می‌خواهید استخوان سالمی داشته باشید قهوه نخورید

سلامانه :پوكی استخوان مانند دیابت یا فشار خون بالا از بیماری‌هایی است كه با متعادل نگه داشتن رژیم غذایی می‌تواند از ابتلا به آن جلوگیری كرد.

 

دكتر احمد سلیم‌زاده متخصص رماتولوژی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بیان اینكه برای داشتن استخوان‌هایی محكم مصرف زیاد كلسیم و ویتامین D كافی نیست گفت:‌ باید برخی عادات غذایی بد را نیز در خود تغییر دهیم.


وی تصریح كرد: باید برخی مواد غذایی را كه برای بافت استخوانی مضر است، محدود و از عادات غذایی همچون نوشیدن زیاد قهوه، مصرف نوشابه‌های گازدار، مصرف زیاد نمك و مصرف زیاد گوشت اجتناب كرد.

وی اظهار داشت: مصرف روزانه قهوه از جذب كلسیم جلوگیری می‌كند هرچه میزان كافئین وارد شده به بدن بیشتر باشد كلسیم بیشتری از طریق ادرار دفع می‌شود و بنابراین اگر می‌خواهید تا 90 سالگی زندگی كنید از مصرف روزانه قهوه بكاهید.

دكتر سلیم‌زاده افزود: نوشابه‌های گازدار نیز به علت داشتن كافئین و اسید فسفریك، اسیدی معدنی كه از جذب كلسیم جلوگیری می‌كند برای استخوان‌ها جلوگیری می‌كنید.

 همچنین نمك علاوه بر خطرات بیماری‌های قلبی و عروقی دفع كلسیم را افزایش می‌دهد.

وی عنوان كرد: رژیم غذایی غنی از گوشت و پروتئین‌ها نیز برای استخوان‌ها ضرر دارد در جریان هضم مواد غذایی، پروتئین‌های حیوانی اسیدهایی همچون اسید فسفریك، سولفوریك و غیره آزاد می‌كنند كه PH بدن را تغییر می‌دهد هرچه PH بدن اسیدی‌تر باشد مواد معدنی بیشتری در استخوان‌ها از دست می‌رود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.