دکتر مصطفی نجاتیان فلوشیپ تخصصی فیزیوتراپی در گفتگو با سلامانه هشدار می‌دهد:

درگیری مفصل ران و ابتلا به آرتروز در انتظار مبتلایان به چاقی/ مبتلایان به آرتروز روی زمین ننشینند

درگیری مفصل ران و ابتلا به آرتروز در انتظار مبتلایان به چاقی/ مبتلایان به آرتروز روی زمین ننشینند

سلامانه : رییس کلینیک فیزیوتراپی مرکز قلب تهران  با بیان این که مفصل ران از دو استخوان تشکیل شده که این دو وقتی روی هم قرار می گیرد، منجر به حرکت در این ناحیه می شود، توضیح می دهد:«این مفصل نسبت به مفصل شانه دامنه حرکتی کمتری دارد ولی استحکامش بیشتر است به خاطر این که وزن روی آن است. این مفصل همچنین در ارتباط با تعادل بدن نقش اساسی دارد و باید سعی کرد تا از آسیب دیدن به مفصل ران جلوگیری شود.»

 

دکتر مصطفی نجاتیان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، تصریح می‌کند:«در سنین جوانی و میانسالی بیشترین مشکل در مفصل ران بحث آسیب ها است. این آسیب ها می توانند شامل لیگامان ها شوند و یا ضربات بیش از حدی که حین ورزش بخصوص فوتبال به مفصل وارد می شود و پارگی لیگامان را در پی دارد. در تصادفات نیز وقتی فرد آسیب می بیند، مفصل ران و زانو به هم نزدیک می شود و می تواند باعث شکستگی در ناحیه لگن و سر استخوان ران شود. 


این فلوشیپ فیزیوتراپی با بیان این که در سنین بالاتر بحث آرتروز و فرسودگی مفصل ران مطرح است، خاطر نشان می کند:«در تمام این موارد نکته مهم این است که فرد حرکتش را محدود کند و تمام فعالیت هایی که باعث می شود وزن روی این مفصل قرار گیرد، کاهش یابند و یا حذف شوند. در فعالیت های روزمره باید از نشستن و برخاستن و یا استفاده از پله درد که در این ناحیه را بیشتر می کنند، پرهیز شود.»


 به گفته دکتر نجاتیان مبتلایان به آرتروز باید از نشستن روی زمین پرهیز کنند. استفاده از کفش مناسب هم بسیار مهم است. از شیب نباید استفاده شود، تردمیل نیز برای کسانی که مفصل رانشان دچار مشکل است با سرعت کمتر از 5 کیلومتر توصیه می شود. حرکات پرشی در ورزش نیز باید حذف شود. افراد مبتلا با کش، وزنه و آب درمانی می توانند به ورزش ادامه دهند. چون وزن در این بیماری بسیار نقش مهمی دارد، کاهش وزن به این افراد بخصوص مبتلایان به چاقی توصیه می شود. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.