برنامه سلامت ستاره استقلال از زبان خودش/

آندو تیموریان: هفته‏ای یکی دو بار کله‏پاچه می‏خورم!

آندو تیموریان: هفته‏ای یکی دو بار کله‏پاچه می‏خورم!

سلامانه : 31 ساله است اما در حد یک جوان 20 ساله می‌دود، می‌جنگد و گل می‌زند. شاید این سوال برایتان پیش آمده است که او چه می‌خورد و چگونه تمرین می‌کند که این قدر سرحال و قبراق است. راستش این سوال برای ما نیز پیش آمده بود؛ بنابراین تصمیم گرفتیم به جای حدس و گمان، این مساله را با او در میان بگذاریم و ماجرا را از زبان خودش بشنویم. او درباره عادت‌های غذایی و برنامه تمرینی‌اش  به دوماهنامه «سلامانه»چنین می‌گوید:

 

صبح‌ها معمولا چه ساعتی از خواب بیدار می‌شوید؟
معمولا 8 صبح بیدار هستم. اگر روز بعد از بازی باشد هم بیشتر از ساعت 9 نمی‌توانم بخوابم. برخلاف آنكه خیلی‌ها می‌گویند فوتبالیست‌ها تا لنگ ظهر می‌خوابند، سحرخیز هستم.


 صبحانه شما شامل چه موادغذایی‏ای می‌شود؟
سعی می‌كنم صبحانه‌های متنوعی در طول هفته داشته باشم و تخم‌مرغ آب‌پز، عسل، كره،‌ پنیر و مربا را در طول هفته در برنامه غذایی صبحانه‌ام بگنجانم. صبحانه برایم خیلی اهمیت دارد و حتما سعی می‌كنم آن را كامل بخورم.


 به جز اینهایی كه گفتید برای صبحانه برنامه دیگری ندارید؟
بله، همین‏طور است. در طول هفته یكی دو بار هم كله‌پاچه می‌خورم. من به كله‌پاچه علاقه زیادی دارم و تا جایی كه برایم مفید باشد می‌خورم.


 از زمانی که یك فوتبالیست حرفه‌ای شده‏اید رژیم غذایی‌تان را تغییر داده‏اید؟‌ یعنی خوراكی بوده كه بخورید و بعد بفهمید مضر بوده و آن را كنار بگذارید؟
نه. چنین چیزی نبوده. رژیم غذایی من تغییر نكرده و الان هم كه فوتبالیست هستم مثل قبل غذا می‌خورم. همیشه روی رژیم غذایی‌ام خیلی حساس بوده‌ام و این ربطی به فوتبالیست شدنم ندارد. الان هم خیلی از مسائل را رعایت می‌كنم. كلا فكر می‌كنم یك فوتبالیست برای اینكه زندگی ورزشی موفقی داشته باشد باید استراحت خوب و تغذیه سالم داشته باشد.


 چقدر غذا می‌خورید؟
خیلی مواظب هستم كه زیاده‏روی نکنم. ناهار و شام من یك حجم مشخص دارد و سعی می‌كنم وعده‌های غذایی‌ام شامل همه موادی كه برای بدنم لازم است بشود.


 وقتی تمرین‌های تیم تعطیل است چه‏كار می‌كنید كه اضافه وزن پیدا نكنید؟
در تعطیلات بیشتر از همیشه مراقب تغذیه‌ام هستم. تمرین را هم تعطیل نمی‌كنم و به صورت اختصاصی تمرین می‌كنم تا چاق نشوم. چون ورزشكاران اگر بازی و تمرین نكنند خیلی زود چاق می‌شوند.


 با غذا چه نوشیدنی‏ای می‌خورید؟
دوغ و آب را ترجیح می‌دهم.


 نوشابه چطور؟
نه. من نوشابه دوست ندارم. فقط گاهی بعد از بازی یك عدد می‌خورم تا انرژی بگیرم.


 تا به حال ویتامین یا مكمل مصرف کرده‏اید؟
بله، گاهی پیش آمده با هماهنگی پزشك تیم، مولتی ویتامین یا ویتامین‌های دیگر مصرف كرده‌ام. 


 مشكلی مثل كم‌خونی ندارید؟
نه، خوشبختانه در آخرین چكاپی كه همین چند ماه پیش داشتم وضعیت بدنم نرمال بوده و هیچ مشكلی نداشتم.


 روزی چند ساعت تمرین می‌كنید؟
حدود دو ساعت تمرین می‌كنم.


 تمرین‌هایتان شامل چه چیزهایی می‌شود؟
تمرین‌های كششی، هوازی و تمرین‌های تاكتیكی كه مربوط به برنامه‌های تیم است.


 اختصاصی هم تمرین می‌كنید؟
سعی می‌كنم زیاد به خودم فشار نیاورم اما هفته‌ای یكی دو بار اختصاصی تمرین می‌كنم.


 در باشگاه یا خانه؟
من مربی اختصاصی بدنسازی دارم و در طول هفته یكی دو بار تمرین دارم.


 وزنتان ایده‌آل است؟
بله، وزن و قدم كاملا متناسب هستند؛ نه لاغر هستم و نه چاق.


 در طول روز چقدر استراحت می‌كنید؟
معمولا به غیر از ساعت‏هایی كه تمرین می‌كنم در خانه مشغول استراحت هستم. البته به خاطر ترافیك زیادی كه در تهران وجود دارد موقع برگشتن از تمرین خیلی در ترافیك می‌مانم. اگر كار خاصی نداشته باشم اكثر اوقات روز در خانه هستم.


 رژیم غذایی خاصی را رعایت می‌كنید؟
نه، خودم را در قید و بند این چیزها قرار نمی‌دهم. غذای سالم می‌خورم و سالم هم زندگی می‌كنم اما از رژیم غذایی خاصی پیروی نمی‌كنم.


 به فست فود علاقه داری؟
نه، ترجیح می‌دهم كمتر از فست فود استفاده كنم. از نظر من روغنی كه در پخت این غذاها استفاده می‌شود سالم نیست و همین موضوع باعث می‌شود این غذاها چندان سالم نباشند. چون به تغذیه سالم اهمیت زیادی می‌دهم فست فود نمی‌خورم.


 پس اهل رستوران رفتن هم نیستید؟
چرا اتفاقا چند بار در طول ماه همراه خانواده‌ام به رستوران می‌روم اما پیتزا و ساندویچ نمی‌خورم. در رستوران لازانیا و پاستا می‌خورم. البته این را هم بگویم كه به مرغ سوخاری نیز علاقه زیادی دارم؛ به شرط اینکه در خانه پخته شود.


 فكر می‌كنید چه غذایی خیلی برایتان مفید است؟
غذاهای مفید زیادی وجود دارد اما خودم خوردن دل و جگر را ترجیح می‌دهم. معمولا هفته‌ای دو یا سه بار از این غذا استفاده می‌كنم. این غذا به من انرژی زیادی می‌دهد و برای بدنم هم مفید است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.