با این نشانه‌ها سیاه سرفه گرفته‌اید

سلامانه : سیاه سرفه که یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های امروزی به حساب می‌آید، توسط باکتری‌های خاصی ایجاد می‌شود که علائم خفیفی را نیز به همراه دارد.

سید محسن زهرایی متخصص بیماری‌های عفونی، رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری وزارت بهداشت، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه بیماری سیاه سرفه بر اثر یک باکتری ایجاد می‌شود، گفت: علائم این بیماری به صورت سرفه‌های مکرر و حملات سرفه که اصطلاحا به سرفه‌های قطاری معروف شده، گاهی همراه با استفراغ همراه است. 

وی ادامه داد: به همراه این علائم گاهی به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به بدن و همچنین حملات سرفه اجازه دم و بازدم کافی را نمی‌دهد و باعث کبودی رنگ صورت می‌شود به همین دلیل این بیماری به سیاه سرفه معروف شده است. 

دکتر زهرایی در ادامه افزود: علائم بیماری سیاه سرفه معمولا به صورت واضح در کودکان زیر یک سال مشاهده می‌شود، اما می‌تواند همه سنین را با علائم خفیف‌تر و تغییر شکل یافته‌تر به عنوان مثال سرفه‌های طول کشیده در برگیرد. 

این متخصص بیماری‌های عفونی واکسیناسیون را موثر‌ترین راه مقابله با این بیماری خواند و گفت: سالهاست که از این واکسن در کشور برای کودکان استفاده می‌شود و هدف از آن کنترل اپیدمی‌ها و آسیب ناشی از مرگ و میر ناشی از بیماری است که عمده این مرگ و میر در کودکان شیرخوار زیر ۶ ماه است. 

وی ادامه داد: خوشبختانه در کشور ما پوشش واکسیناسیون علیه بیماری سیاه سرفه بسیار خوب است، اما باید توجه کنیم که بیماری سیاه سرفه از بین نرفته است، در نتیجه علی رغم این موفقیت‌ها ممکن است این بیماری جریان داشته باشد. به همین دلیل در صورت طولانی شدن سرفه به خصوص در کودکان حتما به پزشک مراجعه شود. 

دکتر زهرایی در خصوص درمان این بیماری تصریح کرد: در صورت معاینه و تشخیص پزشک امکانات تشخیص قطعی بیماری توسط آزمایشگاه‌های محیا شده است، اما پزشک می‌تواند تا قبل از پاسخ آزمایش درمان بیماری را به صورت بالینی آغاز کند. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: در کودکان کوچک عوارض مرگ و میر بیشتر است و ممکن است منجر به بستری بیمار شود اما در بزرگسالان معمولا درمان به صورت داروهای خوراکی است و طول درمان بیماری طولانی‌تر است. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.