بیش از ۵۰ قلم داروی گیاهی وارد لیست بیمه شده است

بیش از ۵۰ قلم داروی گیاهی وارد لیست بیمه شده است

به گزارش خبرنگار سلامانه دکتر احمد شیبانی رئیس سازمان غذا و دارو در مراسم احداث پروژه جدید کارخانجات دارویی ایران داروک با بیان اینکه در سال‌های یی و یی فعالیت‌هایی در زمینه تولید داروهای گیاهی آغاز شد،  اما پشتوانه قانونی در این خصوص وجود نداشت،گفت: با تلاش‌های صورت گرفته سرانجام در سال یییی داروهای گیاهی در قانون تعریف شدند وبدین صورت  راه برای صدور و تولید داروهای گیاهی در کشور هموار شد.

وی با اشاره به اینکه بیش از 50 قلم داروی گیاهی وارد لیست بیمه شده است  اظهار داشت :باید روی قیمت تمام شده ی آنها تجدیدنظر و اصلاح صورت گیرد و بسته‌بندی مناسب، افزایش کیفیت و اصلاح قیمت داروهای گیاهی  از جمله راهکارهای گسترش مصرف این فرآورده‌ها در کشور است .

وی تصریح کرد: تبلیغ داروهای گیاهی از سوی تولید کنندگان نزد پزشکان منعی ندارد.

 وی استفاده از منابع و فرآورده‌های دارویی گیاهی در کشوررا آرزویی دیرینه عنوان کرد و افزود: اکنون شرایط برای بهره‌برداری از این منابع فراهم شده و می‌توان گفت داروهای گیاهی علاوه بر ارز‌بری اقتصادی که دارند، می‌توانند در راستای سلامت افراد جامعه نیز نقش بسزایی را ایفا کنند.

 رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه امروز ییی فرآورده طبیعی در کشور پروانه‌دار شده و در 74 کارخانه در حال تولید است اظهار داشت:157 قلم از این داروهای گیاهی در سال جاری موفق به اخذ پروانه ساخت شده‌اند.

وی با بیان اینکه  تلاش در زمینه تولید داروهای گیاهی با سرعت پیش می‌رود و مانند داروهای شیمیایی در صدور پروانه مشکلی ندارد؛تصریح کرد:  هنوز جامعه پزشکی اعتقادی به تجویز داروهای گیاهی ندارد که البته در سال‌های اخیر این وضعیت بهتر شده است اما داروهای گیاهی به صورت OTC تولید و بدون نسخه‌ نیز تجویز می‌شوند.

 رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: باید به تدریج داروهای گیاهی جایگزین داروهای شیمیایی با عوارض بالا شوند چرا که منابع و تخصص لازم را دارا هستیم و با توجه به اینکه صنعت دارو پرخرج است و قیمت تمام شده داروها بالاست اما یکی از موفقیت‌هایی که شامل داروهای گیاهی می‌شود قیمت آن است.

وی گفت: لازم است صنعتگران علاوه بر بسته‌بندی مناسب، افزایش کیفیت و حتی تبلیغات این فرآورده‌ها نزد پزشکان به اصلاح قیمت داروهای گیاهی نیز توجه داشته باشند.

 وی خاطرنشان ساخت:وزارت بهداشت و درمان سیاستی را در قبال داروها دنبال می کند تا علاوه بر ارج نهادن به واردات از تولید نیز حمایت کرده و زمینه رشد آن را مهیا کند و خوشبختانه کسانی که در حوزه واردات فعالیت داشتند پاسخ مناسبی به سیاست های وزارت بهداشت در این زمینه دادند.

 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.