پرخوری مهمترین عامل بیماری در ایران/ ۷۰ درصد ایرانیان زیاد غذا می‌خورند

سلامانه : معاون تحقیقات وزیر بهداشت گفت:مهمترین عامل بیماری در ایران پرخوری است. 70درصد ایرانیان بیش از نیاز خود غذا می‌خورند که این امر باعث شده بیش از 60 درصد ایرانیان اضافه وزن داشته باشند.

   
به گزارش  فارس رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در حاشیه افتتاحیه کنگره بین‌المللی جراحی‌ها و تکنیک‌های کم تهاجمی در جمع خبرنگاران اظهار داشت:  نزدیک به 20 درصد ایرانی‌ها چاق هستند که این امر مهمترین عامل بیماری‌ها در کشور است. شایع‌ترین بیماری‌ها مثل سوء هاضمه ریفلاکس،‌ کبد چرب، سکته‌های قلبی و مغزی و بعضی از انواع سرطان‌ها را به دنبال چاقی داریم.

ملک زاده افزود: علاوه بر مصرف اضافی غذا که واقعاً یک اسراف است ما با مشکل دیگری نیز مواجه‌ایم و آن میزان کم فعالیت بدنی افراد است چرا که افراد به دلیل زندگی ماشینی، استفاده از ماشین تحرک کمی دارند و این مسائل با هم باعث شده که ما یک اپیدمی واقعی از چاقی داشته باشیم.

معاون تحقیقات وزارت بهداشت تصریح کرد: حداقل 10 درصد از مردم ایران قند خون دارند و وقتی به سن 50 سالگی می‌رسند نزدیک به 50 درصدشان فشارخون می‌گیرند.

ملک زاده افزود: هر سال نزدیک به 150 نفر از سکته قلبی و مغزی می‌میرند و این‌ها 10 سال زودتر از عمر واقعی شان می‌میرند.

معاون تحقیقات وزارت بهداشت تصریح کرد: باید یک فعالیت جدی در این حوزه انجام شود و در ارتباط با کم‌خوری-  یعنی به اندازه کافی خوردن- ورزش و تحرک بدنی فعالیت گسترده‌ای انجام شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.