با این موادغذایی با ناراحتی خداحافظی کنید

سلامانه :ناراحتی در فرد اغلب برخلاف علاقه فرد اتفاق می‌افتد که بیشتر خلاء روانی دارد و باید برای کاهش آن به دنبال راهکارهایی مفید باشیم.

دکتر رضا راست ‌منش متخصص تغذیه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بیان این مطلب که ناراحتی پدیده‌ای است که بیشتر خلاء روانی دارد گفت: ناراحتی اغلب برخلاف خواسته‌ی‌مان رخ می‌دهد و شادی برعکس آن متأثر از عوامل درونی و برونی است.

وی اظهار داشت: از جمله عوامل درونی که در روحیات و خلق و خوی ما تأثیر دارد می‌توان به داروهایی و یا نوع موادغذایی که مصرف می‌کنیم در شادی ما تأثیر مستقیم می‌گذارد.


وی در ادامه افزود: بعضی خوراکی‌ها از جمله شکلات، انگور و بعضی میوه‌ها مثل خربزه، قهوه باعث افزایش ماده‌ی انکفالین در مغز می‌شود و خاصیت ضد افسردگی را در فرد دوچندان می‌کند.


به گفته‌ی این متخصص، عمدتا مصرف غذاهایی که طعم شیرین دارند و حاوی مقادیر زیادی گلوکز می‌باشند باعث افزایش شادی و تولید هورمون سروتونین که شادی‌بخش است می‌شود.


وی تاکید کرد: حذف شیرینی و نشاسته در وعده‌ها غذایی باعث ناراحتی، خمودگی و افسردگی می‌شود.


راست منش دیگر مواد غذایی را که حاوی اسید چرب امگا 3 هستند از جمله ماهی‌ها را در طیف وسیع برای کاهش علائم افسردگی در فرد مفید دانست و در ادامه مصرف روغن زیتون را به دلیل وجود ماده ملاتونین که بی‌نظمی خواب را در افراد بهتر می‌کند، برای ضد افسردگی مفید دانست.


وی در ادامه گفت: مطالعات نشان می‌دهد افسردگی با ویتامین D ارتباط مستقیم دارند، بدین ترتیب افرادی که بیشتر وقت خود را در خانه سپری می‌کنند و کمتر بیرون می‌روند ویتامین D سودمند را از اشعه‌ی خورشید دریافت نمی‌کنند.


وی اظهار داشت: در این افراد به دلیل کمبود ویتامینD درصد افسردگی زیاد می باشد.


وی در ادامه گفت: مصرف لبنیات سالم، کره می‌تواند در کاهش ناراحتی به فرد کمک می‌کند.


در پایان توصیه کرد: ما وقتی مسأله‌ای را به عنوان ماده غذایی در کاهش ناراحتی یاد گرفتیم نباید با خود‌درمانی دنبال درمان باشیم بلکه باید در شیوه‌ی زندگیمان و نوع غذاخوردنمان دقت بیشتری داشته باشیم.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.