همیشه در دسترس نباشید!

سلامانه : می‌ترسید پیوند دوستی‌تان فرسوده یا خدای ناکرده پوسیده و دررفته و نخ‌نما و پاره شود؟ نگران نباشید. کافی است به توصیه‌های زیر عمل کنید و یک عمر از استحکام پیوند دوستی‌تان لذت ببرید و شکرگزار ما باشید که بدون هیچ ادعا و انتظاری این توصیه‌های ارزشمند را تقدیم حضور شما گرامیان کردیم.

زندگی مثبت نوشت:1.خودتان نباشید: اینکه بعضی می‌گویند در رابطه دوستی اساس بر صداقت است، بیخود می‌گویند. لزومی ندارد شما در برابر دوستتان، خود واقعی‌تان را لو بدهید و بگذارید او از وضعیت خانوادگی و احساسی و شغلی‌تان سردربیاورد. امروزه آدم‌ها از اینکه به آنها دروغ بگویند، ناراحت نمی‌شوند، چون به شنیدنش عادت دارند. در همین رابطه یک فیلسوف قرن دوم به دوستش می‌گوید: «تو می‌گی بدون من دنیا برات زندون تنگه، من می‌گم بگو عزیزم، تو دروغاتم قشنگه.» و این امر می‌رساند از دوره باستان، افراد عادت داشته‌اند از طرف مقابل دروغ بشنوند و در لذت زیبایی‌شناسانه شنیدن دروغ غرق شوند.

2. خرج نکنید: همین قدر که به کسی افتخار داده‌اید و او را برای دوستی برگزیده‌اید برای هفت پشتش کافی است. در خرج کردن همیشه بگذارید او شروع‌کننده باشد. اینطوری، هم خودش اظهار رضایت می‌کند و هم شما می‌توانید او را محک بزنید ببینید برای دوست عزیز و گرانقدرش که شما باشید تا کجا حاضر است خرج کند. آیا بیشرمانه منتظر می‌ماند تا شما خرج کنید یا بزرگوارانه دستش را توی جیبش می‌کند و نشان می‌دهد لیاقت دوستی با شما را دارد؟!

3. یک بند آه و ناله کنید: امروزه با رشد اقتصاد و فرهنگ و همه چیز جامعه، روز به روز از تعداد کسانی که در زندگی‌شان مشکل دارند کاسته می‌شود و از این رو افرادی که جز آه و ناله چیزی برای گفتن ندارند جذاب‌ترند. بنابراین سخاوتمندانه، غم و غصه‌ها و آه و ناله‌هایتان را با دوستتان تقسیم کنید و در حضور او تا می‌توانید منفی‌بافی کنید و اعصابش را جلا بخشید! اینطوری او مدام به ملاقات شما راغب‌تر می‌شود و در لحظات بی‌حوصلگی سراغتان می‌آید تا روحیه بگیرد و به زندگی امیدوار شود.

4. محکوم کنید: انتظار بیجایی است اگر یک دوست از شما انتظار داشته باشد به حرف‌هایش گوش دهید، با او همدلی کنید، درکش کنید و از او دلجویی کنید. به‌هیچ‌وجه سعی نکنید حق را به جانب او بدهید. اتکا به نفس کاذب پیدا می‌کند و این اصلا برایش خوب نیست. یادتان باشد انسان خطاکار است، به خصوص وقتی دوست شما شود.

5. تکیه‌گاه نباشید: بعضی از افراد رابطه دوستی را با کاناپه و ستون اشتباه گرفته‌اند. لازم است به دوستتان بفهمانید دوستی به جای خود ولی شما کار و زندگی دارید، گرفتارید. علاف نیستید که وقت گرانبهایتان را به او اختصاص دهید و ستون یا کاناپه‌اش شوید. به جایش می‌توانید به فیس‌بوک بروید و پای 4 هزار و 37 پست فیس‌بوکی دوستانتان لایک بزنید و برایشان کامنت‌های عشقولانه بنویسید. مطمئن باشید او خوشش می‌آید و به ادامه دوستی با شما راغب‌تر می‌شود.

6. همیشه در دسترس نباشید: اگر دوستتان گفت به شما نیاز دارد به او بگویید فعلا وقت ندارید تا او قدر دوستی شما را بداند و به ادامه آن امیدوارتر شود.اگر همیشه در دسترس باشید فکر می‌کند لابد یک چیزی‌تان هست.

7. شنونده نباشید: در روابط اجتماعی، هیچ چیز بدتر از شنونده بودن نیست. چون طرف مقابل فکر می‌کند خدای ناکرده شما زبان ندارید و بلد نیستید حرف بزنید.از این رو وقتی به دوستی می‌رسید از فرصت استفاده کنید، حرف بزنید و وقت را تلف نکنید. اگر او هم حرف زد اشکال ندارد، بگذارید حرفش را بزند تا شما وقت داشته باشید در حرف‌هایش دنبال جواب بگردید و دنباله حرف‌هایتان را جفت‌وجور کنید. هیچ‌وقت لازم نیست سراپا گوش باشید. مردم استفاده‌چی هستند، یک چنین موقعیتی ببینند، سوءاستفاده می‌کنند و مدام حرف می‌زنند. اگر هم به طرف مقابل اجازه حرف زدن بدهند، برای این است که جواب‌هایشان را آماده و دنباله حرف‌هایشان را جفت‌وجور کنند. خلاصه بیدار و هوشیار باشید که در این رابطه خدای ناکرده رودست نخورید.

8. لزومی به قدرشناسی نیست: دوستی بالاتر از این حرف‌هاست که اگر یکی کاری برای شما انجام داد، فکر کنید شق‌القمر کرده، قدردان او شوید. به کارهایی که کسی برایتان انجام می‌دهد به چشم یک وظیفه نگاه کنید. چشمش کور، دنده‌اش نرم، می‌خواست دوست شما نشود. کسی که افتخار دوستی با شما را پیدا می‌کند، بالاخره یک تکانی هم باید به خودش بدهد و اگر نیاز داشتید باید یک کاری برایتان انجام دهد. دوستی برای همین وقت‌ها خوب است. به یاد داشته باشید دیگران وظیفه دارند به شما کمک کنند، الکی که نیست.

9. ملاحظه نکنید: یکی از عادات زشت برخی از افراد ندیدبدید این است که با ملاحظه‌کاری، فضای صمیمانه دوستی را مخدوش می‌کنند. غافل از آنکه اگر اندک ملاحظه‌ای به خرج دهید او به حساب غریبه رفتاری شما می‌گذارد و اوقاتش تلخ می‌شود و از شما فاصله می‌گیرد و این امر صدمات جبران‌ناپذیری را بر پیکره دوستی شما وارد می‌كند بنابراین در حضور دوستتان ملاحظه و رفتار محترمانه را کنار بگذارید. این کارها، فاصله‌ها را بیشتر می‌کند. چنانچه فیزیکدان‌ها هم می‌گویند صمیمیت انسان‌ها با احترامی که به یکدیگر می‌گذارند نسبت عکس دارد بنابراین هر بلایی خواستید، بدون رودربایستی سر دوست خود بیاورید تا حسن نیت خود را در ربطه دوستی اثبات كنید و آن را پاس بدارید و ارج بنهید. 

امید که با به کارگیری این دستورات زیرکانه، دوستی مستحکمی داشته باشید...

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.