گفت‌وگوی سلامانه با چهره‌ها

فریبا متخصص: برای حفظ محیط زیست نیاز به فرهنگ سازی داریم/ مرضیه درسریال شهراد نمونه یک زن ایرانی مهربان و اهل خانواده است

فریبا متخصص: برای حفظ محیط زیست نیاز به فرهنگ سازی داریم/ مرضیه درسریال شهراد نمونه یک زن ایرانی مهربان و اهل خانواده است

سلامانه، احمد محمد اسماعیلی:  فریبا متخصص جزو بازیگران محجوب و کار بلد سینما و تلویزیون است که سال‌ها در تلویزیون و سینما و تئاتر نقش‌آفرینی می‌کند و سال قبل هم به‌واسطه بازی در دو نمایش هیچ‌کس نبود بیدارمان کند و طپانچه و خانم برنده جایزه بهترین بازیگر جشنواره تئاتر فجر شد. این بازیگر باسابقه سینما، تئاتر و تلویزیون از دهه هفتاد در حوزه بازیگری تئاتر فعالیت می‌کند. هرچند در این سال‌ها به‌واسطه بازیش در سینما و تلویزیون این حضور کم‌رنگ‌تر شده است، اما با حضور در رادیو نمایش و اجراهایی مثل کرگدن و سفر به گرای 270 درجه این ارتباطش را با تئاتر حفظ کرده است. شهرزاد، باغ گیلاس، ملکوت، به کجا چنین شتابان، ایران برگر، تولدی دیگری، سیب سرخ حوا و خواب زمستانی از جمله کارهای ماندگار بازیگری متخصص محسوب می‌شوند. با متخصص درباره شرایط کاری و اجتماعی گفت‌وگویی انجام داده‌ایم.

تا نیمه‌های فروردین و در ایام نوروز درگیر بازی در سریال قرعه بودید. کارکردن در ایام عید دشوار نیست؟
 بله، اینگونه است. در نظر بگیرید برای اینکه سریال قرعه برای پخش سریع آماده شود روزی 16 ساعت کار می‌کردیم و بعد از خاتمه فیلم‌برداری در 12 فروردین‌ماه من چند روز فقط در منزل استراحت کردم.

 آیا روز اول فروردین هم سر صحنه فیلم‌برداری بودید؟
 نه، روز اول تعطیل بودیم.


آیا تابه‌حال چنین شرایطی برایتان پیش‌آمده بود؟
 نه و دیگر این پیشنهادات این نوعی را قبول نمی‌کنم.

 در سریال قرعه به خوبی توانستید با استفاده از لهجه‌ای خیلی ملایم استفاده کنید تا بتوانید ویژگی شخصیتی نصرت را نشان بدهید؟
 بله، از لهجه استفاده ظریفی انجام شد. البته خیلی‌ها به می‌گویند صدایم خیلی خاص است و بارها مردم گفته‌اند حتی اگر فقط صدای شما را درسریال بدون دیدن تصویرتان شنیده باشیم. به آسانی شما را تشخیص داده‌ایم و برای اینکه صدای نصرت این گونه نباشد صدایم را تغییر دادم. سال قبل هم در نمایش هیچ کس نبود بیدارمان کند با لهجه در مورد نقشم مواجه بودم و پیام دهکردی صلاح دید از لهجه خیلی لایت و کم‌رنگ استفاده شود و استدلال ایشان هم این بود که در این صورت هم مردم متوجه لهجه می‌شوند. من هم تلاش کردم در این راستا از لهجه استفاده کنم و گویشم در نمایش برای مخاطب مفهوم باشد. بهر صورت دایه سلطان زنی پا به سن گذاشته ، سنتی و مهربانی است و نزدیک به 100 سال سن داشت و دریک عمارت زندگی می‌کرد و مراقبت ازآنجا را بر عهده داشت. بنابراین نمی‌توانستم برای لحن صحبتش شیک‌وپیک و مجلسی حرف بزنم و تلاش کردم حرف زدنش عامیانه، صمیمانه  و خودمانی به نظر برسد. 
 
  
 مهران مدیری در برنامه دورهمی نقد جدی به سفرهای آخر هفته‌ای به شمال البته با نگاه طنز دارد؟
متأسفانه به محیط‌زیست و حفظش کمتر اهمیت می‌دهیم و شما اگر در تعطیلات سری به شمال، کنار دریا و یا پارک‌های جنگلی بزنید با کوهی از زباله و ظروف یک‌بارمصرف می‌شوید که محیط‌زیست را آلوده کردند و رشد استفاده از بطری‌های یک‌بارمصرف پلاستیکی که به‌غلط در جامعه فراگیر شده است، طبیعت را به‌شدت در معرض تهدید قرار داده است و اثرات ظروف پلاستیکی بیش از صدسال در طبیعت باقی می‌ماند. چه خوب است مواقعی که به سفر می‌رویم و در دل طبیعت غذایی درست می‌کنیم کیسه‌ای با خود همراه داشته باشیم تا زباله‌ها را از طبیعت خارج کنیم و در ضمن آتش را هم خاموش کنیم. ما در قبال نسل بعد وظیفه داریم که طبیعت را برایشان سالم به امانت نگه داریم. همیشه باید به این شعار شهر و یا طبیعت ما خانه ما است توجه داشته باشیم.


 آیا در زمینه‌های فرهنگی با چالش‌های روبه‌رو هستیم؟
باید در همه مسائل فرهنگ‌سازی درستی انجام بدهیم. به‌طور مثال تا چند سال قبل سیگاری‌ها در محل کار، تاکسی و اتوبوس و سایر مکان‌های عمومی سیگار می‌کشیدند. اما به‌تدریج این فرهنگ به وجود آمد که در جاهای عمومی سیگار نکشند و به مراکز مخصوصی بروند. در مورد استفاده از کمربند ایمنی هم‌چنین اتفاقی رخ داد. همین آلان اگر در سبزی‌فروش‌ها و یا بقالی‌ها رد شوید می‌بینید آشغال‌هایشان را خیلی راحت داخل جوی آب می‌ریزند و اگر هم به آن‌ها اعتراضی بشود خیلی راحت و ریلکس می‌گویند آب آشغال‌ها را می‌برد!


با مهران مدیری هم سابقه همکاری دارید؟
 بله، اولین تجربه همکاری‌مان در برنامه نوروز 72 بود و در باغ گیلاس هم همبازی بودیم.


آیا در اینستاگرام صفحه شخصی دارید؟
نه، به نوع حضور در شبکه‌های اجتماعی اعتقادی ندارم و تبعات مفی این حضورها برخی از مواقع مسئله ساز می‌شود و آدم‌هایی که در کارهای مختلف هنری فعالیت می‌کنند باید دقت بیشتری داشته باشند.


 به نظر می‌رسد در یکی دو ساله اخیر عمل‌های زیبایی حتی بین بازیگران مرد هم انجام می‌شود. در این مورد چه نظری دارید؟
 این‌ها مسائل شخصی است و بسته به نوع دیدگاه شخص دارد و شخصی ممکن است دوست داشته باشد چهره و صورتش جوان و مرتب باشد و خوش تیپ به نظر برسد. هیچکسی هم از زیبایی و جوانی بدش نمی‌آید. من به سمت عمل زیبایی نرفتم. زیرا دوست دارم نقش‌های مطابق با سنم را بازی کنم و چه چیزی بهتر از صورت طبیعی. دریک فیلم بازی داشتم کارگردان بازیگر کار را مجبور کرد به دلیل آنکه تاتوی ابرویش متناسب با نقش تاریخی‌اش نبود برود و آن را پاک کنید. این‌ها چالش‌های عمل‌های زیبایی دارند.


در شهرزاد سریال بسیار موفق شبکه نمایش خانگی حضور موفقی داشتید؟
بله، سریال پرمخاطبی بود. مرضیه درسریال شهراد نمونه یک زن ایرانی مهربان و اهل خانواده است و نقش شیرین و دوست داشتنی است. من سال‌ها تجربه با فتحی در سریال‌هایی مثل همسایه‌ها، ملکه‌های فرانسه داشته‌ام.فتحی در سریال شهرزاد از موضوعاتی حرف می‌زند که همیشه در ایجاد درام داستانی قابل توجه بوده است. عشق، تنفر، حسادت، سیاست در همه دوران‌ها وجود دارد و کارگردان هوشمندی مثل حسن فتحی این مسائل را در این داستان هم به تصویر کشیده است.


 حضور در قالب دو زن پا به سن گذاشته روستایی در فیلم ایران برگر و هیچ‌کس نبود بیدارمان کند و یا زن جوان سریال قرعه و زن مدرن و اکتیو نمایش طپانچه خانم نشان از توجه شما به ایفای نقش‌های متفاوت است؟
من هم تنوع نقشی را دوست دارم. برایم جذاب است  که نقشی را بازی کنم که از من دور است و باعث می‌شود از قالب نقش‌های کلیشه‌ای تلویزیونی که معمولاً زنها سینی چای به دست در اغلب سکانس‌ها حضور دارند دور شوم. این نوع نقش‌های زنان روستایی اگر چیزی هم نداشته باشد. حداقل وجود لهجه رنگ آمیزیش می‌کند. من نقشم را در نمایش هیچکس نیست بیدارمان کند را دوست دارم. امیدوارم توانسته باشم از عهده ایفای این نقش برآمده باشم.

 آیا فرزندتان هم به کارهای هنری علاقه دارید؟
بله، یک پسر جوان به نام پوریا دارم که در زمینه بازیگری فعالیت دارد. او در کارهایی مانند در چشم باد بازی کرده و با کمال تبریزی هم همکاری داشته است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.