داروی چینی در کشور نداریم

سلامانه :  معاون وزیر بهداشت گفت: امسال 2 هزار میلیارد تومان برای حمایت از بیماران اعتبار جذب کردیم.

به گزارش ایسنا ، رسول دیناروند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر تلاطمی در خصوص دارو نداریم و تقریبا آرامش ایجاد شده و هر روز که می‌گذرد وضعیت در حال بهتر شدن است.

وی با بیان اینکه کمبودهای دارویی نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است، اضافه کرد: همچنین بخشی از پرداختی برای تامین داروهای گران قیمت و بیماران خاص و صعب‌الاعلاج از سوی مردم توسط دولت در دست تامین است.

دکتر دیناروند با اشاره به اینکه در شش ماهه دوم امسال 2 هزار میلیارد تومان برای حمایت از بیماران اعتبار جذب کردیم، افزود: سال آینده این مبلغ به 2 هزار و 400 میلیارد تومان ارتقاء می یابد، البته دولت در بخش هدفمندی یارانه‌ها قول داده است که اعتبار ویژه‌ای برای حوزه سلامت اختصاص دهد تا هزینه‌های درمانی و دارویی مردم را بتوانیم جبران کنیم و چنانچه این مهم محقق شود با قاطعیت اعلام می‌کنیم که سال آینده هیچ بیماری به خاطر هزینه‌های دارویی‌اش محتاج نخواهد بود.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه وزارت بهداشت بخشی از هزینه‌های دارویی را از طریق بیمه پرداخت خواهد کرد، گفت: تا قبل از پایان امسال از دو دستاورد دارویی که موفق به دریافت پروانه ساخت شدند رونمایی می‌شود.

وی با بیان اینکه سیاست وزارت بهداشت،‌ حمایت از تولید دارو در داخل است، اضافه کرد: دولت می‌خواهد از شرکتهای دانش بنیان حمایت کند تا آنها بتوانند داروهای پیچیده بیماران صعب‌الاعلاج را تولید کنند.

دیناروند در خصوص آخرین وضعیت دانشکده داروسازی لرستان گفت: آخرین مرحله تصویب آن در شورای گسترش در حال انجام است و موافقت اولیه نیز محقق شده است و دانشگاه علوم پزشکی استان زیرساخت‌های لازم اعم از ساختمان و تجهیزات آن را فراهم کرده که امیدواریم امسال با موافقت شورای گسترش برای مهرماه آینده دانشجو پذیرش کنیم.

معاون وزیر بهداشت در خصوص افزایش قیمت دارو در کشور بیان کرد: سال آینده به هیچ عنوان افزایش قیمت دارو و جهش دارویی را آنگونه که در سال گذشته داشتیم،‌ نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه کمبود دارو در کشور بسیار کمتر شده اضافه کرد: هیچ دارویی چینی در بازار ایران وجود ندارد.

دیناروند با بیان اینکه دو سوم، داروها وارداتی و دو سوم داروها تولید داخل هستند، اضافه کرد: داروهای وارداتی عمدتا گران قیمت هستند و مورد نیاز بیماران خاص بوده است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه حدود 600 قلم داروی وارداتی داریم که البته با داروهای تولید داخل قابلیت جایگزینی دارند، تصریح کرد: در سال گذشته یک میلیارد و 300 میلیون دلار صرف وارد کردن داروها وارداتی شده است که این داروها 50 درصد مشابه تولید داخل است یعنی اگر مردم به جای داروی وارداتی دارو تولید داخل استفاده کنند یک صرفه‌جویی 50 درصدی ارزی را خواهیم داشت.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.