آلودگی هوا موجب کم خونی می شود

سلامانه : یک کارشناس طب اسلامی گفت: سرب موجود در هوای آلوده شهرها منجر به بروز نوعی کم خونی مزمن و مقاوم به درمان، کاهش سطح بهره هوشی و خستگی مزمن می شود.

 به گزارش ایرنا، حجت الاسلام ˈسیدحسن ضیاییˈ روز سه شنبه در نشست پرسش و پاسخ مربوط به شفای بیماریهای جسمی در حرم مطهر رضوی اظهار داشت: آلودگی آب و هوا و پایین بودن سطح کیفی تغذیه، یکی از عوامل ایجاد عارضه کم خونی است.

وی افزود: کم خونی وضعیتی است که در آن تعداد یا اندازه گلبول های قرمز و یا مقدار هموگلوبین موجود در خون کاهش می یابد و تبادل اکسیژن و دی اکسیدکربن بین خون و سلول ها دچار اختلال می شود.

وی گفت: از مهم ترین مواد مغذی برای خون سازی می توان به آهن، ویتامین ب 12 و اسیدفولیک اشاره کرد که از بین آنها کم خونی ناشی از فقر آهن از شایع ترین کم خونیهاست. 

او افزود: برای جلوگیری از سرفه های خشک مزمن ناشی از آلودگی شدید هوا، خوردن مخلوط شکر تغار به اضافه گل زوفا و عناب توصیه می شود.

وی ادامه داد: خوردن مخلوط عناب تازه یا خشک با عسل طبیعی به صورت روزانه نیز موجب تولید خون سالم و تمیز در بدن می شود.

این کارشناس رسانه در زمینه طب اسلامی گفت: خرمای تازه و خشک ارگانیک که به صورت طبیعی خشک شده باشد و عسل طبیعی، خون ساز، ضد باکتری و ضد قارچ است و خوردن آنها در درمان دردهای کهنه و هر نوع مسمومیت نقش ویژه ای دارد و برای درمان بیماری کم خونی نیز بسیار مفید است.

وی خوردن باقلا آب پز را در صورت نداشتن بیماری کم خونی ژنتیکی برای تولید خون سالم موثر دانست و افزود: اگر فردی به بیماری کم خونی دچار شده و خونش آلوده و کثیف است، خوردن روزانه 14 عدد باقلای آب پز برای درمان این مشکل توصیه می شود.

این مدرس فقه، اصول و طب اسلامی در حوزه علمیه گفت: استفاده از موادغذایی مانند روغن حیوانی، کره محلی، کنجد خام، مغزها و شاهدانه به صورت خام، مویز، تخم مرغ خانگی به ویژه زرده آن که به صورت عسلی آب پز شده باشد، خرما، برگه های زردآلو، شیره خرما و انگور، حلوا ارده، توت و انجیر خشک در درمان بیماری کم خونی بسیار موثر است. 

وی اظهار داشت: نکته مهم در درمان کم خونی، فقر آهن است که باید درمان را تا یکی دو ماه پس از رفع کامل علایم و عوارض ادامه داد تا ذخایر مغز استخوان نیز از آهن سیراب شوند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.