درمان‌ گیاهی سرفه

سلامانه : هنوز هم افراد بسیاری هستند كه ترجیح می‌دهند هنگام بیماری، به جای استفاده از داروهای شیمیایی، از گیاهان دارویی و درمان‌های سنتی استفاده كنند. خاصیت دارویی بسیاری از گیاهان از گذشته‌های دور در همه‌جای جهان، از جمله ایران شناخته‌شده است. در «درمانگاه» این هفته به تعدادی از رایج‌ترین و موثرترین درمان‌های گیاهی سرفه اشاره خواهیم کرد...

هفته نامه سلامت نوشت:

 

به‌دانه

شاید به‌دانه از شناخته‌شده‌ترین درما‌ن‌های سرفه باشد. میوه، به ‌دانه‌های لعاب‌داری دارد كه نرم‌كننده سینه و خلط‌آور هستند. به همین‌دلیل در تسكین سرفه موثرند. دانه‌های به را كمی در آب خیس می‌كنند و بعد از اینكه لعاب آن خارج شد، آن را می‌خورند. به علاوه می‌توان دانه‌ به را روی زبان قرار داد و لعاب آن را به مدت چند دقیقه مكید، اما باید به خاطر داشت كه دانه به‌ را نباید جوید! جوشانده به‌دانه نیز در مواردی استفاده می‌شود. برای تهیه آن كمی دانه به را در آب جوش می‌ریزند و می‌جوشانند تا به صورت ژله‌ای دربیاید و سپس می‌توان آن را برای درمان سرفه مصرف كرد.

 

پرسیاوشان

برگ‌های این گیاه، آثار خوبی در تسكین سرفه دارند. از این برگ‌ها می‌توان جوشانده یا دم‌كرده تهیه كرد كه هر دوی آنها باعث نرم‌شدن خلط و كمك‌ به دفع آن می‌شوند. برای تهیه جوشانده، 3قاشق برگ خشك پرسیاوشان را داخل 1 لیتر آب‌جوش بریزید و اجازه دهید مدتی بجوشد. سپس آن را صاف‌ كنید و مایع به‌دست آمده را بنوشید. برای تهیه‌ دم‌كرده، مقداری برگ خشك را داخل 1 لیتر آب‌جوش بریزید و اجازه دهید بماند تا دم بكشد. سپس آن را صاف و میل كنید.

 

آویشن

آویشن از گیاهان پرمصرف در درمان سرفه است. برای استفاده از آن چند گرم پودر خشك‌شده گیاه را داخل یك لیوان آب‌جوش بریزید و 20 دقیقه دم‌كنید. سپس محلول را صاف‌ و میل كنید. علاوه بر دم‌كرده، جوشانده این گیاه نیز در درمان آسم و سرفه موثر است. از آویشن، فرآورده‌های دارویی مختلفی ساخته شده كه سازمان نظارت بر امور داروی وزارت بهداشت هم آنها را تایید كرده است. از آن جمله می‌توان شربت‌های توسیان، تیمیان، تیمكس، تیم‌آربا، برونكوباریج و برونكوتیدی را نام برد.

 

گل‌ختمی

این گیاه جزو گیاهان لعاب‌دار است كه با نرم‌كردن مجاری تنفسی و آثار خلط‌آوری، باعث رفع سرفه می‌شود. گل‌ختمی را نیز می‌توان به‌صورت دم‌كرده مصرف كرد. برای این منظور مقداری از گیاه را داخل آب‌جوش بریزید و 10 دقیقه دم كنید. عده‌ای معتقدند اگر این دم‌كرده همراه عسل مصرف شود، اثربخشی فوق‌العاده‌ای خواهد داشت.

 

بارهنگ

دانه‌های این گیاه، لعاب‌دار است و باعث نرم‌كردن سینه و برطرف‌شدن سرفه می‌شود. دانه‌های آن را در آب خیس و لعاب آن را استفاده می‌كنند.

 

شلغم

استفاده از شلغم در تسكین سرفه‌های خلط‌آور بسیار مرسوم است. می‌توان شلغم پخته را به تنهایی یا مخلوط با سوپ استفاده كرد.

گل‌ بابونه

نوشیدن دم‌كرده گل‌بابونه باعث بهبود سرفه می‌شود. گاهی هم آن را همراه عسل مصرف می‌كنند.

 

سیر

سیر، گیاه بسیار موثر و مفیدی برای مبارزه با عفونت‌های تنفسی و سرفه‌های شدید است. می‌توان سیر را به‌صورت خام یا پخته مصرف كرد. كپسول‌های سیر نیز در بازار وجود دارند.

 

زنجبیل

چای زنجبیل، ضدالتهاب قوی است كه باعث كاهش‌ درد گلو و سرفه می‌شود. در كشور چین، زنجبیل را همراه عسل و پیازچه می‌جوشانند و آن را معجزه‌ای در درمان سرفه می‌دانند.

 

گل گاوزبان

این گیاه آثار خلط‌آور و ضدسرفه مناسبی دارد.

 

نشاسته 

تركیب نشاسته با آب‌جوش از قدیم برای تسكین سرفه‌های خشك به كار می‌رفت و اثربخشی خوبی دارد. این تركیب نرم‌كننده سینه نیز است.

دارچین

جوشانده دارچین پودرنشده نیز باعث تسكین سرفه می‌شود. علاوه بر موارد ذكر شده، در منابع اطلاعاتی، به آثار ضدسرفه گیاهان دیگری نیز اشاره شده است. از آن جمله می‌توان قدومه، نعناع، ثعلب، عناب و شیرین‌بیان را نام برد. معمولا اگر ریشه گیاه استفاده شود، باید مدت بیشتری بجوشد یا دم‌ بكشد. دانه، مدت كمی كمتر و برگ از همه كمتر به زمان نیاز دارد تا عصاره‌اش خارج شود. از این مایعات می‌توان روزی 3-2 بار استفاده كرد، اما به خاطر داشته باشید كه مصرف بیش از حد گیاهان دارویی هم می‌تواند باعث ایجاد عوارضی ناخوشایند شود.

 

عسل

بسیاری از متخصصان آثار درمانی عسل را تایید می‌كنند. مصرف یك قاشق عسل داخل آب‌جوش، چای یا شیر می‌تواند تسكین بسیار خوبی برای سرفه باشد. گاهی توصیه می‌شود به‌ مخلوط عسل و آب‌جوش (یا چای) آب لیموترش تازه نیز اضافه شود. استفاده از آن به‌خصوص برای كودكان بسیار مناسب است.

منبع: گیاهان دارویی ایران، 

دارونامه گیاهان دارویی گل دارو

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.