دکتر ضیاءالدین مظهری در گفتگو با سلامانه:

نشانه‌های سوء تغذیه چیست؟/ کمبود آهن و ید علت عمده سوء تغذیه در ایرانیان

نشانه‌های سوء تغذیه چیست؟/ کمبود آهن و ید علت عمده سوء تغذیه در ایرانیان

سلامانه : رییس انجمن علمی غذا با بیان این که سوءتغذیه به هرگونه عدم تعادل در دریافت مواد غذایی اطلاق می شود، می گوید:«همه انسانها باید برای روند رشد و ترمیم و تامین انرژی بازال و همچنین فعالیت های ارادی و غیر ارادی که انرژی بازال آن را تامین می کند، تغذیه متعادلی داشته باشند.»


دکتر ضیاء الدین مظهری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، تصریح می‌کند:« مخصوصا تامین انرژی متعادل برای رشد و بالندگی ترمیم و فعالیت های روزمره کودکان از ضرورتهای حفظ سلامتی و بالندگی طبیعی آنها تلقی می شود.»


به عقیده وی افرادی که دچار سوءتغذیه اند، اغلب نشانه هایی را از خود بروز می دهند. این نشانه ها ممکن است کلی باشد مثل خستگی، عدم تحمل دیگران، عدم توانایی در انجام فعالیت های روزمره، افت ناگهانی انرژی، عدم تعادل، عدم تمرکز، عدم تحمل در  مقابل بیماریهای عفونی و غیر عفونی، خشکی پوست، کاهش یا افزایش وزن، ضعف عضلانی، پوکی استخوان، پوسیدگی دندان ها، مشکلات لثه ها و... 


این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان این که هر کدام از این نشانه ها، پیغامی است که بدن در مراحل اولیه از خود بروز می دهد تا فرد را از وجود نا همگونی های مختلف در سیستم درونی و بیرونی اش مطلع سازد، می گوید:›چنانچه به این روند ادامه داده شود و به پیغام های بدن توجهی ابراز نگردد، بر شدت بیماریها افزوده شده و پیامد های خطرناک تر و کشنده تری ممکن است بروز نماید.«

 
اما به عقیده رییس انجمن علمی غذا آنچه در ایران از بابت سوءتغذیه های گسترده  گزارش می شود، بیشتر ناشی از فقر آهن، کمبود ید، روی، ویتامین سی، ویتامین  ب1 (تیامین )، ب 2(ریبو فلاوین )، ب9، ب6، اسید فولیک، ویتامین آ و ویتامین دی تریول است. این در حالی است که همه این مواد را می توان با بهبود منش زندگی و روش تغذیه حتی در ارزانترین غذاهای قابل دسترس بدست آورد.


به گفته دکتر مظهری علت اصلی عدم تامین این مواد حیاتی، گرایش به تک خوری ها و بد خوری ها و عدم بها دادن و تنوع بخشیدن به انواع غذاهاست. از طرف دیگر گرایش مردم به لذت خواهی و لذت جویی باعث شده اکثریت بیماران مبتلا به سوء تغذیه به طرف غذاهایی سوق پیدا کنند که طعم و لذت بهتر دارند و رنگ و لعاب بیشتری را به تصویر می کشند ولی فاقد ریز مغذی های کلیدی هستند. 


وی تاکید می کند:«در ضمن هیچ گروه از غذاها هر چقدر هم که ارزشمند باشند، به تنهایی در بر دارنده همه 50 ریز مغذی مورد نیاز افراد نیست چون اکثر مواد حاوی ریز مغذی ها در بدن ما ذخیره نمی شوند. لذا در تغذیه روزانه باید به طور مکرر و در وعده های غذایی مختلف از هرم غذایی استفاده کرد که در بردارنده 4 گروه اصلی یعنی نان و غلات سبزیجات و میوه جات شیر و لبنیات کم چرب گوشت های سفید و قرمز، حبوبات و غلات یا دانه ها و مغز ها با حبوبات و غلات است.»


دکتر مظهری همچنین با تاکید بر این که سرمایه گذاری در بهبود تغذیه جامعه یک اقدام فوق العاده پر بازدهی است، می افزاید:«دختر خانمی که از رشد مناسب و تغذیه کافی برخوردار باشد، ذخیره تخمکی که جهت باروری سرمایه گذاری می کند، دارای ذخایر کافی تغذیه ای است. باید یادآور شد اطلاعات به ارث رسیده از پدر و مادر حتی اگر به بهترین نسل تعلق داشته باشد، وقتی می تواند نمود پیدا کند که در دوران رویانی و جنینی مادر دچار سوء تغذیه نباشد. چون سوء تغذیه مادر ممکن است به علت پرخوری یا کم خوری باشد که با هر دو این عوارض گرچه بچه هایی با فنوتیپ مختلف به دنیا خواهد آمد، اما ممکن است یکی قد بلند و چاق و دیگری قد کوتاه و چاق باشد.»

ریس انجمن علمی غذا در پایان خاطرنشان می کند:«سوء تغذیه تحمیلی در دوران رویانی و جنینی  این دو  کودک را به یک آینده یکسانی سوق می دهد که همان ابتلا به چاقی های مفرط و در معرض خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی و بیماریهای مزمن عفونی و غیر عفونی در طول زندگی است.»

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۱ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.