استخر برای پوست خطر دارد؟

سلامانه : «من در استخر کار می‌کنم و هر روز زمان طولانی با آب و مواد ضدعفونی‌‌کننده در تماس هستم. شاید برای افرادی که هرازگاهی به استخر می‌روند...

هفته نامه سلامت نوشت:

مشکل خاصی پیش نیاید اما برای من که هر روز ساعت‌های طولانی با آب و مواد ضدعفونی‌‌کننده در تماس هستم، چه؟ ممکن است چه مشکلاتی ایجاد شود و برای پیشگیری از این مشکلات و مراقبت از پوستم چه کنم؟»

این متن پیامک یکی از خوانندگان «سلامت» است که به بهانه سوالش با دکتر امیر هوشنگ احسانی، متخصص بیماری‌های پوست و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در این‌باره گفت‌وگو کرده‌ایم.

 

سلامت: افرادی که در استخر کار می‌کنند، همیشه با آب و رطوبت سر و کار دارند. این موضوع می‌تواند، باعث بروز مشکلات پوستی در آنها شود؟

بله، در همه افرادی که در محیط مرطوب کار می‌کنند و پوستشان مدت طولانی با آب و رطوبت تماس دارد (از جمله کارکنان استخر)، احتمال ابتلا به عفونت‌های قارچی، میکروبی و ویروسی پوستی بیشتر از دیگران است. تماس طولانی‌مدت پوست با آب و رطوبت احتمال ابتلا به عفونت‌های قارچی را در قسمت‌هایی مانند کف پا، بین انگشتان و چین‌های پوستی افزایش می‌دهد. ابتلا به عفونت ویروسی زگیل و عفونت‌های میکروبی مانند زردزخم نیز در آنها بیشتر دیده می‌شود.

سلامت: مواد ضدعفونی‌‌‌کننده آب استخر هم می‌توانند پوست کارکنان استخر را دچار آسیب کنند؟

بله، معمولا به آب استخر کلر اضافه می‌شود و تماس طولانی با کلر می‌تواند حساسیت و اگزماهای پوستی ایجاد کند. احتمال ابتلا به خشکی و اگزماهای خارش‌دار پوستی نیز در افرادی که در استخرها کار می‌کنند و همزمان با آب و ترکیب‌های کلر تماس دارند، بیشتر است. اغلب این افراد در طولانی‌مدت دچار اگزماهای تکرار‌شونده و مشکلات پوستی خارش‌دار می‌شوند.

سلامت: آیا راه‌حلی وجود دارد که بتوان احتمال ابتلا به این مشکلات را کم و از ایجادشان پیشگیری کرد؟

این افراد باید حتما بعد از تماس با آب پوستشان را خشک کنند و چرب نگه‌دارند. همچنین برای پیشگیری از مشکلات و بیماری‌هایی که گفتیم، از وسایل مشترک استفاده نکنند و وسایل یکبار مصرف یا شخصی (مثلا دمپایی) داشته باشند. آنها باید حتما بعد از تماس با مواد ضدعفونی‌‌کننده یا آب استخر دوش بگیرند، بدنشان را خشک کنند و چرب نگه دارند.

سلامت: یکی از مشکلات کارکنان استخرهای روباز که در فصل گرم سال کار می‌کنند، تماس طولانی‌مدت با نورآفتاب است. این افراد برای مراقبت از پوستشان باید به چه نکته‌هایی توجه کنند؟

احتمال آفتاب سوختگی در افرادی مانند نجات غریق‌ها و مراقبان استخرهای روباز كه در محیط باز کار می‌کنند و پوستشان به مدت طولانی با آفتاب در تماس است، زیاد است. استفاده از لوسیون‌های ضدآفتاب با درجه حفاظتی یا SPFبالای 30 برای چند ساعت می‌تواند از پوستشان محافظت کند اما شستشو و تماس زیاد با آب، باعث می‌شود لوسیون ضدآفتاب پاک شود و به همین دلیل باید دوباره تجدید شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.