کاهش باروری سالم پیامد افزایش سال های بین باروری های مادر

سلامانه : مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کاهش باروری سالم، پیامد افزایش سال های بین بارروی های مادر است.

 به گزارش ایرنا، «محمداسماعیل مطلق» با بیان اینکه حداقل فاصله مطلوب بین دو بارداری از نظر ابعاد سلامت سه سال و حداکثر این فاصله زمانی پنج سال است، افزود: افزایش فاصله بین بارداری ها به بیش از پنج سال، ضمن کاهش فرصت های باروری سالم برای مادر و کودک، افزایش مخاطرات سلامت آنها را نیز به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: با افزایش بیش از حد فاصله بین فرزندان، هم امکان دستیابی به تعداد فرزند دلخواه در یک خانواده کمتر می شود و هم فرصت بارداری با بهترین شرایط از مادر گرفته خواهد شد. 

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: براساس بررسی های انجام شده در کشور، اکنون میانگین فاصله زمانی بین فرزندان به بیش از پنج سال رسیده که افزایش فاصله بین بارداری ها را در کشور نشان می دهد.

وی خاطرنشان کرد، افزایش فاصله بین بارداری ها به بیش از پنج سال، موجب کاهش فرصت های باروری سالم برای مادر و کودک می شود.

 

** حداکثر مدت زمان باروری اول دو سال است

وی همچنین گفت: بررسی ها نشان می دهد که میانگین فاصله زمانی تولد اولین فرزند از زمان ازدواج به حدود سه و نیم سال رسیده این در حالیست که حداکثر مدت زمان باروری اول، دو سال است.

به گفته مطلق، در پیش نویس نهایی شده طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده که در مجلس شورای اسلامی در حال برررسی است، حداکثر مدت زمان جهت بررسی زوجین فاقد فرزند از نظر ناباروری دو سال تعیین شده است.

براساس اعلام وزارت بهداشت، وی افزود: با توجه به افزایش سن ازدواج، هرگونه تاخیر در بارداری اول، از دست دادن فرصت های زمانی برای باروری سالم را بدنبال خواهد داشت. این در حالیست که با این تأخیرها، هرگونه ناباروری موجود احتمالی نیز از نظر پوشیده مانده و فرصت تشخیص زودرس ناباروری نیز از دست می رود. 

مطلق گفت: کاهش این فاصله زمانی، یکی از عوامل تضمین کننده وجود فرصت طلایی تشخیص زودرس و درمان زوجین نابارور است، بنابراین به دانشگاه ها ابلاغ شده بحث آموزش و مشاوره با زوجین مراجعه کننده در راستای کاهش این فاصله زمانی از وضعیت موجود(سه ونیم سال) و پرهیز از تاخیر بیش از حد در بارداری اول براساس مبانی باروری سالم را در مشاوره باروری سالم ادغام کنند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.