بیماران سیگاری برای مرگ عجله نکنند

سلامانه : باورش سخت است اما با لباس بیمارستانی به آرامی از بخش بیرون آمده، پشت پنجره ایستاده و سیگار می کشد.

 سیگار کشیدن این بیمار دل خیلی ها را به درد می آورد؛ خانواده اش که نگران سلامتی او هستند، پزشکانی که ساعت ها و روزها برای بهبود او تلاش کرده اند، بیماران دیگری که در بیمارستان به خاطر استنشاق دود سیگار در معرض انواع عوارض ناشی از آن قرار می گیرند و بالاخره نظام سلامت کل کشور که هزینه های زیادی بابت دود شدن سیگار باید بپردازد. 

طبق قانون به منظور حفظ حقوق افراد جامعه و تامین سلامت آنان در برابر زیان ها و بیماری های ناشی از استعمال دخانیات، استعمال هر نوع سیگار و سایر مواد دخانی در اماکن عمومی مسقف از جمله بیمارستان ها به هر نحو ممنوع است. 

هرچند این قانون سال ها است که در اماکن عمومی نادیده گرفته شده، اما استعمال دخانیات در بیمارستانی که همه افراد جامعه از آن انتظار رعایت اصول سلامتی را دارند عجیب به نظر می رسد. 

با توجه به اینکه برخی اماکن عمومی مانند ایستگاه های مترو نظارت بیشتری بر استعمال دخانیات دارند، از بیمارستان ها نیز انتظار می رود در این زمینه ، سخت گیری های بیشتری اعمال کنند. 

 

** بیماران پنهانی سیگار می کشند 

رییس بیمارستان شریعتی تهران در این باره به خبرنگار اجتماعی ایرنا می گوید: متاسفانه بیماران در بیمارستان، پنهانی و به دور از چشم پرسنل اقدام به استعمال دخانیات می کنند. 

دکتر «احمدرضا سروش» با تاکید براینکه استعمال دخانیات در بیمارستان ممنوع است، می افزاید: بیماران، پنهانی در راه پله ها یا کنار پنجره اقدام به سیگار کشیدن می کنند؛ آنان توری پنجره ها را پاره کرده اند تا ته سیگار خود را بیرون بریزند و هزاران ته سیگار پای پنجره های بیمارستانی ریخته می شود. 

 

** نمی توان با بیمار سیگاری برخورد کرد 

رییس بیمارستان شریعتی تهران خاطرنشان می کند: نمی توان با بیماران سیگاری به دلیل وضعیتی که دارند به شدت برخورد کرد، آنان نیاز به یک کار آموزشی دارند. 

سروش می افزاید: بیماران سیگاری یک شبه تغییر و سیگار را ترک نمی کنند؛ باید یک کار فرهنگی انجام شود تا بیماران سیگار خود را ترک کنند. 

وی ادامه داد: همچنین می توان در بیمارستان ها فضاها و اتاقک های شیشه ای با تهویه مناسب برای بیماران سیگاری ساخت تا حداقل بیماران دیگر از دود سیگار در امان بمانند. 

 

** چه کسی به بیماران سیگار می دهد؟ 

رییس بیمارستان شریعتی تهران می گوید: بیماران به توصیه پزشکان عمل نکرده و سیگار مصرف می کنند و در این میان متاسفانه همراهان بیمار نیز آنان را در رسیدن به مرگ همراهی کرده و برای بیماران سیگار می آورند. 

سروش با اشاره به عوارض خطرناک سیگار می افزاید: گاهی برخی بوفه های بیمارستانی اقدام به فروش سیگار می کنند، اما معمولا همراهان بیمار، سیگار را از بیرون بیمارستان تهیه می کنند. 

 

** سیگار کشیدن بیماران موجب اختلال در روند درمانی می شود 

رییس بیمارستان بهارلو نیز در این باره به خبرنگار اجتماعی ایرنا می گوید: بیشتر بیمارانی که در بیمارستان سیگار می کشند این عادت را قبل از ورود به بیمارستان داشته اند و نمی توانند در عرض چند ساعت سیگار را در بیمارستان ترک کنند. 

دکتر «خسرو صادق نیت» می افزاید: بیشترین مشکل ما در مواجهه با این بیماران این است که سیگار کشیدن آنان موجب آزار و اذیت دیگر بیماران و مراجعه کنندگان بیمارستانی می شود. 

وی می گوید: از سوی دیگر بیماران برای سیگار کشیدن از بخش خارج شده و مشکلاتی را در روند درمانی ایجاد می کنند. 

صادق نیت تاکید می کند: برای جلوگیری از استعمال دخانیات در بیمارستان ها، نیاز به یک کار فرهنگی و خارج از بیمارستانی است زیرا تا زمانیکه برنامه ای منسجم در فضای جامعه برای ترک سیگار اجرا نشود، نمی توان بیماران را از مصرف سیگار در بیمارستان ها منع کرد. 

وی تصریح می کند، بیمارستان ها نمی توانند به طور مستقل در کنترل و کاهش استعمال دخانیات، نقشی ایفا کنند. 

 

** مرگ های زودرس در پی استعمال دخانیات 

هر سال 600 هزار نفر غیر سیگاری در اثر استنشاق دود سیگار دیگران که حاوی بیش از 250 ماده سرطان زا و سمی است به کام مرگ می روند. 

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بیش از 11 درصد جمعیت کشور، مصرف کننده روزانه مواد دخانی هستند. 

نتایج تحقیقات حاکی از آن است چنانچه افراد در سنین نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کنند(بیش از ٧٠ درصد موارد سیگاری شدن در این مرحله اتفاق می افتد) و مدت ٢٠ سال یا بیشتر به این عمل ادامه بدهند، بین ٢٠ تا ٢5 سال زودتر از افرادی که به هیچوجه در زندگی سیگار نکشیده اند، جان خود را از دست خواهند داد. 

مطالعات متعددی نشان داده که سیگار کشیدن هنگام بیماری، بهبودی را به تاخیر انداخته و موجب تحمیل هزینه های اضافی(درمان و بستری بیشتر) برای فرد می شود. 

محققان در عین حال هشدار دادند که استعمال دوباره سیگار پس از مرخص شدن از بیمارستان در پی بروز حمله قلبی، خطر مرگ بیمار را پنج برابر افزایش می دهد. 

تحقیقات دانشمندان استرالیایی نیز نشان می دهد که استعمال سیگار با انتقال دهنده های درد تداخل ایجاد می کند و سبب بروز پوکی استخوان می شود. 

همچنین ابتلا به انواع سرطان و ابتلا به انواع بیماری های قلب و عروق، از دست دادن موها، ایچاد چین و چروک، پیری زودرس، ضایعات شنوایی، فساد دندان ها، پوکی استخوان، افزایش فشارخون، آسیب سلول جنسی در زن و مرد و افزایش احتمالی نازایی از عوارض کشیدن سیگار است.

طبق تحقیقات بی شماری که انجام شده، در صورت ادامه استعمال دخانیات توسط افراد سیگاری، احتمال ابتلا آنها به انواع سرطان های دیگر از قبیل زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق(شش تا ٢٧ برابر)، سرطان بینی( دو مرتبه بیشتر)، گلو (١٢ برابر)، مری (هشت تا ١٠ برابر)، حنجره (١٠ تا ١٨ برابر)، معده (دو تا سه برابر)، کلیه (پنج برابر) و لوزالمعده (دو تا پنج برابر) وجود دارد.

به هرحال شاید ذکر این مثال خالی از لطف نباشد که یکی از شرکت های کفن و دفن خارجی تابلویی سردر شرکت خود با مضمون «thank you for smoking» به معنای «از اینکه سیگار می کشید ، متشکریم» نصب کرده است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.