برای پیشگیری از چاقی، تعادل و تناسب را در غذا خوردن رعایت کنید

سلامانه :  یک کارشناس تغذیه و رژیم درمانی به افراد توصیه کرد: به منظور پیشگیری از چاقی تعادل و تناسب را در غذا خوردن رعایت کنند.

فرزاد بابایی در گفت وگو با ایسنا ، درباره علل شیوع چاقی در جامعه گفت: اگرچه چاقی می‌تواند زمینه‌های ژنتیکی هم داشته باشد، اما نقش سایر عوامل را هم نمی توان نادیده گرفت.

وی افزود: اصلی‌ترین علل شیوع چاقی، افزایش دریافت مواد غذایی و در مقابل آن کاهش میزان تحرک و فعالیت بدنی است.

بابایی گفت: کم تحرکی و پرخوری سبب افزایش بافت‌های چربی بدن می شود.

وی با بیان اینکه آمارها حاکی از آن است که در 10 سال اخیر شاهد رشد چاقی در جامعه بوده‌ایم، گفت: باید توجه داشت که جامعه چاق امروز را کودکان و نوجوانان دیروز تشکیل می دهند و چون کودکان و نوجوانان دیروز شیوه درست زندگی را در پیش نگرفته‌اند در جامعه امروز چاقی دامنگیرمان شده است.

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی، کم تحرکی و بی تحرکی، استفاده زیاد از کامپیوتر، مقطعی ورزش کردن و ... را از دلایل اضافه وزن و چاقی برشمرد.

وی تعداد و حجم سلولهای ذخیره چربی را مهم دانست و گفت: قدرت کثیر سلولهای ذخیره چربی در دوران نوجوانی بیشتر از سایر دوران زندگی است و این مسئله نشان از اهمیت توجه به مقوله چاقی در سنین نوجوانی دارد.

بابایی با بیان اینکه رسانه‌ها و تبلیغات می‌توانند نقش مهمی در اصلاح شیوه زندگی افراد جامعه داشته باشند، گفت: شیوع مصرف فست فودها و کالری‌های میان تهی بیش از هر چیز به چاقی در سطح جامعه دامن زده و به نظر می رسد با استفاده از تبلیغات می‌توان گام‌های موثری در اصلاح فرهنگ تغذیه‌ای مردم برداشت.

بابایی چاقی را زمینه‌ساز ابتلا به بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون، چربی خون، دیابت و ... دانست و گفت: چاقی همچنین زمینه‌های بروز نازایی در زنان را بوجود می‌آورد.

وی سپس به بیان توصیه هایی برای مقابله با چاقی پرداخت و گفت: با رعایت تعادل و تناسب در رژیم غذایی می توان از بروز چاقی و اضافه وزن و عوارض ناشی از آن پیشگیری کرد.

بابایی نظارت بر چاقی کودکان و نوجوانان را در درجه اول اهمیت قرار داد و گفت: از طریق نظارت بر بوفه‌ها و دکه‌های مدارس می‌توان نقش مهمی در جلوگیری از ابتلا به چاقی افراد در سنین پایین داشت.

وی معتقد است: بسته‌های غذایی کودکان و نوجوانان باید مورد نظارت جدی قرار گیرند.

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در ادامه به افراد توصیه کرد: اگر قصد رژیم دارند، رژیم‌های غذایی خود را زیر نظر کارشناسان و متخصصان عملی کنند و از رژیم‌های خودسرانه خودداری کنند.

وی به افراد توصیه کرد: به هیچ عنوان از داروهایی که برای مقابله با چاقی تبلیغ می‌شوند استفاده نکنند چرا که مصرف خودسرانه این گونه داروها عوارض زیادی به همراه دارد و در بلندمدت مشکلاتی را برای افراد بوجود می آورد.

بابایی در ادامه با تاکید بر اینکه ما با دارو چاق نشده‌ایم که با دارو لاغر شویم، استفاده از داروها را برای لاغری نامناسب ارزیابی کرد و گفت: مصرف خودسرانه داروهای لاغری در بلندمدت روی اعصاب و روان افراد تاثیر نامطلوب گذاشته و زمینه های بروز مشکلات کبدی، خونریزی لثه، شب کوری، اختلال دید و ... را در افراد به وجود می آورد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.