گفتگوی سلامانه با دکتر حسین باهر:

ژن خودکشی را نادیده نگیرید

ژن خودکشی را نادیده نگیرید

سلامانه : دکتر حسین باهر، فوق دکترای رفتارشناسی می‌گوید: «در ارتباط با مساله خودکشی، بد نیست بدانید ثابت شده است که ژنی در افرادی که دست به خودکشی می‌زنند، وجود دارد و این ژن در خانواده چنین افرادی قابل بررسی است. ‌به‌عبارت ساده‌تر، تنها افراد خاصی در جامعه دست به خودکشی می‌زنند و همه ما نمی‌توانیم عکس‌العمل خودکشی را در مواجهه با مشکلات بزرگ و کوچک از خودمان نشان بدهیم.»

 

این عضو انجمن پزشکی گروه سلامت اجتماعی فرهنگستان علوم پزشکی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، می‌افزاید: « تنها افرادی که دارای ژن‌های خاصی هستند، در شرایط مختلف، تصمیم به خودکشی می‌گیرند. ژن مرتبط با خودکشی در شرایط خاصی فعال و شعله‌ور می‌شود. این شرایط ممکن است شوک، خبر بد یا حتی گاهی هم شنیدن یک خبر بسیار خوش که فرد ظرفیت و تحمل شنیدن آن را ندارد، باشد. البته فعال شدن ژن خودکشی در اثر شادی، در موارد بسیار نادری اتفاق می‌افتد.»

 

حالا سوال اینجا است که آیا می‌توان تشخیص داد که چه افرادی دارای ژن و مستعد خودکشی هستند؟ دکتر باهر معتقد است که به‌طور حتم چنین افرادی باتوجه به پیشرفت علم ژنتیک، قابل ردیابی هستند. ما می‌توانیم برخی از افراد دارای این ژن را هم از روی شرایط عاطفی آنها شناسایی کنیم. یعنی احتمال وجود ژن خودکشی در افراد بسیار عاطفی که دارای تیپ هنری، زودرنج یا درون‌گرا هستند، بیشتر از سایر افراد جامعه خواهد بود. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • دل شکسته پنجشنبه, 3 بهمن 1392 - ساعت : 09:12:33
    شما رو به خدا به داد بچه های 10 سال به بالا باشید.در مدارس روزانه حداقل یک کلاس براشون آموزش های افزایش اعتماد به نفس بذارید،بچه ها و نوجوانهایی هستند که خانواده حمایتگر از لحاظ عاطفی ندارند از طرفی بعضی سخت گیریها بی ربط در مدارس توسط معلمین،ناظمین و مدیران و از طرفی بی عاطفگی بعضی پدر و مادرها باعث میشه بچه یا نوجوان خودش و تنها احساس کنه و در مشکلی که میشه به راحتی حلش کرد خودش و بکشه.باور کنید من از زمانی که خبر خودکشی نوجوان 14 ساله شیرازی(امیراحمدقربانی-سوم راهنمایی)رو شنیدم و عکس این پسر بیگناه و نازنین و دیدم هر روز اشک ریختم که چرا یه اتفاق ساده رو که پدر و مادرش می تونستن به راحتی حل کنند و با تنها گذاشتن این پسر و حمایت نکردنش در مقابل ظلم مطلق مدیر و ناظم مدرسه امیراحمد و به سمت خودکشی سوق دادند.شما را به خدا کاری بکنید من جز اینکه از خدا بخوام زمان و به عقب برگردونه که خودم برم امیراحمد و از انجام این کار بازبدارم و یا امثال این بچه رو که بخاطر عدم حمایت خانواده و نفهمی و بیشعوری اولیای مدرسه خودشون و حلق آویز کردن رو نجات بدم،هیچی به ذهنم نمیرسه شما به فریاد مابقی که بچه ها و نوجوونهای که در معرض این خطر هستند برسید.