سفتی صبحگاهی مفاصل نشانه آرتریت روماتوئید است

سلامانه : فوق تخصص روماتولوژی گفت: اکثر بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید را زنان تشکیل می‌دهند و بیماران غالباً از سفتی صبحگاهی در مفاصل شکایت دارند.

 
محمدمهدی امام در گفت‌وگو با  فارس، در پاسخ به پرسش شهروندان در مشاوره سلامت در مورد بیماری آرتریت روماتوئید اظهار داشت: این بیماری شایع‌ترین بیماری روماتیسمی است که تقریباً یک درصد افراد جامعه را گرفتار می‌کند. 

فوق تخصص روماتولوژی گفت: این بیماری بیشتر در دهه دوم و سوم زندگی دیده می‌شود گرچه در کودکان و افراد مسن هم دیده شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمن است که به تورم مفاصل منجر می‌شود ولی ممکن است علائمی را در خارج از مفاصل و در پوست، چشم و قلب داشته باشد.

وی افزود: اکثر افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید دچار درد و تورم در مفاصل دست می‌شوند و بندهای میانی مچ دست، آرنج، زانو و مچ پا در این بیماری به وفور گرفتار می‌شوند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: بیماران غالباً از سفتی صبحگاهی در مفاصل شکایت دارند و اکثر بیماران را نیز زنان تشکیل می‌دهند.

وی افزود: علت این بیماری دقیقاً مشخص نیست ولی فاکتورهای ژنتیکی، عوامل محیطی، مصرف سیگار، کمبود ویتامین D و عفونت‌ها در بروز آن دخالت دارند.

فوق تخصص روماتولوژی گفت: این بیماری نیاز به درمان زودرس توسط یک متخصص روماتولوژیست دارد و اگر هر پزشکی این بیماری را در فرد تشخیص دهد باید هر چه زودتر بیمار را به متخصص روماتولوژی ارجاع دهد چرا که با دیر شدن درمان، هم درمان مشکل‌تر می‌شود و هم ممکن است مفاصل بعد از مدتی تورم، دچار تخریب غیر قابل بازگشت شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: با درمان‌هایی که امروزه در دسترس داریم به راحتی می‌توان بیماری را کنترل کرد ولی معمولاً بیماری نیاز به درمان‌های درازمدت چندین ساله خواهد داشت و لازم است بیمار به واسطه عوارض بیماری تحت‌نظر پزشک مربوطه باشد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.