دکتر محمدی کنگرانی در گفتگو با سلامانه مطرح کرد:

هشدار درباره عواقب مصرف خودسرانه کافئین و افدرین در باشگاه‌های بدنسازی

هشدار درباره عواقب مصرف خودسرانه کافئین و افدرین در باشگاه‌های بدنسازی

سلامانه : تحریک‌کنندگی، یکی از ویژگی‌های بارز کافئین و افدرین است. معمولا، بسیاری از فعالان در رشته بدنسازی، برای افزایش تمرکز و انرژی خود، از این مواد استفاده می‌کنند تا بتوانند با قدرت و شدت بیشتری ورزش بکنند. این داروها،‌ مانند هورمون‌ها باعث افزایش حجم عضلات نمی‌شوند و تنها می‌توانند انرژی و تمرکز فرد را برای ورزش کردن، بالاتر ببرند. به‌همین دلیل هم بیشتر کسانی که مصرف کافئین یا افدرین را به افراد غیرحرفه‌ای و مبتدی پیشنهاد می‌دهند، از بی‌عارضه و بی‌خطر بودن استفاده از چنین موادی، صحبت می‌کنند. نوشابه‌های انرژی‌زای موجود در بازار هم حاوی کافئین هستند.

 

دکتر حامد محمدی کنگرانی، روان‌پزشک در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» در این باره می‌گوید: «بد نیست که تمام مصرف‌کنندگان این محصولات بدانند که امکان دارد تمرکز و انرژی فرد در اوایل دوران مصرف، مقداری افزایش بیابد و حتی او احساس سرحال بودن و سرخوشی بیشتری هم در کنار اعتماد به‌نفس بالاتر، داشته باشد. به‌همین دلیل هم افرادی که این محصولات را مصرف می‌کنند، می‌توانند ورزش‌های سنگین‌تر و شدیدتری را بدون در نظر داشتن عوارض و عواقب این کار، انجام بدهند.»


این عضو کمیته رسانه و کمیته روان‌درمانی انجمن روان‌پزشکان ایران تاکید می‌کند که افدرین و کافئین به دلیل اثری که بر عصب سمپاتیک برجای می‌‌گذارند، باعث ابتلا به تپش قلب، بی‌قراری، اضطراب، بی‌خوابی، ناراحتی‌های گوارشی و پرخاشگری می‌شوند.

 

در مورد اینکه آیا وابستگی به مصرف افدرین یا کافئین هم وجود دارد یا نه، از دکتر محمدی پرسیدیم و او  پاسخ داد: «وابستگی، به دو صورت روانی و جسمانی برای فرد، به‌وجود می‌آید. وابستگی در علم روان‌پزشکی، به‌معنای این است که فرد برای به دست آوردن ماده‌ای که در حال مصرف آن است و در طولانی‌مدت هم آن را مصرف می‌کرده، تلاش بکند و برای رساندن آن ماده به بدنش تحت هر شرایطی، اقدام‌های مختلفی انجام بدهد؛ اگر هم آن ماده را پیدا و مصرف نکند، ‌احساس بدی به سراغش بیاید. این احساس بد می‌تواند شامل عوارض و احساسات بد روانی یا جسمانی باشد.»

 

وابستگی به مواد مختلف، براساس نوع ماده، دوز و مدت زمان مصرف آن، از فردی به فرد دیگر، متفاوت است. این روان‌پزشک در ادامه صحبت‌های خود افزود: «یعنی مصرف برخی از مواد مانند هرویین، وابستگی شدیدتری برای فرد ایجاد می‌کنند و برخی دیگر، دارای علایم جسمانی کمتری برای نشان دادن میزان وابستگی فرد به آن ماده خاص، هستند. متاسفانه، مردم ما فکر می‌کنند که وابستگی به یک ماده، تنها زمانی اتفاق می‌افتد که ما در اثر مصرف نکردن آن، دچار علایم مختلف ترک مخدرها بشویم. در صورتی‌که اگر شما با ترک ماده‌ای مثل کافئین و افدرین هم دچار سردردهای مداوم، از دست دادن انرژی و احساس افسردگی و خمودگی بشوید و بخواهید که این علایم را با مصرف مجدد این مواد، از بین ببرید، یعنی به آنها وابسته شده‌اید.»

 

گاهی پرخاشگری، عصبانیت و سردردهای مختلف هم می‌توانند نشان‌دهنده وابستگی به کافئین باشند. «داروهای محرکی مانند افدرین هم، علایم وابستگی و ترکی شبیه به کافئین دارند؛ علایم وابستگی مانند بی‌قراری، اضطراب، پرخاشگری و بی‌خوابی و علایم ترک هم مثل افسردگی، کاهش انرژی و خواب‌آلودگی. تمام اینها، جزو عوارض جسمانی ترک کافئین و افدرین هستند که با عوارض جسمانی ترک مخدرهایی مانند تریاک و هرویین که با علایمی مانند اسهال، دل‌پیچه و آبریزش بینی همراه هستند، متفاوت است.»

 

اعلام بی‌خطر بودن مصرف این مواد از سوی فروشندگان و برخی از مربی‌ها، تنها برای فروش محصول بیشتر و به‌دست آوردن سود بالاتر با تهدید جان و سلامتی دیگران است. دکتر محمدی در نهایت به تمام افرادی که در باشگاه‌های بدنسازی، تشویق به مصرف چنین موادی شده‌اند، توصیه کرد: «هرچه سریع‌تر مصرف کافئین، افدرین و نوشابه‌های انرژی‌زا را ترک بکنید. امکان دارد که شما با ترک این مواد، تامدتی دچار افسردگی، خستگی و ضعف هم بشوید. به‌همین خاطر هم بهتر است که مصرف این مواد را زیر نظر یک روان‌پزشک قطع بکنید تا در صورت مواجهه با علایم ترک مانند افسردگی، دوباره به مصرف آنها روی نیاورید و با کمک متخصص خود، بتوانید دوران ترک را به‌خوبی پشت سر بگذارید.»

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • و.. نصیری پنجشنبه, 29 آبان 1393 - ساعت : 10:25:26
    بسیار عالی و مفید بود. من به تشویق همسرم مدتی بود که کافین و به تازگی افدرین مصرف کردم اما بطور خلاصه از عوارضش خبر داشتم و تصمیم گرفتم تا تحقیق جامعی در مورد عوارض سوء مصرف این دو دارو داشته باشم.... پس از مطالعه ی مقاله ی شما آگاهی بیشتری بدست اوردم..
    بسیار سپاسگزارم