سوال مصرف‏کنندگان مکمل‏ها:

ویتامینم را کی بخورم؟

ویتامینم را کی بخورم؟

سلامانه : «بهترین زمان برای مصرف ویتامین‌ها و مكمل‌ها چه زمانی است؟» اگر شما داروی تجویزشده توسط پزشك مصرف می‏كنید بهتر است در مورد زمان مصرف مكمل‌ها با پزشكتان مشورت كنید زیرا در صورت مصرف همزمان داروهای تجویزی و مكمل‌ها امكان دارد اثربخشی داروها كاهش یابد.

 
به گزارش دوماهنامه «سلامانه»، توصیه‌های سودمندی در مورد زمان مصرف ویتامین‌ها و مكمل‌ها وجود دارد كه به شرح زیر می‌باشند: 


مصرف ویتامین‌ها در ساعت معینی از روز 
بسیاری از ویتامین‌های محلول در چربی تا 24 ساعت در بدن ذخیره شده و به آرامی جذب می‌شوند بنابراین برای حصول اطمینان از دریافت مداوم ویتامین ضروری است ویتامین‌ها را هر روز در ساعت معینی مصرف كنید. این توصیه در مورد ویتامین‌های محلول در چربی نظیر A، D، E و K كه در اكثر قرص‌های مولتی‌ویتامین نیز یافت می‌شوند ضروری است. 


مصرف ویتامین‌ها با معده خالی
در كل، مصرف مكمل‌ها با معده خالی توصیه نمی‌شود زیرا به سرعت و پیش از آنكه فرصتی برای هضم آنها باشد از طریق ادرار دفع می‌شوند. این موضوع در مورد ویتامین‌های B و C كه محلول در آب هستند نیز صادق است. 


در برخی افراد مصرف مكمل‌ها با معده خالی سبب تهوع و التهاب معده می‌شود. تنها مكمل‌های آمینواسید و آنزیم‌ها از این توصیه مستثنی هستند زیرا اثربخشی آنها با معده خالی بسیار بیشتر است. 


مصرف ویتامین‌ها همراه صبحانه
بسیاری از مردم عادت دارند مكمل‌های روزانه‌شان را همراه با صبحانه مصرف كنند كه عادتی بسیار خوب است. مصرف مكمل‌ها همراه با صبحانه باعث می‌شود هدف آنها را فراموش نکنیم و همچنین موادغذایی فسیل شده همراه آنها از دفع سریع ویتامین‌ها و مكمل‌ها جلوگیری می‌كند. 


ویتامین‌های محلول در چربی بهتر است همراه با وعده غذایی‌ای كه شامل اندكی چربی باشند مصرف شوند تا بتوانند حل شده و جذب بدن شوند. اگر صبحانه شما كاملا فاقد چربی است نظیر میوه‌ها، بهتر است كمی مغز بادام، پسته، گردو یا كمی آووكادو به صبحانه خود اضافه كنید و بعد این ویتامین‌ها را مصرف كنید. 


مصرف مكمل‌ها در طول روز
بهتر است عناصر معدنی دیرهضم نظیر كلسیم را در مقادیر كم اما به صورت منظم در طول روز مصرف كنید. بدن انسان قادر نیست بیش از 500 میلی‌گرم كلسیم را در هر وعده هضم كند؛ بنابراین كسانی كه باید روزانه 1000 میلی‌گرم كلسیم دریافت كنند بهتر است دو كپسول 500 میلی‌گرمی طی دو مرحله در روز مصرف كنند؛ یك عدد همراه صبحانه و دیگری همراه وعده‌ای سبك به هنگام عصر. 


مصرف منیزیم باعث شل شدن عضلات و استراحت آنها می‌شود؛ بنابراین بهتر است آن را عصر هنگام مصرف كنید تا خوابی آسوده‌تر داشته باشید. 


همزمان با مصرف قرص آهن نباید نوشیدنی‌های حاوی كافئین و اسیدتانیك میل كنید زیرا این عناصر باعث عدم جذب آهن توسط بدن می‌شوند اما مركبات به جذب آهن كمك می‌كنند. بنابراین بهتر است قرص آهن را همراه با یك لیوان آب پرتقال مصرف كنید. 


مصرف مكمل‌ها هر زمان كه مناسب شماست
مهمترین نكته در مصرف ویتامین‌ها و مكمل‌ها این است كه به هر حال آنها را مصرف كنید؛ بنابراین زمانی را بیابید كه مصرف آنها را حتما به  خاطر می‌آورید و اگر مصرف مكمل‌ها در آن زمان باعث سوءهاضمه یا تهوع می‌شود زمان آن را به وعده‌ای دیگر تغییر دهید. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.