دکتر احمد اسماعیل‌زاده، متخصص تغذیه در گفتگو با سلامانه:

بیش از ۷۰ درصد ایرانی‌ها کمبود ویتامین D دارند/ کمبود ویتامین D احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد

بیش از ۷۰ درصد ایرانی‌ها کمبود ویتامین D دارند/ کمبود ویتامین D احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد

سلامانه - مرضیه نوروزی: متاسفانه در کشور ما، کمبود ویتامین D بسیار شایع است و براساس آمارهای ارائه‌شده، کمبود این ویتامین در کودکان و نوجوانان و همین‌طور افراد بزرگسال شیوع بسیار بالایی دارد. به گفته دکتر احمد اسماعیل‌زاده، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، طبق تحقیقاتی که در کشور صورت گرفته، بیش از 70 درصد ایرانی‌ها دچار کمبود ویتامین D هستند. در این خصوص با وی در پایگاه خبری «سلامانه» گفت‌وگویی داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.


از کجا متوجه شویم که دچار کمبود ویتامین D هستیم؟
استفاده از شاخص‌های آزمایشگاهی می‌تواند کمبود این ویتامین را نشان دهد. البته وجود برخی علامت‌های بالینی نیز می‌تواند نشان از کمبود این ویتامین در بدن باشد. 


چه علایمی؟
افرادی که دچار دردهای مفصلی استخوانی‌اند، بیشتر در معرض کمبود ویتامین D هستند. علاوه بر علامت‌های بالینی که معمولا مربوط به دردهای استخوانی است و افراد می‌توانند متوجه کمبود این ویتامین شوند، برخی علامت‌ها مثل کسلی، بی‌حالی، کرختی، خواب‌آلودگی و... گاها می‌تواند نشان‌دهنده کمبود ویتامین D در بدن باشد. هر چند که این علامت‌ها، علامت‌های اختصاصی کمبود ویتامین D نیستند و شاید کمبود سایر موادمغذی نیز این علامت‌ها را رقم بزند، ولی با وجود این علایم می‌توان به کمبود آن در بدن مشکوک شد.


با مشاهده این علایم، باید آزمایش خون انجام شود؟
بله، اگر این علامت‌ها وجود داشت باید آزمایش خون صورت بگیرد. در آزمایش خون با اندازه‌گیری سطح سرم می‌توان وضعیت ویتامین در بدن را ارزیابی کرد. امروزه تحقیقات نشان می‌دهد کمبود این ویتامین می‌تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان، خطر ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها، دیابت، بیماری‌های قلبی-عروقی و چاقی را تا حدود زیادی افزایش دهد. بنابراین کمبود این ویتامین باید بسیار جدی گرفته شود. 

سطح خونی مطلوب ویتامین D چیست؟ 
با اندازه‌گیری سطح 25 هیدروکسی ویتامین D سرم می‌توان متوجه شد که آیا وضعیت ویتامین D بدن خوب است یا نه. در صورتی که سطح 25 هیدروکسی ویتامین D سرم، زیر 10نانوگرم در میلی‌لیتر باشد، فرد دچار کمبود شدید این ویتامین است. اگر سطح 25 هیدورکسی ویتامین D سرم، بین 10 تا 30 نانوگرم در میلی‌لیتر باشد، فرد از ناکافی بودن این ویتامین در بدن رنج می‌برد و سطوح بالای 30 نانوگرم در میلی‌لیتر هیدروکسی ویتامین D سرم، نیز نشانگر کفایت این ویتامین در بدن است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.