هزینه‌های زندگی؛ اصلی‌ترین عامل استرس ایرانیان

سلامانه :«تورم»، «گرانی» و «هزینه‌های زندگی» اصلی‌ترین عامل ایجاد فشار روانی بر مردم به شمار می‌روند. اگرچه آمار چندان دقیقی از میزان شیوع اختلالات روانی از سوی نهادهای مسوول وجود ندارد اما نتایج آخرین تحقیقات جهاد دانشگاهی بیانگر نقش و تاثیر پر رنگ عوامل اقتصادی در شیوع استرس و بیماری‌های روانی است.

 

آخرین تحقیق وزارت بهداشت درباره میزان شیوع اختلالات روانی در كشور نشان می‌دهد، 5/26 درصد زنان و 8/20 درصد مردان در طول یكسال به یك نوع اختلال روانی مبتلا می‌شوند؛ طوری كه این بیماری براساس اعلام نهادهای رسمی بالاترین بار بیماری‌های زنان را دارد. با این وجود نتایج تحقیقات، بیانگر دامنه وسیع علل و عواملی است كه در بروز استرس‌های روانی روزانه نقش دارد. علل و عواملی كه مطمئنا بیش از 26 درصد زنان و 20 درصد مردان را شامل می‌شود.

 

در حال حاضر مركز افكارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در نظرسنجی جدیدی به بررسی «عوامل موثر بر ایجاد فشار روانی بر مردم ایران» پرداخته است. جامعه آماری این طرح، شامل تمامی افراد 18 سال به بالای كشور (اعم از شهری و روستایی) بوده و با تعداد نمونه 5450 عدد انجام شده است. از مجموع پاسخگویان حاضر در تحقیق، 7/52 درصد مرد و 3/47 درصد زن و میانگین سنی افراد حاضر در تحقیق 1/36 بوده‌اند. در این تحقیق تعدادی از مسائل موثر در ایجاد فشار روانی بر مردم در شش حوزه مسائل زیست محیطی، مشكلات اقتصادی، مسائل مربوط به امنیت در جامعه، دغدغه‌های شخصی و خانوادگی، محیط كار و شغل، معضلات و نابسامانی‌های اجتماعی مورد بررسی قرار گرفته و در هر مورد مهم‌ترین عوامل استخراج و بین تهران و سایر نقاط كشور نیز مقایسه صورت پذیرفت.

 

براساس نتایج این تحقیق، تورم، گرانی و هزینه‌های زندگی به عنوان اصلی‌ترین عامل ایجاد فشار روانی بر مردم شناسایی شده است. این عامل با كسب میانگین 36/4 از پنج، مهم‌ترین منبع استرس شناسایی شده است. نكته قابل تامل این است كه فشار ایجاد شده بر شهروندان توسط این عامل در تهران به میزان معناداری بالاتر از سایر نقاط كشور است. در حالی كه میزان این عامل در تهران 46/4 از پنج است، در سایر نقاط كشور میانگین برابر با 33/4 است. جدیدترین آمارهای وزارت بهداشت با نرخ ابتلای 21درصدی مردم كشور به اختلالات روانی نشان می‌دهد شیوع این بیماری در پایتخت به 34 درصد می‌رسد. به عبارتی 4 میلیون از 12 میلیون نفر جمعیت تهران براساس آمارهای رسمی و در خوش‌بینانه‌ترین حالت با این بیماری درگیرند.

گرانی «مسكن و اجاره خانه» دومین عامل

در این طرح، «گرانی مسكن و اجاره خانه» به عنوان دومین عامل ایجاد فشار روانی بر مردم مشخص شده است. میانگین این عامل در كل كشور برابر با 06/4 از 5 است اما به مانند عامل قبل در زمینه گرانی مسكن و اجاره‌خانه نیز تفاوت معناداری بین تهران با سایر نقاط كشور مشاهده شده است. میانگین این عامل در تهران برابر با 41/4 و در سایر نقاط كشور 95/3 بوده است. «نگرانی درباره پیدا كردن شغل مناسب برای خود فرد یا یكی از اعضای خانواده» عامل سوم موثر بر ایجاد فشار روانی بر شهروندان ایرانی از نظر مردم اعلام شده است. میانگین حاصله برای این عامل در تهران برابر با 96/3 از پنج و برای سایر نقاط كشور 88/3 است. مسائل و مشكلات مربوط به ازدواج فرد یا یكی از اعضای خانواده، مشكلات اداری (كاغذبازی، پارتی‌بازی، به تاخیر انداختن كار اداری و رسیدگی نكردن و...)، مقروض بودن و بدهی داشتن، بیماری فرد یا یكی از اعضای خانواده و ناامیدی نسبت به آینده به ترتیب در رده‌های بعدی عوامل ایجاد فشار روانی بر شهروندان هستند.

ترافیك و شلوغی مهم‌ترین عامل زیست‌‌محیطی استرس

درباره عوامل ایجاد فشار روانی بر مردم در زمینه مسائل «زیست محیطی» نتایج نشان‌دهنده آن است كه «سه عامل آلودگی هوا، آلودگی صوتی، ترافیك و شلوغی، مهم‌ترین عامل ایجاد فشار روانی بر مردم، با میانگین 9/3 از پنج بوده است.»یافته‌های این تحقیق بیانگر این است كه؛ 5/51 درصد از پاسخگویان معتقد بودند ترافیك و شلوغی به میزان زیاد و بسیار زیاد باعث ایجاد فشار روانی می‌شود. 24 درصد نیز این عامل را به میزان متوسط در ایجاد فشار روانی موثر می‌دانند. جزییات این تحقیق نشان می‌دهد تاثیرگذاری این عامل بر روی مردم تهران 9/3 و بر روی مردم سایر نقاط كشور 2/3 بوده است. همچنین میانگین تاثیرگذاری عامل آلودگی هوا در شهر تهران 8/3 و در سایر نقاط كشور 4/3 بوده است. به گزارش ایسنا، حدود 70 درصد از شهروندان تهرانی معتقدند آلودگی هوا به میزان زیاد و خیلی زیاد باعث ایجاد فشار روانی می‌شود، این در حالی است كه این میزان برای سایر نقاط كشور 45 درصد بود. نتایج تحقیق نشان داد كه آلودگی‌های زیست‌محیطی در سطح شهر تهران به طرز معناداری نسبت به سایر نقاط كشور بیشتر باعث ایجاد فشار روانی بر مردم می‌شود. براساس آمارهای رسمی به طور كلی بیماری‌های روانی حدود 14 درصد كل بار بیماری‌های كشور را به خود اختصاص می‌دهند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.