خطر بالای مصرف داروی ضدافسردگی در جوانان

خطر بالای مصرف داروی ضدافسردگی در جوانان

سلامانه : مطالعه جدیدی بیان می‌کند که داروهای ضدافسردگی برای کودکان و نوجوانان از آنچه در ژورنال‌های پزشکی گزارش می‌شود خطرناک‌ترند.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از WebMD، بنابر یک آنالیز جدید که در ژورنال BMJ منتشر شد، افراد جوانی که یکی از پنج داروی ضدافسردگی رایج را مصرف می‌کنند، دوبرابر بیشتر احتمال دارد به خشونت یا خودکشی اقدام کنند.


مؤلف مطالعه، ترنگ شرما، محققی از مرکز نوردیک کوچرین دانشگاه کپنهاگ گفت که نتایج منتشرشده قبلی راجع به کارآزمایی دارو با عدم ارائه گزارش دقیقی راجع به اقدام به خودکشی یا افکار مربوط به آن، بر این خطرها سرپوش گذاشته بود.


آنالیز جدید با نادیده‌گرفتن مطالعات منتشر شده و جمع کردن اطلاعات جزئی از گزارش‌های مطالعه بالینی، این خطرات را آشکار کرد.


شارما گفت که تفاوت‌های نتایج منتشرشده و داده‌های به دست آمده، اعتماد او را به یافته‌های کارآزمایی‌های بالینی که در ژورنال‌های پزشکی ظاهر می‌شوند، متزلزل ساخته است.


او در راستای استدلال برای اینکه داده‌های کارآزمایی دارو باید در اختیار عموم قرار گیرند، گفت: «بزرگ‌ترین درس برای من این بود که هیچ‌گاه به خبر ژورنالی یک کارآزمایی اعتماد نکنم. همه ما نیاز داریم که به سمت انجام بازبینی‌های سیستماتیک با استفاده از داده‌های اصلی و کامل حرکت کنیم.»

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.