آلرژی غذایی درمان قطعی ندارد/ پرهیز از آلرژن مقصر تنها راه مقابله است

سلامانه : عضو هیأت مدیره انجمن آسم و آلرژی ایران گفت: آلرژی غذایی درمان قطعی ندارد و تنها راه مقابله با آن پرهیز از آلرژن مقصر است.

 
مریم محلوجی راد در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به پرسش شهروندان در مشاوره سلامت در مورد مهمترین آلرژن‌های غذایی اظهار داشت: به طور کلی آلرژی غذایی یک واکنش ناخواسته نسبت به غذاهایی است که مصرف می‌شود.

عضو هیئت مدیره انجمن آسم و آلرژی ایران گفت: آلرژی در کودکان شایع‌تر از بزرگسالان است و آلرژن‌های غذایی مهم در کودکان عبارتند از شیر و کل لبنیات (پروتئین گاوی)، تخم‌مرغ، سویا، گندم، آجیل و محصولات غذایی.

فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی تصریح کرد: از سن 2-3 ماهگی علائم آلرژی نسبت به مواد آلرژن در کودکان ظاهر می‌شود که علائم می‌تواند به صورت کهیر، اگزما، وجود خون در مدفوع و ریفلاکس باشد.

محلوجی راد افزود: استفراغ مکرر و عدم وزن‌گیری از دیگر علائم آلرژی است؛ همچنین شدید‌ترین علامت آلرژی غذایی می‌تواند به صورت شوک آنافیلاکسی باشد.

عضو هیئت مدیره انجمن آسم و آلرژی ایران گفت: در کودکان معمولاً با افزایش سن، آلرژی غذایی بهبود پیدا می‌کند و از بین می‌رود که آلرژی به شیر و تخم‌مرغ از این دسته‌اند که تا 3_4 سالگی از بین می‌رود.

وی ادامه داد: برخی از انواع آلرژی به مواد غذایی همچون گندم و آجیل معمولاً تا بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند.

فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی تصریح کرد: یک نوع آلرژی غذایی ثانویه که معمولاً در بزرگسالانی که رینیت آلرژی دارند اتفاق می‌افتد به علت وجود حساسیت به گرده‌های گیاهان و نسبت به برخی از میوه‌ها یا سبزیجات است.

محلوجی راد افزود: این واکنش به صورت خارش دهان و حلق، تورم حلق، زبان و لبها و گاهاً تشدید علائم رینیت آلرژی مثل عطسه، آبریزش و گرفتگی بینی است.

عضو هیئت مدیره انجمن آسم و آلرژی ایران، این میوه‌ها و سبزیجات را شامل کیوی، موز، طالبی، خربزه، گیلاس، آووکادو، آناناس، بادمجان و گوجه‌فرنگی نام برد.

فوق تخصص آسم‌، آلرژی و ایمونولوژی بالینی خاطرنشان کرد: آلرژی غذایی درمان قطعی ندارد و تنها راه مقابله با آن پرهیز از آلرژن مقصر است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.