در آرایشگاه‌ها و موسسات زیبایی غیر حرفه‌ای چه می‌گذرد؟

سلامانه :یک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، درباره استفاده از مواد غیراستاندارد در اعمال زیبایی و عوارض آنها، گفت: متاسفانه افرادی به علت سودجویی یا عدم آگاهی، اقدام به توزیع مواد غیراستاندارد و نامناسب با قیمت ارزان در کشور می‌کنند. برخی موسسات زیبایی و پزشکان غیر جراحی پلاستیک نیز که به دنبال روش‌های ارزان‌تر هستند به استفاده از این مواد نامرغوب روی می‌آورند و علی‌رغم اینکه مصرف برخی مواد چون ژل‌های تزریقی ممنوع هستند، هنوز هم در برخی موسسات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

دکتر محمدرضا باطنی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در سال‌های اخیر به نظر می‌رسد با توجه به اطلاع‌رسانی‌های گسترده، سطح فرهنگ عمومی بالاتر رفته باشد و نسبت کسانی که بدون دلیل تقاضای انجام عمل زیبایی می‌کنند، کمتر شده باشد، گفت: البته هنوز اطلاع‌رسانی در این زمینه کافی نیست.

 

وی ادامه داد: متاسفانه در مواردی دریافت اطلاعات از مجاری اطلاع‌رسانی نادرستی نظیر ماهواره‌ها صورت می‌پذیرد، اما به هر صورت وضعیت نسبت به گذشته بهتر شده است.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی با بیان اینکه طبیعتا یک علت عمده برای انجام عمل جراحی بینی، "زیبایی" است، اظهار کرد: البته باید گفت زیبایی تعاریف علمی خاص خودش را دارد و دارای معیارهای شناخته شده و مشخصی است و کسی که این معیارها را نداشته باشد، ممکن است در زندگی اجتماعی‌اش دچار مشکلاتی شود و برای انجام اعمال جراحی، مراجعه کند.

باطنی با بیان اینکه همه اعمال جراحی صرفا جنبه زیبایی ندارند و افرادی هم برای درمان مشکلات تنفسی خود، به پزشک مراجعه می‌کنند، گفت: علاوه بر این ممکن است ضربه‌ها، شکستگی‌ها بر اثر تصادفات، تومورها و برخی مشکلات خلقتی مادرزادی فرد را ملزم به اعمال جراحی بینی کند.

وی افزود: عمده‌ترین عارضه جراحی بینی مربوط به فرم و شکل نامناسب بینی پس از انجام عمل است. مشکل تنفسی بیشتر در افرادی پیش می‌آید که توسط فرد آموزش ندیده و غیر حرفه‌ای تحت عمل جراحی قرار گرفته باشند.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی با بیان اینکه در روش‌های جدید جراحی بینی، دریچه‌های تنفسی باز می‌شوند، اظهار کرد: در این صورت یا تنفس بیمار همانند قبل از عمل، حفظ خواهد شد و یا بهبود خواهد یافت؛ در صورتی که اگر عمل جراحی توسط فردی که آموزش آکادمیک ندیده باشد، انجام شود ممکن است دریچه تنفسی بیمار آسیب ببیند.

باطنی درباره استفاده از مواد غیراستاندارد در اعمال زیبایی و عوارض آنها نیز گفت: متاسفانه افرادی به علت سودجویی یا عدم آگاهی، اقدام به توزیع مواد غیراستاندارد و نامناسب با قیمت ارزان در کشور می‌کنند. برخی موسسات زیبایی و پزشکان غیر جراحی پلاستیک نیز که به دنبال روش‌های ارزان‌تر هستند به استفاده از این مواد نامرغوب روی می‌آورند و علی‌رغم اینکه مصرف برخی مواد چون ژل‌های تزریقی ممنوع است، هنوز هم در برخی موسسات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی هشدار داد: مصرف این داروها و مواد غیراستاندارد بیمار را در معرض عوارض مادام‌العمر قرار می‌دهد.

باطنی درباره مواد بوتاکس غیراستاندارد نیز گفت: متاسفانه برخی برندهای نامرغوب و ناشناخته که از مبادی چون کشور چین با قیمت ارزان وارد کشور می‌شوند و تاثیر آنها هنوز به طور کامل مشخص نیست، می‌توانند عوارض ناخواسته‌ای ایجاد کنند. انجمن جراحی پلاستیک توصیه می‌کند بهتر است پزشکان از موادی استفاده کنند که برندهای شناخته شده دارند. البته بیماران نیز باید توجه داشته باشند که به افراد معتبر مراجعه کنند. اگر موسسه‌ای مجاز و آکادمیک باشد، قطعا از مواد مجاز و استاندارد استفاده خواهد کرد.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی ضمن تاکید بر اینکه باید از استفاده از این مواد در آرایشگاه‌ها و مطب‌های غیر حرفه‌ای جلوگیری شود، اظهار کرد: لازم است آگاهی مردم در این خصوص افزایش یابد، البته منکر ضعف‌های نظارتی در این خصوص نیستیم، اما مردم نیز باید مراقب باشند تا فریب تبلیغات ماهواره‌ها و مجلات زرد را نخورند.

وی افزود: از سوی دیگر باید گفت قوانین مربوط به نظارت در سازمانی چون نظام پزشکی ضعیف است و اگر آنها بخواهند در این مورد دخالتی داشته باشند، قطعا محدودیت‌هایی خواهند داشت که باید در این قوانین نیز بازنگری‌های لازم صورت پذیرد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.