زبان‌هایی که مخملی می‌شوند

سلامانه :همهٔ افراد از نقش تغذیه در سلامت بدن آگاه هستند، مانند هر عضوی از بدن، زبان هم تحت تأثیر تغذیه و رژیم غذایی افراد است.

دکتر عبدالحمید ظفرمند، دندانپزشک درگفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک‌ها و برخی از دهان‌شویه‌ها، نوشیدنی‌های مصنوعی و استعمال سیگار و تنباکو باعث سیاه شدن پرز‌های روی زبان می‌شوند. 

وی این بیماریرا بدون درد دانست و گفت: رشد باکتری‌ها روی زبان در اثر تغذیه نامناسب و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان باعث بروز این بیماری می‌شوند. 

ظفرمند افزود: زبان سالم باید صورتی‌رنگ باشد از این رو اگر زبان به دلایل مختلف، قهوه‌ای تیره و یا سیاه شد نشانه بیماری است و باید برای درمان آن اقدام شود. 

این دندانپزشک ادامه داد: در مواردی که این بیماری خفیف است با تمییز‌ کردن زبان به وسیله مسواک برطرف می‌شود اما اگر شدید باشد با درمان دارویی قابل درمان است. 

وی در پایان توصیه کرد: برای پیشگیری و حتی از بین بردن این پرز‌های سیاه روی زبان به افراد توصیه می‌کنیم از مواد غذایی حاوی کلسیم بالا مثل لبنیات، ویتامین‌ها به خصوص ویتامین C استفاده کنند و مصرف روزانه میوه و سبزی تازه را دربرنامه غذایی خود بگنجانند. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.