گفتگوی سلامانه با دکتر هاشم سزاوار، متخصص بیماری‌های قلبی/

علائم سکته قلبی/ زمان طلایی برای پیشگیری از سکته قلبی ۶ ساعت است

علائم سکته قلبی/ زمان طلایی برای پیشگیری از سکته قلبی ۶ ساعت است

سلامانه : به گفته عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران عروق قلب وقتی دچار اختلال عملکرد می شوند، می توانند این اختلال را به شکلی به عضله قبل منتقل کنند. شایعترین علت اختلال در عروق قلب هم تصلب شرائین است. 


دکتر سید هاشم سزاوار در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، می‌گوید:« جدار داخلی عروق به تدریج و در اثر عوامل مختلف خطر تغییر شکل می دهند و داخل رگ سلول های چربی تجمع می کنند. به طوری که سلول های عضلانی جدار رگ دچار افزایش حجم می شوند و در نهایت با تنگی رگ قلب تنگ خونرسانی به عضله قلب دچار اختلال می شود. »


این متخصص قلب و عروق ادامه می دهد:«اگر این اتفاق به آهستگی بیفتد تظاهراتش به شکل درد سینه و آنژین صدری خواهد بود ولی بعضی اوقات اتفاق دیگری می افتد و لخته ای روی رگ سوار می شود. در این حالت به طور ناگهانی تمام جریان خونی که به عضله قلب باید برسد، قطع می شود. قطع خونرسانی به قلب یعنی قطع اکسیژن و مواد غذایی. به طوری که در عرض شش ساعت آن قسمت از عضله قلب از بین خواهد رفت و این یعنی سکته قلبی.»

 
به گفته دکتر سزاوار اما تصلب شرائین تنها علت سکته قلبی نیست. بلکه برخی بیماری های مادرزادی و بیماری های التهابی مثل روماتیسم می توانند عروق قلب را دچار التهاب کنند. گاهی نیز اسپاسم رگ های قلب بخصوص در افراد جوان سیگاری منجر به این اتفاق می شود. ولی بیش از 95 درصد موارد گرفتگی عروق قلب، تصلب شرائین است.

 

به گفته این متخصص بیماری‌های قلبی و عروقی، سزاوار اصلی ترین علامت سکته قلبی درد قفسه سینه است. دردی که از درد زایمان بسیار شدیدتر است. البته گه گاه می تواند تظاهرات دیگری هم داشته باشد، مثل ضعف خیلی مفرط، تنگی نفس، علائم گوارشی بخصوص در سنین ابتلا به سکته قلبی یعنی بالای 40 سال، درد در دستها، خستگی مفرط و . .. از علائم دیگر است.

 
وی در پایان خاطرنشان می کند:«زمان شروع درد تا زمان رسیدن فرد به بیمارستان بسیار مهم است. در همه دنیا تاکید می شود اگر درد قفسه سینه ادامه داشت، باید به مراکز درمانی مراجعه مستقیم کرد. زمان را در این مورد نباید از دست داد چون بیمار در نهایت فقط شش ساعت مهلت دارد تا از بروز سکته پیشگیری کند.»

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۲ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.