تولید نخستین بافت اپیتلیوم عدسی چشم در آزمایشگاه

تولید نخستین بافت اپیتلیوم عدسی چشم در آزمایشگاه

پژوهش جدید دانشمندان دانشگاه موناش می تواند نویدبخش یک درمان جدید برای اختلال بینایی مادرزادی در اثر آسیب عدسی چشم باشد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این محققان توانسته‌اند گام دیگری را در مسیر پرورش بخشهای چشم انسان در آزمایشگاه برداشته و برای اولین بار بافت پوششی اپیتلیوم عدسی چشم را مشتق و تصفیه کنند.

درجه خلوص این سلولها می‌تواند راه را برای کاربردهای آینده در پزشکی احیاکننده هموار کند.

علاوه بر آن این محققان توانستند این سلولهای پیش‌ساز را به شکل سلولهای عدسی تغییر داده و بستری برای آزمایش داروهای جدید بر روی بافت چشم انسان در آزمایشگاه ارائه کنند.

سلولهای بنیادی شبه‌جنینی از قابلیت تبدیل به تمام سلولهای بدن از جمله پوست، خون و ماده مغزی برخوردارند. هنگامی که سلولهای بنیادی کار تبدیل را آغاز می‌کنند، چالش پیش روی دانشمندان، کنترل این فرآیند و تولید سلولها و بافتهای مطلوب و خاص خواهد بود.

دانشمندان با استفاده از فناوری مرتب‌سازی سلولی فعال شده فلورسانس توانستند ترکیب دقیق نشانگرهای پروتئین را که در اپیتلیوم عدسی ابراز شده، شناسایی کرده وبتوانند این سلولها را از سایر کشتها جدا کنند.

بیشتر نشانگرها در میان بیش از یک نوع سلول رایج بوده که تعیین ترکیب دقیق نشانگرهای منحصربفرد سلولهای مطلوب را مشکل می‌کند.

به گفته محققان، این دستاورد در نهایت می‌تواند به درمان نقص بینایی ناشی از آب مروارید مادرزادی یا آسیبهای شدید عدسی در اثر جراحت پیوند عدسی کمک کند.

این پژوهش به همراه پیشرفتهای جدید در تولید سلولهای بنیادی شبه جنینی از سلولهای بالغ کاملا متمایز می‌تواند منجر به پیشرفت درمانهای بیماریهای چشم شود.

محققان همچنین امیدوارند که در آینده بتوانند از امکان استفاده از سلولهای پوست بالغ و برگرداندن آنها به حالت سلولهای بنیادی پیش‌ساز برای تولید سلولهای بیمار بعنوان یک دارایی ارزشمند در پژوهشهای پزشکی استفاده کنند.

اکنون این دانشمندان در حال تمرکز بیشتر برای ساخت عدسی‌هایی با شباهت بیشتر به چشم انسان در آزمایشگاه هستند.

این پژوهش در مجله Stem Cells Translational Medicine منتشر شده است.

دوشنبه 16/11/91  11:15

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.