در مجلس شورای  اسلامی بر حل معظلاتی نظیر آلودگی هوا ،معظلات اجتماعی و محرومیت زدایی تاکید داشتند و از سوی مقابل اعضای شورای اسلامی شهر تهران نیز بر گسترش حمل و نقل عمومی و تخصیص اعتبارات دولتی  ،لزوم تحقق در آمد های پایدار و نیز بهبود کیفیت هوای تهران تاکید داشتند. 


احمد مسجد جامعی : لزوم تعامل و گفتگو بین دستگاه های حاکمیتی و نظارتی 

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، در ابتدای این نشست احمد مسجد جامعی به عنوان رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه باید زمینه تعامل و گفتگو بین دستگاه های نظارتی و حاکمیتی فراهم شود گفت : با توجه به اینکه 7 نفر از اعضای شورای اسلامی شهر تهران سابقه پارلمانی مجلس دارند ،باید گفت که شورای چهارم از تجربه قانون گزاری هم سود می برد . وی ادامه داد در مجلس شورای اسلامی هم اعضایی هستند که سابقه عضویت شورای شهر رادارند که این امر می تواند موجبات تعامل و گفت گو را بیشتر فراهم کند. 

رییس شورای اسلامی شهر تهران افزود : همکاری مشترک بین دستگاه های حاکمیتی و نظارتی موضوعی است که هم به نفع مردم و هم به نفع مسئولان است از اینرو باید زمینه ای فراهم شود تا چنین گفت و گو های مشترکی هم در سطح ملی و هم در سطح شهر تهران ایجاد گردد. 

وی در ادامه با اشاره به برخی مشکلات شهر تهران ابراز کرد: امروزه تهران از مشکلات بسیاری رنج می برد که آلودگی هوا یکی از آن ها است همانطور که آسیب دیدن هویت معماری شهر تهران یکی از مشکلات جدی آن است، به طوری که در حوزه زیبایی و سیمای معماری و عملکرد دچار مشکلات فراوانی هستیم . 

مسجد جامعی ادامه داد : به فراخور مشکلات شهر تهران کمیسیون هایی در شورای اسلامی شهر تهران برای اولین بار تشکیل شد که کمیسیون معماری و شهر سازی و نیز کمیسیون نظارت و بازرسی از جمله این کمیسیون ها بوده است. 

وی اظهار کرد : سعی ما بر این بوده است که سه رویکرد سلامت ،عدالت و مشارکت بین بخشی در این کمیسیون ها حاکم شود که تا حد زیادی این امر در عملکرد کمیسیون ها نمایان بوده است. 

 

حسین مظفر : آلودگی هوا مهمترین مشکل تهران است 

حسین مظفر با بیان اینکه چنین نشست هایی می تواند منشا اثر برای حل مشکلات مردم تهران شود گفت: تهران پیشانی کشور است و پایتخت سیاسی ،اجتماعی ،اقتصادی و فرهنگی کشور به شمار می رود که نقش مهمی در تصمیم سازی کشور را ایفا می کند. با این وجود این ابر شهر از مشکلات فراوانی رنج می برد در حالی که برخی از نمایندگان شهر ستان ها در مجلس شورای اسلامی جهت گیری درستی در حل مشکلات تهران ندارند و در برخی اوقات حساسیت کاذبی نسبت به پایتخت ایجاد می کنند.

وی افزود: این تفکر که امکانات در اختیار تهران است تفکر درستی نیست که برخی نمایندگان شهرستانی دارند ،چرا که در تهران مناطقی وجود دارد که از محرومیت شدیدی رنج می برد. 

وی با اشاره به اینکه امروزه آلودگی هوا مهمترین مشکل مردم تهران است ،بیان کرد : امروزه سلامت شهروندان تهرانی به خطر افتاده ،اعتیادی که در شهر تهران وجود دارد شایسته پایتخت نظام نیست ،بیکاری که گریبان شهروندان این شهر را گرفته بر این شهر روا نیست در حالی که تهران از ظرفیت های بسیار خوبی برخوردار است. 

مظفر همچنین خاطرنشان کرد : در حدود 30 نفر از نمایندگان مجلس از شهر تهران هستند و با توجه به حضور 31 نفر اعضای شورای شهر و نیز مجموعه شهرداری می توان گفت ظرفیت مناسبی برای انسجام و هماهنگی بیشتر وجود خواهد داشت تا با حل مشکلات این شهر یادگار خوبی برای آیندگان به جا بگزاریم. 

در ادامه نشست حسن طلا از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مسئول نوبت دهی به اعضای حاضر در نشست شد که نوبت دهی از دکتر حافظی شروع شد. 


رحمت الله حافظی : تولید سوخت از پتروشیمی ها باید متوقف شود
رییس کمیسیون سلامت ،محیط زیست و خدمات شهری با بیان اینکه آلودگی هوا ،آلودگی صوتی و مواد غذایی سه اولویت اصلی کمیسیون سلامت است ،گفت: امروزه سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که آلودگی هوا سرطان زا است که از عوامل متعددی ناشی می شود. 

وی در تشریح این عوامل افزود: سوختی که توسط پتروشیمی تولید می شود یکی از عوامل مهم در تولید آلودگی هوا است ؛شما ببینید نفت خام می رود پالایشگاه برش می خورد سوخت بیرون می آید این سوخت به پتروشمی وارد می شود و موادی به آن افزوده می شود و مایعی که از آن خارج می شود نیز برش خورده که مایعی حاصل می شود که  درجه جوش آن معادل بنزین است و بعد  بنزن به آن اضافه می کنیم که خود بنزن نیز سرطان زا است . علت این که می بینیم از اواخر سال 89 ذرات معلق کمتر از 10 میکرون به شدت افزایش یافته همین است. 

حافظی با اشاره به اثرات نامناسب سوخت موجود ،افزود: درخواست ما این است که تولید سوخت از پتروشیمی هر چه سریعتر متوقف شود. 

وی ادامه داد : سالانه 8 میلیارد دلار خسارت بابت آلودگی هوا بر جامعه تحمیل می شود حال آنکه راهکار مشخصی برای حل بحران آلودگی هوا وجود دارد که می توان به ایجاد دولت الکترونیک اشاره کرد.

وی تصریح کرد: توسعه حمل و نقل عمومی نیز از جمله راهکار های حل آلودگی هوا است آنچنان که در بودجه سال 93 ،1500 میلیارد تومان برای توسعه حمل و نقل عمومی پیش بینی شده است. از سوی دیگر ترویج انرزی های پاک نیز می تواند راهکار مناسبی باشد.

وی خاطر نشان کرد : آن روزی که طرح زوج و فرد به صورت سراسری اجرا می شود و حق مسلم شهروندان از آنان زایل می شود باید خسارت آن را از خودروساز گرفت،خودرو سازی که خودرو آلاینده تولید می کند. 


حافظی همچنین به معضل آلودگی صوتی اشاره کرد و ابراز کرد : آلودگی صوتی چون دیده نمی شود آن را احساس نمی کنیم .یک موتور سیکلت 92 دسی بل آلودگی ایجاد می کند در حالی که آلودگی صوتی مجاز و استاندارد مناطق مسکونی 55 دسی بل در روز و 45 دسی بل در شب است.

 وی به موضوع بوق زدن هم اشاره کرد و اظهار کرد: 80 درصد از بوق زدن های شهروندان در مواقع غیر اظطرار است و 20 درصد باقیمانده نیز به واسطه تعجیل و شتاب افراد است. در چنین شرایطی دستگاه های تبلیغی نظیر صدا و سیما خیلی راحت می توانند بوق زدن ممنوع را به شهروندان آموزش دهند. 

حافظی همچنین به سلامت مواد غذایی اشاره کرد و گفت : امروزه ما به شهروندان توصیه می کنیم که از میوه و سبزی استفاده کنند اما به آنها نمی گوییم این مواد غذایی یا پیازی که سرانه جهانی آن 4 کیلوگرم در سال است و ما 21 کیلوگرم در سال مصرف می کنیم دارای نیترات معادل 5 برابر استاندارد است، این یعنی سرطان زا بودن . سیب زمینی و خیار و گوجه فرنگی هم همین وضعیت را دارند. امروز سرب موجود در مرغ به میزان 50 درصد رسیده که از جمله عوامل تهدید کننده سلامت شهروندان به شمار می رود. 


عبدالمقیم ناصحی : متشرع بودن مردم سبب کاهش آسیب های اجتماعی می شود

رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه تشرع مردم سبب کاهش آسیب های اجتماعی می شود گفت: امروز شبیخون فرهنگی یک هشدار است که مقام معظم رهبری نیز بر  مبارزه  با آن تاکید داشتند . در این راستا اگربتوانیم از طریق اقدامات فرهنگی و دینی مردم را به سمت متشرع بودن جذب کنیم  یعنی توانسته ایم در این مبارزه موفق باشیم. 


مهدی هاشمی : رفع آلودگی هوا تنها و اولین خواسته ما از رییس جمهور بود

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رفع معضل آلودگی هوا تنها و اولین خواسته ما از دولت یازدهم بود ولی به رغم اطلاعات فراوانی که جمع آوری شده بود بازخورد مناسبی را مشاهده نکردیم. 

وی ادامه داد : اولین و مهمترین مشکل تهران آلودگی هوا است و این موضوع در کمیسیون عمران مجلس به عنوان عمده ترین کمیسیونی که در این امر نقش داشته باشد  مورد بررسی قرار گرفت اما از سوی دولت و شهرداری به ویژه در بخش حمل و نقل عمومی مورد توجه قرار نگرفت. 

وی در ادامه افزود: موضوع دیگری که باید به آن اشاره کرد مدیریت ایمنی و بحران شهر تهران است که مورد غفلت قرار گرفته واقع شده ، ما امروز امیدواریم که بلایای طبیعی در تهران رخ ندهد اما اگر اتفاق بیافتد با مشکلات پیچیده ای مواجه خواهیم شد که امیدوارم با حضور نمایندگان و اعضای شورا این موضوع به عنوان یک امر محوری  مورد بررسی قرار گیرد.


علیرضا دبیر : معوقات دولت به شهرداری هر چه زودتر پرداخت شود

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه عدم تخصیص اعتبارات دولتی در بخش های مختلف موجب کاهش بازدهی شهرداری شده است گفت: امروز ما برای احقاق حق مردم به ویژه در بخش در آمد های پایدار چشم به شما بزرگواران داریم. 

دبیر ادامه داد : در یک نظر سنجی از شهروندان تهرانی 97 درصد از شهروندان رفع  آلودگی هوا را به عنوان اولویت نخست خود معرفی کرده اند و 93 درصد از شهروندان هم تکمیل مترو ،حال آنکه تحقق این امور نیاز مند تخصیص اعتبارات دولتی است. 


وی افزود: امروز ساخت یک کیلومتر مترو 100 میلیارد تومان هزینه دارد حال آنکه بودجه شهرداری تهران برای سال 92، 14 هزار میلیارد تومان است که از این بخش 4 هزار میلیارد تومان صرف بدهکاری های شهرداری می شود. 

دبیر با اشاره به در آمد های پایدار و ناپایدار شهر تهران  ابراز کرد: ما دو نوع در آمد داریم ،درآمد پایدار و درآمدناپایدار که همان فروش تراکم است. در بخش در آمد های ناپایدار باید گفت که مدیریت شهری نمی تواند درآمد واقعی را کسب کند اما در کسب در آمد های پایدار  باید گفت که نمایندگان می توانند کمک شایانی به مدیریت شهری کنند. 

وی ادامه داد : بعد از سهمیه بندی سوخت مقرر شد 10 درصد سهمه سوخت به شهرداری های کل کشور اختصاص یابد که این امر محقق نگشته و وزیر کشور باید آن را پیگیری کند. 


وی خاطر نشان کرد: سهم شهرداری ها از جرائم راهنمایی و رانندگی موضوع دیگری است که باید به آن پرداخته شود. این در حالی است که سهم جرائم تمام شهرداری ها پرداخت شده و تنها شهرداری تهران از این امر بی بهره مانده است. 

دبیر همچنین تصریح کرد: امروز شهروندان انگیزه ای در پرداخت عوارض نوسازی ،کسب و پیشه و پسماند ندارند حال آنکه عوارض جز در آمد های پایدار محسوب می شود . در این شرایط وضع قوانینی نظیر  قطع انشعاب های آب و برق که موجب الزام مردم برای پرداخت عوارض شود می تواند مفید به فایده افتد. 

وی گفت: موضوع نهایی بحث فاینانس ها است ؛در سال گذشته از 180 میلیارد تومان اعتبار یارانه ای مترو تنها 10 میلیارد تومان و از 300 میلیارد اعتبار عمرانی تنها 50 میلیارد تومان پرداخت شده است در چنین شرایطی نمی توان به ساخت 30 کیلومتر مترو در سال امید داشت. 

دبیر در پایان تاکید کرد: پیشنهاد می کنم کار گروه هایی که از دل این نشستها بیرون می آید کار گروه های عملیاتی باشند تا بتوانیم بر حل مشکلات فائق آییم . 


مجتبی رحماندوست: مدعی العموم باید شکایات مردم را پیگیری کند

عضو مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آلودگی هوا باید متولی خاصی داشته باشد گفت:در جلسه ای که شهردار تهران در مجلس شورای اسلامی داشتند بر این نکته که شهرداری می تواند متولی آلودگی باشد به شرط آنکه اختیارات تام داشته باشد تاکید کردند و من فکر می کنم این موضوع باید محقق شود. 

رحماندوست  ادامه داد : وقتی شهروندان با عواملی مواجه هستند که سلامتشان را تهدید می کنند نظیر آلودگی هوا و یا نیترات های موجود در مواد غذایی نمی توانند به طور خصوصی طرح شکایت کنند در چنین شرایطی باید مدعی العموم وارد شود و پیگیر حقوق و شکایات مردم باشد. 

 

ابوالفضل قناعتی : دولت سهم خود از نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی را بپردازد

ابوالفضل قناعتی عضو کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران نیز اظهاراتی شبیه به دبیر ارائه کرد. وی با اشاره  تخصیص اعتبارات مصوب دولت در بخش حمل و نقل عمومی گفت: امروزه برای ساخت 100 کیلومتر مترو نیازمند 100 میلیارد تومان هستیم که از این مبلغ 30 میلیارد برای واگن سازی و مابقی در بخش عمرانی هزینه می شود . این در شرایطی است که دولت تعهد پرداخت 50 درصد اعتبارات مترو  بر عهده دارد که اگر سهم پرداخت دولت محقق می شد به جای ساخت 10 کیلومتر می توانستیم 30 کیلومتر مترو در سال بسازیم. 


وی ادامه داد : مدیریت شهر تهران برای سال 93 ساخت 30 کیلومتر مترو را هدف گذاری کرده و 3 هزار میلیارد تومان برای حمل و نقل عمومی نیز پیش بینی کرده که  البته نیازمند تخصیص اعتبارات دولتی هم هست. 

قناعتی همچنین به نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 6600 اتوبوس فعال در ناوگان شرکت واحد فعال است حال آنکه بر اساس قاعده باید سالی یک هزار اتوبوس به ناوگان تخصیص داده شود. نوسازی یک دستگاه اتوبوس هم در حدود 800 میلیون تومان هزینه در بر خواهد داشت که از این سهم 82.5 درصد را دولت باید متعهد شود حال آنکه این امر محقق نشده  است. از طرفی 80 هزار تاکسی در شهر تهران وجود دارد که از این تعداد 8800 دستگاه تاکسی پیکان فرسوده است که باید هر چه سریعتر نوسازی شوند.

وی در پایان یاد آور شد : بافت فرسوده یکی دیگر از مشکلات شهر تهران است که باید گفت دولت در این بخش هم اقدامات اندکی انجام داده ،بنابراین با وجود برخی انتقاد ها به مجموعه شهرداری باید گفت اگر دولت تعهدات خود را انجام می داد مجموعه شهرداری بهتر می توانست به اهداف خود و خدمت رسانی به شهروندان دست یابد. 

علیرضا محجوب: 100 هزار آواره  در تهران وجود دارد /کارگران خدمات شهری باید معاینه مداوم شوند

محجوب با بیان اینکه رویکرد وی بیشتر بر موضوعات اجتماعی است گفت : از سال 62 تا به امروز سرعت بزرگ شدن شهر 17 برابر رشد داشته به گونه ای که مهاجرت یکی از عوامل مهم آن بوده است. 

وی در ادامه افزود: در شهر تهران در هر شب 100 هزار آواره وجود دارد که در خیابان ها و بوستان ها و زیر پل ها می خوابند . ارائه این آمار از سوی محجوب موجبات اعتراض چند تن از نمایندگان مجلس و اعضای شورا را فراهم آورد به گونه ای که کوچک زاده نماینده مجلس گفت : این آمار استناد علمی ندارد ولی با این حال محجوب بر این آمار پافشاری نمود. 

محجوب همچنین ابراز کرد: ساماندهی کارگران یکی دیگر از اقداماتی است که باید به آن رسیدگی شود و با اینکه جانمایی های فراوانی برای آن تدارک دیده شده اما هنوز به سرانجام نرسیده است. 

وی همچنین به موضوع کارگران زیر مجموعه شهرداری اشاره کرد و خاطرنشان ساخت : یکی از مهمترین مشکلات ما در بخش جمع آوری زباله است که کارگران این بخش با مشکلات بهداشتی مواجه هستند. در حالی که برای اینگونه مشاغل موظف به معاینه ادواری کارگران هستیم اما اقدام خاصی در این حوزه به عملا نیامده است. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.