عقیم شدن از عوارض استفاده از لوازم آرایشی غیربهداشتی

سلامانه :  رییس اداره نظارت بر مواد غذایی، بهداشتی و آرایشی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، عقیم شدن و عقب ماندگی جنین را تنها بخشی از عوارض استفاده از لوازم آرایشی غیربهداشتی عنوان کرد.

دکتر پیمان پاکزاد در گفت وگو با  ایسنا  با اشاره به اینکه مواد آرایشی بهداشتی در آزمایشگاه‌ها تایید شده و ترکیبات آنها و نیز حد مجاز استفاده از برخی مواد در آنها کنترل شده است، گفت: متاسفانه هیچ یک از این اقدامات در خصوص کالاهای قاچاق صورت نگرفته و به هیچ عنوان سلامت این گونه لوازم تایید نمی‌شود.

پاکزاد با اشاره به بالا بودن میزان سرب در لوازم آرایشی غیر بهداشتی، گفت: این مورد می تواند عوارض متابولیک در غدد مترشحه و اختلال در سیستم تولیدمثل و جهش و عقب ماندگی در جنین و یا حتی عقیمی را در پی داشته باشد.

وی عفونت‌های جلدی، ریزش مو، آلودگی‌های قارچی و نیز ایجاد سرطان را بخش دیگری از عوارض استفاده از لوازم آرایشی قاچاق و غیربهداشتی عنوان کرد.

به گفته پاکزاد در خصوص تولیدات لوازم آرایشی داخلی و نیز لوازم آرایش وارداتی تیم های کارشناسی وزارت بهداشت کنترل و نظارت دقیق داشته و حتی تیم‌های کارشناسی ایران به کشور تولید کننده این لوازم فرستاده شده و از نزدیک اعمال بهداشت بر سیستم‌های تولیدی کارخانجات این لوازم را نظارت و کنترل می‌کند.

رییس اداره نظارت بر مواد غذایی، بهداشتی و آرایشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، خاطرنشان کرد: این کارشناسان همچنین شرایط نگهداری و وضعیت انبار لوازم آرایشی و بهداشتی تولید شده را بررسی کرده تا از فاسد نشدن این لوازم در شرایط نگهداری نامناسب مطمئن شوند.

پاکزاد با اشاره به عوارض بی شمار استفاده از لوازم آرایشی قاچاق و غیربهداشتی، از مردم خواست تا تنها از لوازم آرایشی که بر روی آنها برچسب اصالت و سلامت نصب شده خریداری کنند.

وی تصریح کرد: صحت و سلامت این لوازم مورد تایید وزارت بهداشت بوده و مردم پس از خرید باید کد برچسب را به شماره حک شده بر روی آن پیامک کنند تا از صحت کالای خود مطمئن شوند.

پاکزاد با بیان اینکه امکان تخلف و تقلب در هر حوزه‌ای وجود دارد، خاطرنشان کرد: دانش ما در این زمینه هم پای دانش روز دنیا پیش رفته و تا حد زیادی توانسته‌ایم مانع جعل و سوء استفاده از این برچسب شویم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در حال حاضر 20 کارشناس بهداشت بر روی کالاهای آرایشی و بهداشتی استان نظارت می کنند، گفت: با توجه به حجم بسیار کالاها این تعداد ناکافی بوده و اعتقاد ما در این زمینه بر فرهنگ سازی است.

وی ابراز امیدواری کرد، با همکاری رسانه ها این فرهنگ در میان مردم ایجاد شود که آنها تنها از مراکز مجاز و معتبر کالاهای آرایشی و بهداشتی خود را خریداری کرده و نیز تنها کالاهایی را خریداری کنند که برچسب اصالت و سلامت بر روی آنها نصب شده باشد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.