تاثیر نورخورشید بر کاهش فشارخون

سلامانه :  در حالی که پزشکان تاکید دارند تماس طولانی‌مدت با نور خورشید سرطان‌زا است نتایج یک مطالعه تازه نشان می‌دهد که برخی از تشعشعات خورشیدی در کاهش فشارخون موثرند.

به گزارش ایسنا ، گروهی از پزشکان انگلیسی در یک مطالعه آزمایشگاهی جدید چندین شرکت‌کننده را در معرض اشعه فرابنفش A قرار دادند و پس از مدتی مشاهده شد که رگ‌های خونی این افراد منبسط شده و فشارخون آنان کاهش یافته است. عارضه فشارخون بالا بیماری‌های قلبی - عروقی کشنده‌ همچون نارسایی قلبی و سکته مغزی را به همراه دارد.

«مارتین فیلیچ»، محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه سوتامپتون گفت: تعدادی از فاکتورهای خطرزای فشارخون بالا همچون استعمال سیگار، بی‌تحرکی و مصرف مواد خوراکی حاوی سدیم بالا به خوبی شناخته شده‌اند اما نور خورشید و فوائد بالقوه آن برای فشارخون پیش از این مورد توجه نبوده است.

هرچند هنوز دقیقا مشخص نیست که قرار گرفتن در معرض نور خورشید چگونه به کاهش فشارخون کمک می‌کند اما پزشکان معتقدند ترکیب نیتریک اکسید و دیگر ترکیبات شیمیایی موجود در تشعشعات خورشیدی این تاثیر مفید را برجای می‌گذارند.

به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس، نیتریک اکسید در تنظیم فشارخون نقش مهمی دارد. همچنین سلول‌های موجود در جداره داخلی رگ‌های خونی برای منبسط شدن و آرام کردن رگ‌ها این ترکیب را تولید می‌کنند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.