نخستین داروی نانو ضدسرطان ایرانی تولید شد

سلامانه : مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی همکاری‎های فناوری نهاد ریاست جمهوری از تولید نخستین داروی نانو ضد سرطان ایرانی در کشور خبر داد.

   
به گزارش فارس امیرخانیان ظهر امروز در هشتمین جلسه شورای برنامه‎ریزی استان که در استانداری گلستان برگزار شد، اظهار داشت: 120 داروی بیوتک در دنیا وجود دارد که ایران 18 دارو بیوتک را به مرحله تولید رسانده و حدود 29 داروی بیوتک را نیز در دستور کار دارد.

 

وی با اشاره به نقش فناوری‎های پیشرفته در اقتدار نظام تصریح کرد: شرکت‎های دانش‎بنیان در سند توسعه کشور یکی از اصول اساسی محسوب می‎شوند که با فعالیت این شرکت‎ها می‎توان شاهد توسعه فناوری‎های پیشرفته در کشور بود.

خط مقدم علمی جهان از طریق علم و توانمندی محقق می‎شود

این مقام مسئول با اشاره به فرمایشات امام راحل در خصوص توسعه فناوری خاطرنشان کرد: باید به خودمان متکی باشیم و صنایع پیشرفته را در داخل کشور تولید کنیم.

امیرخانیان با بیان اینکه دستیابی به خط مقدم علمی جهان از طریق علم و توانمندی محقق می‎شود، افزد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند بدون علم نمی‎توانیم در دنیای فعلی و در همه عرصه‎ها مطرح باشیم.

وی با بیان اینکه دستیابی به علم روز دنیا یکی از دستورات دینی است، یادآور شد: قدرت مایه اقتدار هر کشور محسوب می‎شود که این مهم در سایه قدرت علمی امکان‎پذیر است.

مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی همکاری‎های فن‎آوری نهاد ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت علم و فناوری برای کشور ابراز داشت: زندگی ما با فناوری‎های پیشرفته عجین شده است، ما چاره‎ای نداریم جز اینکه با این فناوری‎ها زندگی کنیم چنانکه ماشین‎آلات پیشرفته، کالاهای استراتژیک، ماهواره‎ها و شبکه‎های اجتماعی در زندگی روزمره وجود دارند.

امیرخانیان ادامه داد: در دنیای کنونی کشورهای دارای اقتصاد برتر از فناوری منتفع می‎شوند و اقتصاد خود را از طریق فناوری پیش می‎برند.

 

وی خاطرنشان کرد: ما در دنیا با این مواجه‎ایم که در سال‎های قبل فناوری تا حدود 40 درصد از سهم اقتصاد را به خود اختصاص داده بود و در سال 2030 سهم فناوری در توسعه اقتصادی دنیا به 90 درصد خواهد رسید و سهم زیادی از پیشرفت‎ها را مواد پیشرفته به خود اختصاص می‎دهند.

استقلال کشورها تهدیدی برای ابرقدرت‎هاست

این مقام مسئول با بیان اینکه منابع در دنیا محدود است، گفت: اگر بخواهیم با محدودیت‎ها مبارزه کنیم چاره‎ای نداریم جز اینکه فناوری را به خدمت بگیریم.

امیرخانیان افزود: خط قرمز استکبار، قدرت ناشی از علم و فناوری است لذا هر کشوری که می‎خواهد به استقلال و خودکفایی برسد باید به علم و فناوری مجهز شود.

وی ادامه داد: استقلال کشورها تهدیدی برای ابرقدرت‎هاست و ایران نه تنها در بحث هسته‎ای بلکه در فناوری‎های دیگر نیز باید به پیشرفت دست پیدا کند.

تکنولوژی دنیا را متحول کرده است/ تحریم و نداشتن خودباوری میراث استعمار در ایران است

مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی همکاری‎های فن‎آوری نهاد ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: کشورهای پیشرفته آنچنان برای دستیابی به فناوری علم و صنعت بزرگنمایی می‎کنند و تابلویی از هزینه‎ها درست می‎کنند تا ما وارد آن نشویم و استانداردهای سختگیرانه‎ای برای آن قائل می شوند تا در این حوزه فعالیت نکنیم.

امیرخانیان به میراث استعمار و رژیم شاه برای جمهوری اسلامی ایران در زمینه علم و فناوری اشاره کرد و اظهار داشت: مصرفی بودن جامعه، تحریم و حتی عدم فروش محصولات، وابستگی صنعت و وارداتی بودن همچنین از بین بردن حس خودباوری از جمله میراث استعمار در ایران بوده است.

وی با تاکید بر اینکه تکنولوژی اطلاعات دنیا را متحول کرده است، گفت: بیوتکنولوژی، میکروالکترونیک، نانوالکترونیک و ... به عنوان تکنولوژی روز هستند که به فرد این اختیار را می‎دهند که دستگاهی را تحت اراده خود قرار داده و بتواند نیازهایش را مرتفع کند.

امیرخانیان تکید کرد: رویکرد اساسی کشور در توسعه علم و فناوری بر مبنای انتقال فناوری، نهادسازی فناوری و نهادسازی علمی بوده است و فناوری زمانی می‎تواند رشد پیدا کند که بتواند به بازارهای جهانی متصل شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.