مصرف چه نوع غذاهایی ریفلاکس معده را تشدید می‌کند؟

سلامانه :یک فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد گفت: 40 درصد افراد یک بار در هفته ریفلاکس معده را تجربه می‌کنند.

دکتر مهدی زبیری در گفت وگو با ایسنا ، ریفلاکس معده را بازگشت ترشحات و محتویات معده به داخل مری عنوان کرد و افزود: اگر این بازگشت در شبانه روز بیشتر از چهار دقیقه طول بکشد غیرطبیعی است.

وی افزایش وزن را زمینه ساز بروز ریفلاکس معده دانست و ادامه داد: از زمانی که افراد جامعه به سمت اضافه وزن می روند، هفت درصد آنها هر روز و 20 درصد هفته‌ای یک بار ریفلاکس معده را تجربه می‌کنند.

این پزشک متخصص، علاوه بر پرخوری و اضافه وزن، مصرف مواد غذایی که دریچه انتهایی مری را شل کند، مصرف چای غلیظ، نعناع، کاکائو، نوشابه، چربی، بستن کمربند محکم، فعالیت فیزیکی شدید بعد از غذا و غیره را از جمله دیگر دلایل بازگشت محتویات معده به مری عنوان کرد.

زبیری خاطرنشان کرد: ترش شدن دهان، سوزش انتهای قفسه سینه و ... از مهمترین علائم ریفلاکس معده است.

وی معتقد است: بازگشت محتویات معده به مری اگر درمان نشود باعث آسیب انتهای مری خواهد شد و اگر محتویات معده بالاتر بیاید و وارد حنجره شود می تواند علائم تنفسی و سرفه‌های شبانه ایجاد کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، درباره راهکار درمان بازگشت محتویات معده، یادآوری کرد: توصیه می‌شود افراد وزن خود را کم کنند، بلافاصله بعد از غذا دراز نکشند و مصرف مواد غذایی چرب و همچنین خوراکی‌های ترش را محدود کنند.

زبیری تصریح کرد: اگر با راهکارهای ساده مشکل فرد برطرف نشد از داروهای کاهنده اسید معده استفاده می‌شود تا اگر موادی از معده به مری وارد شد کمتر ماهیت اسیدی داشته باشد.

وی تاکید کرد: مصرف دارو چنانچه با بکارگیری روش‌های صحیح زندگی باشد، بهتر جواب خواهد داد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.