باد سرد موجب تقویت و تسریع گردش خون /باد گرم موجب افسردگی، اضطراب و بی‌خوابی

سلامانه : یک پزشک و پژوهشگر گفت: باد سرد باعث تحریک پوست و تسریع گردش خون شده و بدن تقویت پیدا می‌کند همچنین بادهای موسمی (بادهای گرم) بادهای ناخوشایندی هستند که موجب ایجاد اضطراب، فشارهای روانی، افسردگی و بی‌خوابی‌های شبانه هم می‌شوند.
 
فاطمه مرادی در گفت‌و‌گو با تسنیم اظهار داشت: زندگی در اقلیم معتدل موجب تعادل در بدن افراد می‌شود؛ آب و هوای معتدل مردم را با خلق و خوی معتدل بار می‌آورد و این افراد اغلب مردمانی آرام و متواضع هستند.


به گفته وی مطالعاتی که امروزه انجام شده نشان می‌دهد که در مکان‌هایی که تفاوت اندک بین دمای تابستان و زمستان وجود دارد اختلاف قابل ملاحظه ای بین بروز مرگ و میر در فصول مختلف هم وجود ندارد.


این پزشک و پژوهشگر با بیان این‌که عوامل زیادی بر آب و هوا تأثیر دارند، ادامه داد: یکی از عواملی که بر آب و هوا تأثیر دارد وزش با‌دهاست که آب و هوای سرزمین‌ها به دلیل گذر بادها متفاوت می‌شود و طب سنتی به جزییات پرداخته و با دیدگاه مزاجی‌ای که دارد معتقد است که بادها هم دارای مزاج هستند و بر مزاج انسان تأثیر می‌گذارند.


مرادی اضافه کرد: طب سنتی اعتقاد دارد که بادهای جنوبی گرم و ترند و بادهای شمالی سرد و خشک همچنین بادهای شرقی و غربی را هم معتدل می‌دانند و مشخص کرده که برای حفظ سلامتی باید از بادهای گرم و مرطوب احتراز کرد و در صورتی که ضعف، بی‌قوتی و لاغری بر بدن مستولی شده باشد، باید در معرض باد سرد قرار بگیرند که بدنشان قوت پیدا کند چرا که باد سرد باعث تحریک پوست و تسریع گردش خون شده و بدن تقویت پیدا می‌کند.


وی بیان داشت: در طب های نوین نیز به اثر بادها اشاره شده است و در مطالعاتی صورت گرفته که بار الکتریکی هوا نقش مهمی دارد، بیش‌تر بر بار الکتریکی هوا بررسی کرده‌اند نه این‌که باد از کدام طرف می‌آید.


این پزشک و پژوهشگر عنوان کرد: افرادی که در معرض هوای دارای بار منفی‌اند (باد سرد) احساس رضایت و خشنودی خیلی بهتری دارند و احساس سلامت بیش‌تری دارند، این در حالی است که بیش‌تر افرادی که در معرض بادهای گرم هستند مانند بادهای موسمی که بار الکتریکی مثبت دارد، بیش‌تر آن‌ها سلامتیشان را از دست می‌دهند و این بادها بیش‌تر مضر سلامتی‌اند که مؤید دیدگاه طب ایرانی است.


مرادی ادامه داد: حتی گفته شده بادهای موسمی (بادهای گرم) بادهای ناخوشایندی هستند که موجب ایجاد اضطراب، فشارهای روانی، افسردگی و بی‌خوابی‌های شبانه هم می‌شوند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.