دکتر حسینی طباطبایی،فوق تخصص کلیه اطفال در گفتگو با سلامانه:

ریفلاکس ادراری، کودک را به سوی دیالیز می‌کشاند

ریفلاکس ادراری، کودک را به سوی دیالیز می‌کشاند

سلامانه : یک فوق تخصص کلیه اطفال با اشاره به این که حتی یکبار عفونت ادراری چه در پسرها و چه در دختران نیاز به بررسی دارد، می گوید:« به طوری که این کودکان حداقل باید یکبار سونوگرافی یا اسکن هسته ای شوند تا مشخص شود این عفونت روی بافت کلیه اثر گذاشته یا نه.»

 
دکتر سید محمدتقی حسینی طباطبایی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، تصریح می‌کتد:«در پسربچه ها در اولین عفونت ادراری حتی اگر تب دار نباشد، باید این بررسی ها انجام شود. اما در دختر بچه ها از عفونت ادراری بدون تب دوم به بعد این بررسی ها توصیه می شود. ولی بهتر است با اولین عفونت سونوگرافی صورت گیرد.»


وی در ادامه می گوید:«شک به ریفلاکس ادرار بود، مثانه را از بیرون توسط ماده حاجب پر می کنند و بعد همزمان با تخلیه ادرار توسط کودک عکسبرداری نشان می دهد درجه ریفلاکس ادرار چقدر است. در بعضی از مواقع هنوز به بافت کلیه آُسیبی نرسیده و نیاز به جراحی نیست ولی گاهی نیز در اثر این آسیب کودک باید تحت عمل جراحی قرار گیرد.»


این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌افزاید:«بسیاری از ریفلاکس های ادراری خفیف با گذشت زمان و بزرگ شدن کودک برطرف می شود. این کودکان باید تحت نظر باشند تا آسیبی به کلیه وارد نشود. توجه داشته باشیم که هرچه سن کودک کمتر و میزان ریفلاکس ادرار کمتر باشد، احتمال بهبود بیشتر است. گاهی لازم است برای این کودکان ماه ها آنتی بیوتیک بخصوصی تجویز شود. اگر کودک به سنی رسیده باشد که دیگر شانس بهبودی وجود نداشته باشد، یا علی رغم درمان آنتی بیوتیک کودک همچنان مشکل ریفلاکس داشته باشد و کلیه ها شروع به آسیب دیدن کنند، دیگر نیاز به جراحی است.» 


به عقیده دکتر طباطبایی ریفلاکس ادراری ممکن است منجر به رشد ناکافی کودکان شود. ریفلاکس بسته به شدت و نوع عفونتی که ایجاد می کند، می تواند منجر به از کار افتادن هر دو کلیه شود. خطر اصلی همین است. مطالعات نشان داده نزدیک به 50 درصد کودکانی که دیالیز می شدند، ریفلاکس ادراری داشتند. در سنین دو تا چهار سالگی هر عفونت ادراری به سرعت کلیه را زخم می کند و در این حالت بافت فعال کلیه از بین می رود. کودک نیز ممکن است دچار پرفشار خون، سوزش ادرار، ادرار بد بو، یبوست های شدید، کم اشتهایی، و کاهش شاخص های رشدی شود. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.