کم می‌خوابید؟ اصلا مهم نیست!

کم می‌خوابید؟ اصلا مهم نیست!

سلامانه : روزگاری دانشمندان توصیه می کردند حتما 8 ساعت بخوابید، اما حالا کارشناسان می گویند، کمیت زیاد مهم نیست و کیفیت خواب است که اهمیت بیشتری دارد.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» به نقل از دیلی میل، خانم دکتر «اوچنا اوکویه» می گوید هر شب ساعت 11 می خوابد و هر روز صبح ساعت 4 و نیم بیدار می شود، بدون اینکه مشکلی برایش پیش بیاید. او حتی اگر شب قبل هم دیر خوابیده باشد، باز هم صبح زود بیدار می شود:«... شب قبل باید کار می کردم و تا ساعت 3 توی رختخواب نرفتم ولی خود به خود چشمم را ساعت 6 باز کردم، بدون اینکه زنگ ساعت را هم تنظیم کرده باشم. خیلی به ندرت پیش می آید که در طول روز خواب آلوده باشم، و به عنوان یک دکتر می دانم که این مساله نشان می دهد کافی خوابیده اید یا نه.»

 

گزارشی که «شورای خواب» پارسال در انگلیس منتشر کرد، نشان می دهد تعداد افرادی که کمتر می خوابند، زیادتر شده و 33 درصد از انگلیسی ها شب بین 5 تا 6 ساعت می خوابند. 


البته مساله نگران کننده این است که تعداد نسخه هایی که برای داروهای کم خوابی در سال 2002 نوشته شده بود، کمتر از 10 میلیون بود که در 2012 در انگلیس به بیش از 15 میلیون نسخه  رسیده و از هر 3 نفر، یکی از نوعی بی خوابی رنج می برد.


با این حال، متخصصانی مثل «درک یان دیک»، پرفسور خواب و فیزیولوژی در مرکز تحقیق خواب سوری، معتقدند کیفیت خواب است که اهمیت دارد:«نیاز به خواب به خود فرد بستگی دارد و می تواند بین 5 تا 9 ساعت متغیر باشد. یک خواب با کیفیت شبانه، لزوما برای همه 8 ساعت نیست.» خواب با کیفیت یعنی بدون وقفه خوابیدن، تا اینکه بدن مراحل مختلف خواب را طی کند:«اگر در جلسات، خواب آلوده هستید و چرت می زنید، برای انجام کارهای تان بیش از حد معمول زمان لازم دارید یا روز تعطیل آخر هفته خیلی بیشتر از همیشه می خوابید، ممکن است خواب تان کیفیت خوبی نداشته باشد.» نگرانی – مثلا نگرانی در مورد اینکه حتما 8 ساعت بخوابیم- باعث می شود از کیفیت خواب کاسته شود.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.