در هنگام عصبانیت دکمه مکث ذهن را فشار دهید

سلامانه : این روزها دامنه تحمل افراد کم شده و آنها با کوچکترین برخوردی حسابی از کوره در می روند، اما کارشناسان به مردم توصیه می کنند که در چنین شرایطی و بروز عصبانیت و خشم، چند لحظه صبر کرده و سپس تصمیم بگیرید.

 پس از روز کاری سخت و پرمشغله و کلی سر و کله زدن با کارمندان و مشتریان، ماشین را روشن می کنید تا به خانه بازگردید، اما ترافیک سنگین خیابان، آنقدر شما را عصبانی می کند که مدام با دست روی فرمان ماشین می کوبید و فریاد می زنید.

گاهی هم دست خود را روی بوق گذاشته و می خواهید هر طور که شده و از هر راهی از ترافیک فرار کنید؛ تازه این بخشی از داستان است، وقتی به خانه می رسید، با کلی عصبانیت در را به هم می کوبید و بر سر همسر و فرزندتان هم داد می زنید.

متخصصان و کارشناسان معتقدند در چنین لحظه ایی باید دکمه مکث ذهن خود را فشار دهیم. 

مدت زمان این دکمه باید بین 10 تا 30 ثانیه باشد زیرا در این مدت مغز می تواند وضعیت موجود را آنالیز کند.

متخصصان بهداشت روانی می گویند، اگر این مدل را در مواجهه با بحران های اجتماعی رعایت کنیم، مغز فرصت بیشتری برای آرامش و پردازش اطلاعات پیدا می کند.

به باور آنان، هر اتفاقی، نقطه بحرانی دارد و زمان، درمانگر آن است. 

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران درباره علل بروز برخی رفتارهای هیجانی و کنترل نشده توسط افراد به خبرنگار اجتماعی ایرنا می گوید: متاسفانه مردم آموزش ها لازم را برای کنترل هیجان خود فرا نگرفته اند. 

«علی اسماعیلی» می افزاید: کارشناسان باید از دوران دانش آموزی به کودکان آموزش دهند که در مراحل گرفتن تصمیم، با احتیاط عمل کرده و بخش عقلانی مغز را در این امر دخیل سازند. 

وی با بیان اینکه توانمندی این مهارت، نیاز به آموزش دارد، ادامه می دهد: یکی از مشکلات جوانان جامعه، تصمیم گیری های هیجانی است.

اسماعیلی با اشاره به الگوبرداری نوجوانان و جوانان از رفتار برخی چهره های مشهور می گوید: به عنوان مثال فوتبالیست ها با وجودیکه از لحاظ شهرت در بالاترین سطح جامعه قرار دارند، اما بسیاری از هیجان های خود را بدون هیچ کنترلی بروز می دهد که دردسر ساز می شود.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی همچنین می افزاید: کودک و یا نوجوانی که یکی از این فوتبالیست ها را الگوی خود قرار داده، وقتی می بیند او رفتاری بسیار هیجانی از خود بروز می دهد، تصور می کند این رفتار صحیح است. 

به گفته وی، چنین افرادی نیز باید بیاموزند حتی در لحظات شاد و خوشحالی، خود را کنترل کنند تا موجب بدآموزی نشوند.

رییس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران نیز در این باره به خبرنگار اجتماعی ایرنا می گوید: نباید بدون در نظر گرفتن علل رفتار پرخاشگرانه افراد، به بررسی آن پرداخت.

«مصطفی اقلیما» درباره علت اصلی این رفتارها می افزاید: مشکلات اقتصادی، تبعیض، فشارهای مالی و روحی از دلایل بروز چنین رفتارهایی است.

وی همچنین تاکید می کند: نمی توان به فردی که از تامین نیازهای ابتدایی خود و خانواده اش ناتوان است، انتظار داشت رفتارهای پرخاشگرانه از خود بروز ندهد.

این مددکار اجتماعی ادامه می دهد: باید به افراد آموزش داد، فشارهای روحی که به آنان وارد می شود را به شیوه درستی کنترل کنند که منجر به تبعات ناخوشایندی نشود.

با مرور جستجوگر اینترنتی، هزاران روش برای جلوگیری و کنترل خشم، از تنفس عمیق و آب خوردن گرفته تا راه رفتن و نقاشی کردن قابل دریافت و مشاهده است.

هر فرد می تواند بر حسب روحیه و شخصیت خود در هنگام بروز خشم یکی از این روش ها را استفاده کند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.