خواب REM خستگی‌ها را می‌برد

سلامانه : یک روانپزشک با اشاره به تأثیر خواب با حرکات سریع چشم و بدون این حرکات در تجدید قوای روانی و جسمی، زمان خواب را به خستگی افراد نسبت داد و از کسانی که شبکار هستند خواست تا صبح خواب کافی داشته باشند.

   
مجید صادقی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: زمانی که به خواب می‌رویم تا وقتی بیدار می‌شویم، مراحل مختلفی را پشت سر می‌گذاریم که این مراحل با حرکات سریع کره چشم و بدون این حرکات همراه است.

 

وی افزود: بعد از 90 دقیقه که به خواب می‌رویم، مرحله‌ای از حرکات سریع کره چشم که با رویا دیدن همراه است شروع می‌شود که به نام خواب REM می‌گویند.

 

وی ادامه داد:‌خواب با حرکات سریع چشم در طول شب 4 تا 5 بار تکرار می‌شود. در مرحله خواب REM در مغز پروتئین‌سازی‌های جدیدی صورت می‌گیرد که موجب برگشت سلامت روانی و ذهنی فرد می‌شود. بنابراین چنانچه فرد در طول روز استرس داشته باشد، اما شب خواب راحت و سالمی تجربه کند، صبح با برگشت سلامت روانی‌اش مواجه خواهد بود.

صادقی گفت: از طرفی خواب بدون حرکات سریع کره چشم یا NREM در جهت ترمیم قوای جسمی است.

 

وی افزود: بنابراین اگر عملکرد این مراحل در فرد به درستی نباشد، وی احساس نشاط نخواهد کرد.

 

استاد گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: برخی مراجعان می‌گویند با وجود مقدار خواب مناسب باز احساس نشاط نمی‌کنند که این به دلیل بی‌نظمی در مراحل مختلف خواب است.

 

وی تصریح کرد: باید بهداشت خواب را رعایت کنیم و هر شب در ساعت معینی بخوابیم. حتی در شبی که فردایش تعطیل است نباید بیش از حد بیدار بمانیم.

وی ادامه داد: مصرف غذای سنگین، مواد محرک مانند قهوه، چای، دخانیات و الکل می‌تواند خواب را مختل کند.

 

این متخصص بهداشت و روان گفت: دوش گرفتن و فعالیت جسمی ملایم به ویژه در بعدازظهر خواب شبانه راحت را به همراه دارد.

 

وی گفت: برای داشتن خوابی راحت، نور، تهویه محل خواب و جریان هوا نیز اهمیت دارد. نور شدید و صداهای اضافه، موجب اختلال در عملکرد خواب می‌شود.

 

وی افزود: زمان خاصی برای خواب وجود ندارد و هر وقت فرد احساس خستگی کند، باید بخوابد.

 

استاد گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: بعضی افراد شب‌ها بیدارند و راحت‌تر کار می‌کنند، این افراد باید بعد از فعالیت به اندازه کافی بخوابند تا صبح با نشاط بیدار شوند.

وی خاطرنشان کرد: زمان خواب به تفاوت ساختار بدنی و مغزی افراد بستگی دارد و کسانی که دیرتر می‌خوابند یا به دلیل شرایط شغلی شب‌ها بیدار هستند، باید پس از آن به اندازه کافی خوابیده و بهداشت خواب را رعایت کنند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.